Yakuparpa Köyü Merkez Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yakuparpa Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Yakuparpa Köyü - Yakuparpa Köyü Hakkında - Yakuparpa Köyü Tanıtımı - Yakuparpa Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ

  İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: EROL GÖZÜBÜYÜK


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0(364)2552050

  Cep Telefonu:
  0(532)3777453


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  221

  1997
  211


  İle Uzaklığı:
  17 km

  İlçeye Uzaklığı:
  17 km


  Tarihi

  Yakuparpa Köyü üç parça mahalleden oluşmaktadır. Bunlardan ilki olan Yakuparpa Amasya-Hamamözü'nden gelmiştir. Köyde farklı yerden gelmiş üç aile vardır. Köy ismini kurucusundan dolayı Yakup olarak almıştır. Yakuparpa köyünün Bademli Mahallesi ise Laçin Gözübüyükler Köyünden gelmiştir. Eski Bizans döneminden kalan eserlere rastlanması köyün çok eski bir yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir. Kurucusu Satılmış'tan dolayı köye çevre köyler tarafından Satolar'da denilmiştir. Köy 1904 yılında sadece bir aileden kurulmuştur. Yakuparpa Köyünün Kuşveren Mahallesi ise bu çevrede kurulmuş en eski yerleşim merkezi olmuştur. 2007 itibari ile bakıldığında bu üç parça köydede nüfus oranının azaldığı yeni yetişen neslin köye yerleşmediği görülmektedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri keşkek ve et yemeğidir. Her düğünde mutlaka keşkek yemeği vardır. Aynı zamanda Bademli Mahallesi'nde yufka ekmeğinden yapılıp üzerine bol yağ ve sarmısaklı yoğurt dökülen Sirom yemeğide meşhurdur. Düğünlerde eski gelenek ve göreneklerden fazla uygulanan bir özellik kalmamıştır. Bademli Mahallesi'nde bir ara davul çalıyor diye köyden cenaze çıktığına inanılmış bu nedenle köye yaklaşık on yıl davul girmemiştir.Bu inanışın sebebi rivayete göre bir gün köye at üstğnde ak sakallı bir dede gelmiş ve köyde davul çalındığı taktirde köyden bir cenaze çıkacağını söylemesidir.Nitekim öylede olmuştur.Köyde yaşayan koylulerden biri oğlunu evlendirdikten hemen sonra koyde başka bir koylu ölmüştür.Bu inanış 1993 te sona ermiştir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım sadece köylünün kendi ihtiyacını karşılamaktadır. köyün asıl geçim kaynağı hayvancılıktır. Eskiden küçükbaş hayvancılık yapılmasına rağmen 2007 itibari ile sadece büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Köy muhtarlığını uzun yıllar elinde bulunduran Yakuparpa köyü, son seçimlerde muhtarlığı Bademli Mahallesine bırakmıştır. Erol Gözübüyük üç mahaleden de oy toplayarak muhtarlığı kazanmıştır. Bu süre içinde köy yolları asfaltlanmış, üç köye su getirilmiş, mezarlıklar onarım görmüştür.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2009 İdris Taş
  2004 Erol Gözübüyük  1994 Tahsin Çınar
  1989 Aziz Baş

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır,kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi , YerelNet


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yakuparpa Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş