Yalındamlar Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yalındamlar Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yalındamlar Köyü Elazığ Merkez-Yalındamlar Köyü Hakkında -Yalındamlar Köyü Tanıtımı - Yalındamlar Köyü Resimleri  Yalındamlar, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: MERKEZ - İl: ELAZIĞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 35 km

  İlçeye Uzaklığı: 0 km

  Rakım: m

  Tarihi
  Koyumuzun tarıhı cok oncelere dayanmaklaa bırlıkte oncekı ısmı güdayiktır.köyümüz ermenilerden sonra köyümüze urfa musul kerkükten karakeçili ve bayat türkmen aşiretleri iskan edilmiştir.köyümüz halkının geçmişi 200 yıllıktır.türk kültürü yaşanır.türk islam kültürüne sıkı bağlı bir köydür.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi KÖY KÖKLÜ BİR GELENEĞE SAHİPTİR. KÖY HALKI GELENEK VE GÖRENEKLERİNE SON DERECE BAĞLI VE SAYGILIDIR. YEMEK BAKIMINDA ÇOK ÇEŞİTLİLİK VARDIR. KÖYÜN: SAC EKMEĞİ, İÇLİ KÖFTE, ÜZÜM PEKMEZİ,DUT PEKMEZİ, ÜZÜM ŞURUBU, AYRABNLI KÖFTE, AYRANLI ÇORBA, TARHANA, PESTİLVE ÇEŞİTLERİ, GİBİKÜLTÜR ÇEŞİTLİLİĞİ VARDIR.

  Coğrafya
  Elazığ merkezine 33 km uzaklıktadır. ayrıyten koyumuz turızm bakımından cevre koylere gore farklılıklar gosterır(mesela:karga dagındakı orman goruntusu Elazıgın cazıbesını dahada artırmaktadır

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 512
  2000 412
  1997 387

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığave tıcarete dayalıdır. Köy halkının %80'ine yakını köyde kalmıyor. Sadece yaz aylarında köye giderler. Kış aylarında Elazığ/Merkezde kalırlar. Bu yüzden tarım ve hayvancılık git gide azalma göstermiş durumdadır. Köyde hayvancılık tarıma göre daha azalma gösteriyor. Köylüler tarıma biraz daha önem veriyorlar. Tarımda daha çok kayısı üretimi ön plandadır. Köylü kayısıya daha önem verir hale gelmiş ve birçok tahıla ayrıl tarlalar, artık kayısı üretimine ayrılmış durumdadır. Bu durumda gösteriyor ki ileriki zamanlarda artık tahıl üretiminin daha da olmayacağını gsteriyor.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - turan öz
  1999 - turan öz
  1994 - osman yirik
  1989 -Nail Altunbas
  1984 -hasan kurşun

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yalındamlar Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş