Yakaören Köyü Bozkurt Kastamonu

'Kastamonu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yakaören Köyü Bozkurt Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İlişi Köyü - Bozkurt Yakaören Köyü - Yakaören Köyü Hakkında - Yakaören Köyü Tanıtımı - Yakaören Köyü Resimleri
  KÖYÜMÜZÜN TARİHÇESİ;

  Köyün ilk ismi İLİŞİ dir. Bu ismin rumca İLİŞ kelimesinden geldiği rumca bilenlerden öğrenilmiştir. Bu duruma göre Bizanslılar tarafından kurulduğu anlaşılır.

  Köye Türkler 1100 yılında Danişmentliler zamanında yerleşmeye başlamışlardır. Sonra egemenlik tekrar Rumlara geçmiş ve 86 yıl devam etmiştir. Rumların egemenliğine son verenler ise 1213 yılında Türk çocukları olmuştur. İşte köyde Türkleşme bundan sonra başlamıştır.

  Kastamonu tarihi incelendiğinde köyün 1259 da Pervaneler, 1292 de Cündaroğulları, 1460 ta Osmanlılar ve 1923 ten itibaren de Türkiye Cumhuriyeti egemeliğine bağlı olduğu anlaşılmıştır.

  Köy önceleri kendisine Kastamonu valisi tarafından ve kılıç taşıma hakkı verilen büyük Ağa tarafından idare ettirilmiş. Daha sonra köy, 4 muhtarlığa ayrılmış, daha sonra da nüfus ve mahalle çoğalmasından 6 muhtarlığa ayrılmıştır. 1952 yılında bu muhtarlıklar birleştirilerek İLİŞİ köyü ismi altında tek muhtarlık idaresine dönüştürülmüştür.

  1963 yılının Mart ayında 5442 sayılı il idaresi kanunu 2/C maddesine göre ve İç İşleri Bakanlığı nın 28/9/1961 tarihli onayına dayanılarak köye YAKAÖREN adı verilmiştir.

  Bilgi: MUSTAFA ERARSLAN  Coğrafya

  Kastamonu iline 100 km, Bozkurt ilçesine 5 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 552
  1997 762

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş