yabani hayvanların tedavi ve rehabilitasyonu Nasıl Olur

'Diğer Hayvanlar' forumunda UquR tarafından 23 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  yabani hayvanların tedavi ve rehabilitasyonu Nasıl Olur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yabani hayvanların tedavi ve rehabilitasyonu Nasıl Olur..

  Türkiye bulunduğu coğrafya nedeniyle dünyanın en çeşitli ekosistemlerine sahip ülkelerden biridir. Avrupa, Asya ve Afrika’ya komşu olması yanında sahip olduğu yaşam alanlarının da çeşitliliğiyle birçok türe ev sahipliği yapıyor. Bunlardan bazıları da sadece Türkiye’de yaşayan türler. Ancak sahip olunan bu doğal yaşam yeterince korunamıyor ve devamı için adımlar atılamıyor. Birçok tehdide rağmen doğamız hala ayakta ve umut veriyor. Hala çok yaşlı ormanlarımız, bozkırlarımız, göllerimiz, akarsularımız varolma mücadelesi vermeye devam ediyor. Ancak, bu ekosistemlerin devamı için en üst basamaktan en alt basamağa kadar türlerin populasyonlarının da devamı gerekiyor. Ama ne yazık ki birçok türümüz yok olmanın eşiğine gelmiş durumda; bu yüzden her birey büyük önem taşıyor. Doğa arık tek bir LEOPARIN, tek bir BOZAYININ, tek bir KURDUN, tek bir KARAAKBABANIN kaybolmasına tahammül edecek durumda değil. Ancak, insanların bu canlıların yaşam ortamlarına giderek daha fazla girmesi onlara yaşayabilecek hatta saklanabilecek alan bile bırakmamaları ister istemez hayvanlarla insanları karşı karşıya getiriyor. Bu karşılaşmadansa çoğunlukla hayvanlar zarar görerek ayrılıyor.
  Her yıl birçok tür, özellikle yırtıcı kuşlar, çeşitli sebeplerle yaralanıyor. Ateşli silahlarla, elektrik tellerine çarparak, kapanlara düşerek ve yaşam ortamlarını bir bıçak gibi kesen otoyollardan geçerken araç çarpması sonucu ya ölüyor ya da yaralanıyorlar. İşte bu aşamada YABAN HAYATI VETERİNERLİĞİ devreye giriyor.

  Her bir bireyin doğal yaşamın sürdürülmesi için ne kadar değerli olduğunu göz önüne alırsak bu önem daha da artıyor. Bir çok ülke yaban hayatı veterineri yetiştirme ve destekleme konusunda büyük aşama kaydetmiş olsa da ülkemizde şu an böyle bir ilerlemeden söz etmek mümkün değil.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - yabani hayvanların tedavi Forum Tarih
Yabani Hayvanları Korumak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Diğer Hayvanlar 10 Ocak 2012
Yabani Pirinçli Fenerbalığı Salatası Tarifi Yapılışı Kebaplar ve Salatalar 11 Kasım 2010
Yabani Mantar Çorbası Tarifi Yapılışı İçecekler ve Çorbalar 26 Ekim 2010
Yabani Marul Salatası Tarifi Yapılışı Kebaplar ve Salatalar 26 Ekim 2010
Yabani Labada Bitkisi Doğa ve Bitkiler 3 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş