Yalanı Köyü Hakkında Bilgi Şarkışla Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yalanı Köyü Hakkında Bilgi Şarkışla Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Yalanı Köyü Şarkışla- Yalanı Köyü Hakkında Bilgiler - Yalanı Köyü Resimleri



  Bilgiler
  Nüfus 145 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58400
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe Şarkışla
  Yalanı, Sivas ilinin Şarkışla ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi
  Köyün adi yerlesim yeri isminden gelmektedir.

  Köy Şarkışla yöresinde genel Emlek köyüdür. Cevre köyler (batisinda Iğdecik, Sarıtekke, Güdül, Güneyinde Hocabey, Canakci, Gaziköy, Alaman, Akçakışla, dogusunda Baglararasi ve Kümbet, kuzeydogusunda Nalli ve Yuvalicayir (Yildizeli)) arasinda hanefi köyü olsada tüm emlek yöresinde oldugu gibi bu köyler arasinda yüzdeyüz örf, gelenek, adet ve şive eşitligi var.

  Mazide oldugu kadar olmasada örf ve adetler devam etmekte: mesela bir eve gelen gelinin o evdeki cocugu yasindaki bir erkek cocuga saygi ile yaklasmasi ve "gelinlik" etmesine halen rastlanmakta.

  Nesiller arasi iliskiler, Dügün, Cocuk yetistirme ve cenaze merasimi oldugu gibi, Saz söz türkü ve manilerde kesinlikle yöre törelerine bagli ve eşittir.

  Ayrica köyün birde Sütoluk adinda büyük alani camlarla kapli yaylasi vardir.

  Kültür
  Köyde dügünler halen yöreye otantik gelenklere bagli sekilde yapilir. Ayni sekilde yemekleride yöresel fark icermez: herle, dügülcek, bulgur, madimak aşı, dutmac, icli köfte, ayran corbasi, vs.

  Köyde diger köylerde`de oldugu gibi kökü islam öncesine ve samanizme dayanan ozanligin varisi asiklar yatismistir. Emlek yöresindede varligini sürdüren ve türkiye duyuran Asiklar(son asrin örnekleri Kemter, Asik Veli, Ali Izzet, Asik Veysel, Sefil Selimi gibi) yöreye mahsus özellige sahip olmakla beraber yalani köyüne bagli mahalli asiklar da bulunmakta: Asik Yalinayak (Ramazan Şimşek), Cin Ali

  Sivas yöresinde yetisen asiklarda 126 si emleklidir. Yalani köyü dahil bütün emlek yöresi bu özelliğinden dolayı birçok Türk boyuna kültür beşikligi etmiştir

  Coğrafya
  Sivas iline 81km, Şarkışla ilçesine 38 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Rakim yüksekligi (yaklasik 1600m) nedeniyle yaz aylarinda bilhassa geceleri hava cok cabuk sogur ve ayaz olur.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 145
  1997 171

  Köy 1950`lerden bu yana basta Sivas ve Kayseri olmak üzere Ankara, Istanbul ve Adana-Kozan´a göc vermistir. 1970`lerde is ve isci bulma kurumu araciligiyla yurtdisina göc (basta Almanya,Isvicre,Fransa,Avusturalya,Felemenk ve son yillarda italya´) yogunlasmistir. Köy nüfusunun birkac misli köy dışında yaşamakta

  Yaz tatillerinde degisik il ve devletlerden gurbetcilerin köye dönüsüyle beraber köyde bir canlanma gözlenir ve köy degisik bir hava ve renge bürünür.

  Köyden soyadlari: Bölükbaşı, Çinar, Elmas, Gürdal, Îlbey, Özbek, Sönmezcan, Şimşek, Ulusoy, Yazicioglu, Yurtseven.

  Köyden sülale adi ve soyagaci:

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi sadece tarım(bugday,yulaf vs. monokultürel tarim) ve hayvancılığa (az sayida sigir, davar) dayalıdır.

  Dolaysiyla yoksulluk yogun bir derecede hüküm sürdüysede Türkiye icine ve yurtdisina varan göcle köyün ekonomisine bir parca katki saglanmis oldu.

  Bütün anadolu köylerinde oldugu gibi gurbetci turizmi ile köye gelen döviz haricinde ev aletler, pilli radyo, fotograf makinasi, gazli ocak ve mekanik ev aletleri gibi, köye eletrigin gelmesi ile beraber elektronik aletler (Televizyon, buzdolabi, video vs.) yoksulluktan kurtulusun ilk ve tek adimi olmustur.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Cemal Çınar
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -
  Altyapı bilgileri
  Köydeün ilköğretim sinifi (tel3465231156) ve camisi (Imam Burhan Durgun) bulunmakta. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt degildir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Altyapisizlik ve ekonomik sikintinin neden oldugu göc dolayisiyla köyde demografik yaslanma takip edilmekte ve eski evlerin büyük kismi ören halindedir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net




  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yalanı Köyü Hakkında Forum Tarih
Darıçayalanı Köyü Vezirköprü Samsun Karadeniz Bölgesi 27 Nisan 2010
Yalanın kişi ve topluma verdiği zararlar Psikoloji 4 Mart 2014
Yalanın Kişiye ve Topluma Verdiği Zararlar Nelerdir Psikoloji 14 Ocak 2014
Zan, Hatıranın Yalanıdır Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 20 Şubat 2012
Bal Döksen Yalanır Atasözünün Anlamı Açıklaması Atasözleri & Deyimler 29 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş