Yakınca Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yakınca Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yakınca Köyü Niksar- Yakınca Köyü Hakkında - Yakınca Köyü Tanıtımı - Yakınca Köyü Resimleri
  Bilgiler
  Nüfus 357 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60600
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Niksar
  Yakınca, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi
  Köyün eski adı, Bideze'dir. Bu ismin köye gelen kişiler tarafından verildiği sanılmaktadır. Köyü ilk kuran ve yerleşen büyük ihtimal Rumlar ve Ermenilerdir. Çünkü tarihi çeşme, (ağaçoluk) kitabesi yoktur fakat köyde kimse yapıdığı tarihi bilmemekte hatta kaynağı bile bilinmemektedir. Köyde, Kale Ardı denilen bir mevki olması ve buranın bu şekilde anılması burada bir kale varlığına işaret etmektedir. Kaleye benzeyen ve hakim bir noktada bulunan mekânda bir de mağara bulunmaktadır. Bu da gösteriyor ki, burada bir kale bulunmaktadır. Köyde yapılan resmi ve gayri resmi kazılarda eski Rum paralarına ve mezarlarına rastlanması burda Rum yerleşmesinin olduğunu kanıtlar. Ayrıca 1939'da olan depremde ciddi kayıplar verilmiş tarihi eserler yok olmuştur. Kilise Yeri denilen bir mevkinin olması burada bir kilisenin olduğuna işarettir; ayrıca kalıntılarına rastlanır. Şimdiki halkın buraya gelmesi, bilinen bir zamanda olmuştur. Hasan Kabakçı'nın dedeleri ilk defa yerleşmiş, daha sonra Kel Hasanoğulları ilk başta kışlak olarak kullanmış daha sonra Kurtuluş Savaşı başlayınca tamamen yerleşmişlerdir. Celepoğuları kabilesinin gelmesi de aynı yıllara rastlar. Daha sonra diğer kabileler gelerek, köyü oluşturmuşlardır. köyde bazı lauplar var mesela aliağalar,imamlar(keller),keşgözler,batılağalarlar .dursunlar,şevketler,kirkolar,çırahlar,zibiller,ba şka lauplar da vardır

  Kültür
  Köyün çok eskiden beri süregelen bir çok gelenek ve göreneği vardır, fakat bunlar unutulmaktadır. Köyün düğünlerinde ve önemli gecelerde etkinlikleri vardır.Köyün kültürü çevre kültürlerden etkilenmiştir.Köyde çeşitli lakaplar vardır,mesala alalar,şerketler,imamlar(keller),acemler,batıllar, keşgözler,folmahiller,cücük salimler keş mehmetler bekirağalar,çerkezler,külükler,kerim ağalar,kirkolar

  Dede ve Kızları Orta Oyunu İhtiyar adam, geçim sıkıntısı yaşar ve kızları satar. Askerden aağabeyi (arap) gelir, kızları sorar, o da anlamazlıktan gelir. Ne 'tuzları mı?' der. Arap buna sinirlenir ve babasını vurur. Kızlar gelir, ağlamya başlarlar; sonra dedeyi kaldırmak için bir imam bulunur ahaliden. O da okur, üfler, dede ayağa kalkar. Kız kılığına girmiş erkekler babasından bıktıkları için dirilmesini istemezler ve imamı döverler. Ondan sonra oynamaya başlarlar. Ekibin başında zilli vardır; çocukları korkutur. Damadın akrabalarının evine gidilir ve bu oyun sergilenir ve bahşiş alınır. Düğünlerde, damat hamama götürülür ve onun arkadaşları ve köy ahalisi hamam etrafında harmanda güreşirler. Birinciye ödül verilir. Uzun kış gecelerinde ferfeneler düzenlenir. Ferfene:kahve ahalisi, bir koyun, keçi neyse alır; o kavrulur ve afiyeetle yenir. İsteyen eve de götürür.

  Kadınlar da dini sohbetlere gider. Komşuluk faaliyetleri gerçekleştirilir. Ramazan günlerinde her aile bir gün bütün köyü ya da akrabalarını davet eder, böylece bir kaynaşma olur. Teknoloji ile birlikte adetler kaybolmaktadır.

  Yemekleri
  Keşkek bat, dolmaiçi, yahni, sulu tevek, sarma lahana ve pırasa sarması, toyga çorbası,bulgur pilavı,tarhana,aşlık çorbası

  Örf ve adetlerimiz
  Yakınca köyü; devletine, vatanına, milletine bağlı Türklerin yaşadığı şirin bir Niksar köyüdür. Köy, ehli sünnete bağlı Sünni Hanefi mezhebindendir. Düğün, nişan, dini ve millî günlere özgü adetler uygulanır. Köye, halk arasında "Bideze" denir.KÖYÜMÜZ TÜRK KÖYÜ OLUP SÜNNİ HANEFİ MEZHEBİNDENDİR.

  Coğrafya
  Tokat iline 78 km., Niksar ilçesine 24 km. uzaklıktadır. Köyün etrafı hilal şeklinde bir dağla çevrilidir. Güneyde Sümbüllü dağı, doğuda Sivri dağı ile çevrilidir. Diğer yanları ise, köyün arazileri oluşturur. Yaklaşık 2000 dönüm bir araziye sahiptir. Yeteri kadar ormanı vardır; bunun büyük bir bölümünü çam ormanı oluşturur.

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 515
  2000 357
  1997 481

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Tarımda; tütün, buğday, bağcılık, soğan, şeker pancarı büyük yer tutmaktadır. Özellikle son yıllarda soğan üretiminde bir hızlanma vardır. Hayvancılık da git gide ölmektedir. 1950'li yıllarda, 20 ailede küçükbaş sürüsü varken şimdi ancak 5 ailede vardır. Büyükbaş hayvancılık da giderek ahır hayvancılığına dönüşmektedir. İşçi alımlarının artması ile artık işçi köyü haline bir dönüş vardır. Artık emekli olan, köyüne gelecek ve emekli köyü olacaktır. Tarım hayatı bitmektedir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Hulusi Öztürk
  1999 - Gazi Özdemir
  1994 - Hayri Dinçel
  1989 - Hayri Dinçel
  1984 - Durmuş Özdemir
  1979 - Şakir Dinçel
  1974 - Fazlı Başkan
  1970 - Şavgı Aydın
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yakınca Köyü Hakkında Forum Tarih
Yakınca Köyü Hakkında Bilgi Merkez Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Aybasan Yakınca İlköğretim Okulu Kastamonu Şenpazar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Yakınca İlköğretim Okulu Merkez Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Malatya - Yeşilyurt - Yakınca Lisesi Liselerimiz 7 Temmuz 2010
Blair, ekmek yakınca eve itfaye geldi Yurt Dışı Haberler 5 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş