Yahşieli Köyü Bayramiç Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yahşieli Köyü Bayramiç Bilgileri - Yahşieli Köyü Hakkında - Yahşieli Köyü Tanıtımı - Yahşieli Köyü Resimleriİlçe: BAYRAMİÇ - İl: ÇANAKKALE

Köy Muhtarı: YUSUF AKGÜNMuhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0.286.7838316

Cep Telefonu:

0.532.7491381


Çanakkale
Bilgiler
Nüfus 310 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 17700
Alan Kodu 0286
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Çanakkale
İlçe Bayramiç
Web Sitesi
Yahşieli, Çanakkale ilinin Bayramiç ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih

köyün tarihi Osmanlı Beyliği zamanınında sefer eden Ahmet Karaca Paşa'nın şuan köy içersinde türbesi bulunan ve yahşi baba olarak anılan zatın köyün şuan kurulu olduğu bölgede konaklaması ve oraya ordusundan geride kalanlarla yreleşmesi sonucu kurulduğu ve adınıda yahşi babanın yahşi sinden ve yerin ozamanlar eli andırmasından geldiği sanılmaktadır varsayılana göre köyün tarihi 650 ila 700 yıl arasında olduğu tahmın konusudur 18 Mart üniversitesi öğretim görevlisi rahmetli Ramazan Eren hocamızın da köyün tarihine ilişkin teorileri vardı ve köyün tarihi konusunada ilgili kişiler arasında yer aldi.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri her yörenin olduğu gibi yahşieli köyününde kendine göre gelenekleri vardır ama yemek konusunda kendine özgü bir yemeği yoktur

Coğrafya

Çanakkale iline 58 km, Bayramiç ilçesine 15 km uzaklıktadır.Köyün kurulu olduğu alan düzdür. arazileri arsında menderes ovasınında bir bölümü bulunmaktadır daha önceleri yanmış olan ormanlarını yeni dikim sahaları ile geri kazanmıştır. ayrıca Tükmenli köyü ile arasında bulunan asırlık çam ormanıda görülmeye değer bir yerdir köyün çiftçi cemiyeti hayırları burada yapılır ortalamna arzilerinin tamamı tarıma elverişlidir. Bayramiç barajının kanalları ile bütün tarım arzileri sulak arzi olmuştur. yeni yeni meyvecilik boy göstermeye başlamış tır.

İklim


Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 310
1997 312

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yalnız son yılarda meyveciliğe ilgi artmış olup yeni dikimler olmuştur. Son yıllarda tüm Anadolu köylerinde olduğu gibi, çifti gelirlerinin ve tarım ürünleri fiyatlarının düşmesine paralel olarak genç nüfus kasaba ve şehirlere göç etmek eğilimindedir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz