Yaklaşık 22 bin kişi verem mikrobu taşıyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 12 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Yaklaşık 22 bin kişi verem mikrobu taşıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  AYDIN (İHA) - Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Baki Karaer, Sağlık Bakanlığı verilerine göre dünyada 2 milyar insanın tüberküloz mikrobu taşıdığını belirtti. Bu insanların yüzde 10'unun yaşamlarının bir bölümünde hastalığa yakalanacağının tahmin edildiğini ifade eden Karaer, “Türkiye'de ise yaklaşık 22 bin kayıtlı verem hastası bulunuyor” dedi.
  Dünyada her yıl 9 milyon kişinin verem hastalığına yakalandığı yönünde tahminlerin yapıldığına işaret eden Baki Karaer, çoğunluğu Asya, Afrika ve Latin ülkeleri olmak üzere veremden her yıl yaklaşık 1,6 milyon insan öldüğünün söyledi. Türkiye'de ise 2007 verilerine göre kayıtlı 21 bin 663 verem hastası bulunduğunu ve bu hastaların yüzde 73'ünde akciğer tüberkülozunun tespit edildiğini belirten Karaer, “Verem dünyada bir tek etkene bağlı tedavisinin olmasına rağmen en çok ölüme yol açan hastalıktır. Türkiye'deki hastaların yüzde 65,1'i erkek, yüzde 34,9'u kadındır. Ülkemizde görülen verem türleri akciğer, lenf bezleri, plevra, kemik, böbrek ve beyin tüberkülozudur. Veremin etkeni Mycobacterium tuberculosis basilidir. Verem basilinin kaynağı hasta insandır. Basil hava yolu ile bulaşır. Tüberküloz, bildirimi zorunlu bir hastalıktır. Bir hafta içinde İl Sağlık Müdürlüğüne bildirilir.
  Tanı konulan verem hastaları gizlilik kuralları içinde dispanserde kaydedilir” diye konuştu.
  Veremin teşhis ve tedavisinin ücretsiz olduğunu hatırlatan Baki Karaer, hastalığın tedavisinin standart olduğunu ve tedavinin hastanede yada dispanserde aynı şekilde düzenlendiğini kaydetti. Tedavide kullanılan ilaçların dispanserlerden ücretsiz olarak verildiğini beyan eden Karaer, şöyle konuştu: “Tedavide verilen ilaçların düzenli içilmesi çok büyük önem taşır. Çünkü hastaların bir kısmı tedaviyi terk etmekte ve toplumda basil saçmayı sürdürmektedirler. Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur. Buna doğrudan gözetimli tedavi (DGT) denilir. Tedavinin verem savaşı dispanseri (VSD) yada hastanede başlanması gerekir. Aylık takiplerinin de VSD'de yapılması uygundur. Tedaviyi sonlandırana kadar özenle sürdürmek gerekir”

  Mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yaklaşık kişi verem Forum Tarih
Yaklaşık 20 bin kişi Sıhhiye Meydanı'nda Yurt İçi Haberler 1 Mayıs 2009
Kesinlik Yineleme Olasılık Yaklaşıklık Üleştirme ve Sınırlama Zarfları Konu Dışı Başlıklar 8 Aralık 2011
Asya kıtasının yaklaşık konumu nasıldır Ülkeler Coğrafyası 14 Aralık 2010
Amerika Kıtasının Yaklaşık Konumu Nedir Ülkeler Coğrafyası 2 Aralık 2010
İnsan kulağı yaklaşık 20 hertz ila 2 khertz frekansta duyabiliyor,0 iken duyar mı? Konu Dışı Başlıklar 6 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş