Yakup'un Beş İncili - Rahip Bahira'nın Sırrı - Yücel Kaya

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yakup'un Beş İncili - Rahip Bahira'nın Sırrı - Yücel Kaya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yakup'un Beş İncili - Rahip Bahira'nın Sırrı - Yücel Kaya - Kitap Özet



  Kitap Özet


  “İsa dedi ki: ‘bu sözlerin yorumunu bulan ölümü tatmayacaktır. Her kim ararsa bulana kadar aramayı bırakmasın. Eğer bulursa hayretler içinde kalacaktır. Eğer hayretler içinde kaldıysa hayran olacaktır. Ve kainata hükmedecektir.'”

  Yakup'un Beş İncili gerçek olaylardan esinlenerek kaleme alınmıştır. Kitapta geçen olaylar, kişiler, mekânlar ve zamanlar tamamen gerçek olduğu gibi; kişiler arasındaki diyaloglar da, değişik kaynaklardan karşılaştırılarak mutlak doğrusu verilmeye çalışılmıştır.

  1947 yılında Kumran'da bulunan Yazmalar'dan yola çıkan yazar Yücel Kaya, kaybolduğu ileri sürülen “Ölü Deniz Parşömenleri”nden bir tanesinin izini -geçmiş 2000 yıllık süreç içerisinde- yüzlerce kaynaktan araştırmıştır. Yakup'un Beş İncili'nin kurgusu da bu 2000 yıllık tarihi sürece dayanmaktadır.

  Yakup İncili'nin önemi, bir Nasturi rahibi olan Rahip Bahira'nın çeşitli kaynaklarda yer alan bilgileriyle ortaya çıkmaktadır, ki bu durum Yakup İncili'nin yazıldığı MS 71 yılından tam beş yüz yıl sonrasına (MS 571) tekabül etmektedir.

  Kâhin Satih, Abdülmesih Gassani ve Pers İmparatoru Nuşirevan arasında geçen diyaloglar ile Yemen Hükümdarı Seyf bin Zi Yezen'in gizli bir kitaptan aldığını iddia ettiği bilgiler, Yakup İncili'nin önemini ortaya koyuyor. Tüm bunlar kitapta bir roman kurgusu içerisinde yerini alıyor.

  Yazar Hakkında;
  Yücel Kaya 1961 yılında Giresun'da doğdu. İlk yazıları Yeşil Giresun, İleri ve Kuzey Haber gazetelerinde yayımlandı. Karadeniz bölgesindeki ilk yerel televizyon olan BRT'yi kurdu. Uzun yıllar Tempo TV'de program yapımcılığı ve sunuculuğu yaptı. Yazarın; Üçüncü Ok (1980), Aretias'ın Gizli Kapısı (2001), Domino Teorisi (2003), Papa'ya Suikast (2005), ABD'nin Emperyalist Tarihi (2006) isimli kitapları yayımlandı. Aynı zamanda ressam olan Yücel Kaya, Çocuk Edebiyatı türünde de eserler kaleme alıyor. Yazar evli ve üç çocuk babasıdır.

  Kitap Kapak

  [​IMG]

  Yakup'un Beş İncili - Rahip Bahira'nın Sırrı
  Yücel Kaya
  · Marka Yayınları
  · Basım Tarihi : 12 - 2009
  · ISBN : 9786054167104
  · Sayfa Sayısı : 435
  · Etiket Fiyatı : 23.00 TL
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş