Yahudileri Harammüşerif'e çağırdılar

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yahudileri Harammüşerif'e çağırdılar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kudüs'te aşırı sağcı Yahudiler, Pesah( Hamursuz) bayramı süresince tüm yahudileri Haremüşşerif'e gelmeye çağırarak, 'Mesih'i beklemeden üçüncü mabedi' inşa edelim' çağrısında bulundu.

  İsrail'de Yahudiler'in Pesah (Hamursuz) Bayramı başlamadan, Kudüs'e bayram gerginliği çöktü. Bu gerginliğin başlıca kaynağını, Pesah süresince aşırı sağ parti ve grupların Eski Kent içindeki Haremüşşerif ve çevresinde yürüme ve Yahudiler'in "Üçüncü Mabedini inşa etme" çağrıları oluşturuyor.
  Kudüs polisi Pesah Bayramı nedeniyle kentte olağanüstü güvenlik önlemlerine başvururken, bu akşamdan itibaren Haremüşşerif'in giriş kapılarının çoğunu kapattı. Akşam namazından başlayarak, Müslümanların da camiye sadece Hutta, Meclis ve Silsile kapılarından girmelerine izin verilip, girişlerde erkeklerde 50 yaş uygulamasına geçildi.


  Polis, sağcıların da yürüyüşlerine izin vermedi.
  Bu arada, yarın akşam saatlerinden itibaren başlayıp 5 Nisan akşamına kadar devam edecek Hamursuz Bayramı süresince, İsrail ordusu da Batı Şeria'ya tam kapatma uygulamasına geçti. Tam kapatma uygulamasına, bu gece yarısından itibaren başlanacak.
  İsrail polisinin aşırı sağ Yahudiler'in Haremüşşerif'e girmelerine engel olmak amacıyla camiye başta Ağlama Duvarı yanındaki Faslılar Kapısı (Babül Magarbe) dahil birçok girişi kapatması, Müslüman gençlerin de cami içine yığınak yapmalarını engellemek amacıyla yaş sınırını yeniden koymasına karşılık, bölgede tansiyon Pesah başlamadan yükseldi.
  Aşırı sağ Yahudiler, Pesah öncesinde açıklamalar yaparak Haremüşşerif'e gelme niyetlerini ortaya koydular. Bunlardan Knesset dışı aşırı sağ partilerden Yurdumuz İsrail Partisi ile Mabed Tepesi Müminleri grubu, ayrıca üçüncü mabedin inşasına başlanması çağrıları da yapıyor.


  -"TANRI'NIN MABEDİNİ ŞİMDİ İNŞA EDELİM"-
  Yurdumuz İsrail Partisi'nin liderlerinden, İsrail kamuoyunca da yakından bilinen aşırı sağcı Baruh Marzel, yarın Haremüşşerif'e otobüslerle insanları taşıma niyetinde olduklarını belirtti. "El Aksa ve Kubbet üs-Sahra camilerinin geçici" olduğunu öne süren Marzel, tüm İsrail halkının mabedin yeniden inşasını beklediğini ve bunun sadece bir zaman meselesi olduğunu söyledi.
  Aynı partinin bir diğer kurucusu Haham Şalom Wolpe de İsrail hükümetinin "halkın düşmanı" haline geldiğini, "düşmanla işbirliği yaptığını" ve savaş zamanında düşmana da yardımcı olduğunu savundu.
  Mabed Tepesi Müminleri Hareketi de dağıttığı bildirilerde ve grubun internet sitesinden yaptığı açıklamada, hareket üyelerinin 1 Nisan Perşembe günü, "Tanrı'nın mabedini yeniden inşa edelim" çağrısıyla Haremüşşerif'e bir yürüyüş yapacaklarını duyurdular.
  Eski Kent içinde iki kez Araplar tarafından yıkılan Hurva Sinagogu'nun yeniden hizmete açıldığı belirtilen açıklamada, sinagogun yeniden inşasının mabedin de yeniden inşa edilmesini sembolize ettiği vurgulanıp, açılış töreni sırasında İsrail Hahambaşı Yona Metzger'in "İsrail mabedi yeniden inşa etmek istemiyor" dediği hatırlatıldı. Hahambaşı'nın bu sözlerinin İsrail'de büyük bir tepki doğurduğu öne sürülen açıklamada, "(Mabedin yeniden inşası için) Mesih Ben Davud'un gelmesini beklememize gerek yok" denildi.
  Kudüs Polisi ise söz konusu iki grubun yürüyüşlerine izin vermedi. Polis ayrıca bu akşamdan itibaren Haremüşşerif ve Eski Kent çevresine çok sayıda polis ve sınır polisi konuşlandırmaya başladı. Kudüs polisi, ayrıca Haremüşşerif Vakfı yetkililerini de durumdan haberdar ederek, cami kampüsüne girişleri kapayacağını bildirdi. Ancak Vakıf yetkilileri yine de yarınki gelişmelerden kaygı duyduklarını belirttiler.
  Hristiyanların Paskalya Bayramı öncesi de "İyi Cuma" veya "Kutsal Cuma"yı yaşamak ve "Kutsal Işık" ayinine katılmak için binlerce Hristiyan hacı Kudüs'e geldi. Cuma ve Cumartesi günü Eski Kente gelecek Hristiyanların törenleri ile ilgili düzeni sağlamak ve aşırı sağ Yahudilerle Müslümanlar arasında olası gerginlikleri önlemek amacıyla polis, gelecek hafta başına kadar Kudüs'te teyakkuz halinde olacak.


  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yahudileri Harammüşerif'e çağırdılar Forum Tarih
Yahudilerin kutsal kitabının adı kısaca Diğer Dinler İnançlar 18 Şubat 2017
Yahudilerin İftirası Diğer Dinler İnançlar 22 Eylül 2009
Yahudileri kızdıran iddia... Diğer Dinler İnançlar 22 Eylül 2009
Iste yahudileri korkutan hadisi serif ve gargad agaci Seviyeli-Ciddi Konular 7 Ocak 2009
Kur''ân-i Kerim’de Yahudilerin Ahlâklari Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 11 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş