Yalıntaş Köyü Elbistan Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yalıntaş Köyü Elbistan Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elbistan Yalıntaş Köyü - Yalıntaş Köyü Hakkında - Yalıntaş Köyü Tanıtımı - Yalıntaş Köyü Resimleri - Aktil Köyü

  Köy Muhtarı: Rıza SÜRENSOY

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  344 4251003

  Cep Telefonu:
  (542)5119427

  Yalıntaş, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyün asıl adı Aktil olmakla birlikte cumhuriyet dönemine geçişte Yalıntaş olarak değiştirilmiştir. Köy; Sevdilli köyü merkezli Alhas aşireti mensupları tarafından kurulmuş bir köydür. Köyün yaklaşık 250 yıl önce kurulduğu tahmin edilmekle birlikte bazı kaynaklar 1810 yılını göstermektedir. Köyün kurucusunun Sevdilli köyünden ayrılan Kıcanlar kabilesinden Kıco Mılle’nin olduğunu söyleyebiliriz. Köyün gelişme sürecinde Alhas aşiretinin diğer kabileleri ile birlikte köyde Kıcanlar, Kamberliler, Çevxiyanlılar, Lordinliler, Husanlılar, Sılanlar, Kandanlar, Turuçlular,Sinemilli aşiretinden aileler,Setirekliler, Örenliyanlılar, Hasanbekliler gibi kabileler de yaşamaya başlamışlardır.

  Köy ırksal bakımdan Kürt’tür ve kırmanc lehçesiyle konuşur. Dinsel açıdan alevidir. Dinsel ritüeller konusunda bölge insanına özgü uygulamalar da görülmektedir. Bu kimliksel özelliklerin yanında köyde belli dönemlerde Ermeni, Türk ailelerde yaşamışlardır. Köyün sahip olduğu bu hoşgörü kültürü ve bulunduğu konum 1900 – 1960 yılları arasında ekonomik, demografik, kültürel bir merkez olmasını sağlamıştır. Hatta bu dönemde köyde bulunan hane sayısının 200 olduğu nüfusunun ise 1000 olduğu bilinmektedir. Aktil köyünün dönemin merkezlerinden biri haline gelmesini sağlayan diğer bir etkende verimli topraklara mezralara sahip olmasıdır. Başlıca serçekuyusu, kocapınar ve bebe mezralarının yanında terzi ve yazı yayla alanları vardır.

  Özellikle Aktil tarihi açısından İki önemli olaydan biri olan 30 Temmuz 1962 yılında bebe mezrasının yıkımı ulusal boyutta da yankı uyandırmıştır. Bebe mezrasının mahkeme kararıyla yıkıldığı günlerde ulusal gazetelerden biri konuyla ilgili olarak şu satırlara yer vermiştir:”35 haneli, 100 nüfuslu Bebe Mezraasından Aktil’lilerin çıkışı, yürekler acısı bir manzara arzetmiştir. İhtiyar anneler, babalar, senelerce içinde oturdukları evlerin yıkılışını gözyaşları arasında seyretmiş, yine gözyaşları arasında eşyasını taşımış, bir kısmı da bu hale dayanamıyarak, jandarmalara mani olmak istemiştir.Şimdi Mezraaya İncecik köylüleri taşınacak”

  Köyün merkez olarak kabul gördüğü yıllarda kültürel boyutta da önemli bir birikime ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. O dönemde bahsedilen kültürel birikimin kaynakları olan kitaplardan henüz faydalanabilmiş değiliz fakat yararlandığımız kaynaklar köyde dini ve tarihi ile ilgili önemli bir kitap rezervinin olduğunu göstermektedir. Bu bilgi birikimi kendisini özellikle dinsel konularda Alevilik yazınında göstermektedir. Günümüz alevi yazılı ve sözlü kaynaklarında Elbistan kaynaklı verilen referansların Alhas, Sinemilli, Atmalı aşiretlerine ilişkilendirilerek yapılması bunu göstergesi sayılabilir. Bu noktada Alhas aşireti mensuplarından kişisel boyutta da önemli eserler veren önderler çıkmıştır. Yapılıpınar Ali Hoca, Aktil köyünden de Halil ÖZTOPRAK örnek verilebilir.Yaşadığı dönemde anadolu aleviliğinin halk önderlerinden biri olan Halil ÖZTOPRAK"ın edebi kişiliği,Aleviliğe katkısı konusunda çalışmamızda ayrı bir bölüm ayrılacaktır. Köy aynı zamanda bulunduğu konum itibariyle arkeolojik özellikler de taşımaktadır. Köyün ilk kuruluş yeri olan "hüg" denilen tepede kalkolitik devirden kalma bir höyük tespit edilmiştir. Daha erken zamana ait Bizans dönemi altın, bakır, gümüş para, sikke, metal araçlar gibi kalıntıların da bulunduğu bilinmektedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi son yıllarda yapılmıştır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kültür

  Köy ALXAS aşiretine mensup kızılbaş köyüdür

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 193 km, Elbistan ilçesine 33 km uzaklıktadır. Eski tarihi bir yerleşim yeridir. Tarihi yapılar halen vardır. Ama gün yüzüne çıkmayı beklemektedirler.

  İklim

  Köyün iklimi,karasal iklim etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yalıntaş Köyü Elbistan Forum Tarih
Yalıntaş Köyü Hakkında Bilgi Gülşehir Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 21 Ocak 2011
Yalıntaş Köyü Karakoçan Elazığ Elazığ Tanıtımı 14 Mart 2010
Yalıntaş İlköğretim Okulu Nevşehir Gülşehir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 5 Kasım 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş