Yakacık Köyü Gazipaşa Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yakacık Köyü Gazipaşa Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yakacık köyü bilgileri - yakacık köyü resimleri - yakacık köyü tanıtım  Yakacık, Antalya ilinin Gazipaşa ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Antalya-Gazipaşa'nın doğu sırında yer alan Köye; Mersin-Anamur ilçesinin Anıtlı Köyü komşusudur. İki köyün, sınırını oluşturan Kaledran Çayı, birbirinden resmi olarak ayırır... Ancak yörede iki köy birlikte Kaledran olarak bilinir ve anılır...
  Kaledran adını kaleduran'dan türetilmiştir. Toros Dağlarında yer alan ve yöre halkı tarafından Mastan olarak bilinen dağın eteklerinde bulunan tarihi kale yöreye ismini türetmiştir.
  Köyün içinden geçen çay üzerinde bulunan, Büyük Selçuklu Devleti zamanı yalı olarak kullanıldığı düşünülen tarihi yapı halen ayaktadır. Ancak yöre halkının önemini bilmediği yapı harabe durumudadır...
  Kültür

  Köyün gölevez, etli gölevez yemekleri, açık muzu meşhurdur. Köyün önde gelen muz üreticilerinin (Cevdet Oğuz gibi) muzları oldukça kalitelidir. Avokado ve kaliteli Valencia portakalı üretimi yapılmakta olup, pazar konusunda sıkıntı çekilmektedir.
  Coğrafya

  Antalya iline 217 km, Gazipaşa ilçesine 37 km uzaklıktadır.
  Antalya-Gazipaşa'nın doğu sırında yer alan Köye; Mersin-Anamur ilçesinin Anıtlı Köyü komşusudur. İki köyün, sınırını oluşturan Kaledran Çayı, birbirinden resmi olarak ayırır... Ancak yörede iki köy birlikte Kaledran olarak bilinir ve anılır...
  Taşlardan oluşmuş doğal iskele, köyde küçük çaplı balıkçıların barınağı olmuştur...
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 370
  2000 -
  1997 429
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle Muz, Çilek ve Avakado üretimi yapılmaktadır. Köyde üç tane Muz Sarartma tesisi vardır..
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve taşımalı eğitimden yararlanılarak civar köylerden ve uzak mahallelerden öğrenci taşınmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Camisi ve İmamı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup D400 karayolu üzerinde yer alır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ülkemizdeki bütün GSM operatörlerinin servis ağındadır.
  kaynak/vikipedi özgür ansiklopedi/yerel net

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yakacık Köyü Gazipaşa Forum Tarih
Yakacıkçavuşlu Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Yakacık Köyü İlköğretim Okulu Bayındır İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Yakacık Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Yakacık Köyü Fethiye Muğla Muğla Tanıtımı 23 Nisan 2010
Yakacık Köyü Söğüt Bilecik Bilecik Tanıtımı 21 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş