Yalınsaz Köyü Hakkında Bilgi Doğubayazıt Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yalınsaz Köyü Hakkında Bilgi Doğubayazıt Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yalınsaz Köyü - Yalınsaz Köyü Doğubayazıt- Yalınsaz Köyü Hakkında -Yalınsaz Köyü Resimleri
  Ağrı
  Bilgiler
  Nüfus 579 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 04400
  Alan Kodu 0472
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Ağrı
  İlçe Doğubayazıt

  Tarihi
  Köy 'kesko' adındaki bir adamın yıllar öncesindeki tek başına yaşadığı ıssız bir yerdi. 1400 yıllık bir geçmişi vardır.

  Kültür
  . Bu köyle birlikte toplam 7 köyün oluşturduğu aşiretin adı 'keskoi' aşiretidir.Aşiret ismini çok eski zamanlarda yaşayan 'kesko' adındaki dedelerinin isminden almaktadır. Aslında köyün eski adı ve hala köy ve yöre halkı tarafından kullanılan adı 'Çalığa yedimilled' dir. 10 yıl öncesine kadar ağalık sistemi hakimdi bu köyde. Ağa genellikle zorabalığa karşı,köyün en yaşlılarından olan,dindar ve halkı belli olaylarda bilgilendirebilecek bilgiye sahip,yöre halkı tarafından sevilen,sayılan insanlardan seçiliyordu.Köyün bilinen son ağaları 'Bekir_e ali' ve 'Hasan_e ali' dirler. 'Bekir_e ali' 1999 da doğubayazıt'da vefat etti.Kardeşi olan 'Hasan_e ali' hala köyde eşi ve çocukları ile birlikte yaşamaktadır.Köy bir dağın eteklerinde yer almaktadır.92 konutu kim çürüttü

  Ağrı Doğubayazıt 'ın Yalınsaz Köyü'nü sel aldı. 80'li yıllardaki afetin yaraları sarılmak istendi, 92 ev yapıldı. Konutlar 'yolu-suyu yok' diye 10 yıldır bomboş ve çürümeye terk edilmiş.

  AĞRI'nın Doğubayazıt İlçesi'ne bağlı Yalınsaz Köyü'nde, 1980'li yıllardaki sel sonrası yaptırılan 92 afet konutunun, yol ve içme suyu sağlanmadığı, altyapı hizmetleri götürülmediği için çürümeye terk edildi.

  Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde meydana gelen depremde de hasar gören Yalınsaz Köyü'nde yaşayanlar, yaralarının sarılmasını beklerken,1980'li yıllardaki sel sonrası köyden 5 kilometre uzağa kurulan konutlara Yalınsazlılar, 'Gitmek için yolu, içmek için suyu yok dedikleri afet konutlarına günün yöneticilerinin ihmalkarlığı nedeniyle taşınmadıklarını ifade ettiler.

  Teslimi bile yapılmadı Yalınsaz'da 20 yıl muhtarlık yapan Mustafa Bulut, afet konutlarıyla ilgili olarak o günden beri sakladığı evrakı göstererek, 'Devletimiz bize afet konutu yaptı. Hak sahiplerine teslim bile edilmeyen bu konutlara hiçbir altyapı götürülmediği için kimse taşınmadı diye konuştu.

  10 yıl önce tamamlandı Afet evlerinin kesin kabulünün 1994 yılında yapıldığını anlatan Bulut, şunları söyledi:

  'Konutlar yapılırken ve daha sonra altyapı sorunuyla ilgili defalarca uyarıda bulundum. Dilekçe yazarak yapılan konutların durumunu yetkililere ilettim, kimse ilgilenmedi. Yalınsazlı Mehmet Ali Karaca da 'Yapılan konutların elektriği, suyu, yolu olsaydı taşınırdık. Güzelim konutlar harabe halde diye konuştu. Afet evlerine dere yolundan ulaşılabiliyor. Kapı ve pencereleri sökülmüş, hayalet köy görüntüsünde. Mağdurlar ise toprak evlerde yaşıyor. Köy zamanında deprem afetlerine maruz kalmış,köyün çoğu evleri yıkılmıştır.Bundan dolayı köyün yanındaki dağın arkasına 2 katlı 92 tane afet konutu yapılmıştır.Tamamlanamayan konutlar yarı inşaat halinde öylece kalmış ve hiç bir devlet yöneticisi ve yetkilisi yapılan şikayetlere rağmen konutların tamamlanması için bir çaba harcamamış ve ilgisiz kalmışlardır.köye göre yükseltisi fazla olan konutların yapıldığı bölgeye köy halkı tarafından 'tep' denilmektedir.Köy sakinleri konutları yılın belli zamanlarında hayvan yetiştirmek amacıyla kullanmaktadırlar.Yöre halkı buğday,arpa ve hayvan yemi yetiştirmektedir.Buğday ve arpa 'tep' de yetiştirilmektedir. Köydeki düğünlerde yöreye has türküler söylenir ve halaylar çekilir.Köyde kürtçe konuşulur. Köy halkı anadillerini kürtçe kabul ederler. Köyde çağşur denilen bir çeşit turşu yetiştirilir.Köy halkı yabancılara karşı oldukça misafirperverdirler.

  Coğrafya
  Ağrı iline 116 km, Doğubayazıt ilçesine 19 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 579
  1997 500

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -
  1999 -
  1994 - mehmet tunç
  1989 - mustafa bulut
  1984 - mustafa bulut
  1999 -MEHMET TUNÇ
  2009 -HAMİT TUNÇ
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır artık kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yalınsaz Köyü Hakkında Forum Tarih
Yalınsaz İlköğretim Okulu Doğubeyazıt Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş