Yabancı turistlerin gözünden Türkiye

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yabancı turistlerin gözünden Türkiye konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yabancıların gözünden Türkiye manzarası

  [​IMG]

  Seyahate çıkmadan önce gideceğimiz ülkeyle ilgili araştırma yaparız ya da daha önce gidenlere deneyimlerini sorarız. Peki ülkemizi ziyaret etmek isteyen turistler neler yapıyor?

  Bazıları kişisel bloglardan ülkemiz hakkında bilgi ediniyor, bazıları ise dışişleri ve büyükelçiliklerin web sitelerinde yazan tavsiyeleri dikkate alıyor. Özellikle bu siteler, Türkiye ile ilgili uyarı ve hatırlatmalarla dolu. Yurtdışında hazırlanan bazı web sitelerinde de maalesef, Türkiye'deki şiddet olayları ön planda veriliyor. Sokağın ve Türk insanın nabzını yakalamayı başaran web siteleri de yok değil. Türkiye'yi ziyaret eden turistlerin deneyimlerinin yer aldığı bu sitelerde 'ülkemizde en hesaplı nasıl tatil yapılır'la ilgili tüyolar var.

  Siteler dışında seyahat acenteleri de güvenlikten sağlığa, alışverişten adab-ı muaşeret kurallarına kadar birçok konuda turistlere uyarılarda bulunuyor. İşte bu uyarıları ve tavsiyeleri derleyerek 'bir yabancının gözünden nasıl bir ülke'de yaşadığımızı anlatmak istedik.

  • Bilinmedik bir yerde yemek yiyecekseniz, halkın daha yoğun olarak gittiği lokantaları tercih edin.

  • Garsonun servisinden memnun kalmadıysanız bahşiş bırakmak zorunda değilsiniz. Bu sebeple kendinizi kötü hissetmenize gerek yok.

  • Pazarlık konusunda çekinmeyin. Yabancı olduğunuz için satıcı sizin pazarlıkta fazla ısrarcı olmayacağınızı düşünecektir, geri adım atmayın. Ürüne karşı ilgili ve etkilenmiş gözükmeyin. Sabırla fiyatın inmesini bekleyin.

  • Turistik yerlerde muhakkak tuvalet vardır. Bulamazsanız camilere yönelin, oralarda muhakkak lavabo-tuvalet bulunur. Yanınızda tuvalet kâğıdı bulundurmayı ihmal etmeyin.

  • Camilere giderken kılık kıyafetlerinize dikkat edin. Ayrıca aşırı jest ve mimiklerden kaçının. Türkler günde 5 vakit ibadet ettikleri için siz içeriye girdiğinizde ibadet edenler olabilir, dikkatli olun, gürültü yapmayın. Namaz kılan birinin önünden geçmeyin.

  • İngilizcede farklı anlama gelebilecek el hareketleri ve çıkardığımız sesler Türklerce farklı anlamlar taşıyor olabilir. Bunlara dikkat edin. Örnek: Baş parmak ve işaret parmağı ile işler yolunda anlamına gelen işaret (İng. tamam anlamına gelen Okey kelimesinin baş harfi) Türkiye'de eşcinsel anlamına gelir

  • Birçok Ortadoğu ülkesinde camilerde yemek yenilebilir, hatta konaklanabilir fakat Türkiye'de bu mümkün değildir. Camilerde temizliğe dikkat edin. Ayakkabınızı mutlaka çıkarın. Mümkünse bir torba ile elinize alın. Çalınma ihtimali var.

  • Bir Türk'ün evine girerken de ayakkabılarınızı mutlaka çıkarın. Erkeklerle muhabbet açmak istiyorsanız futbol ile ilgili konuşmaya başlayabilirsiniz. İddia ve bahis oyunları sayesinde Türklerin birçok Avrupa ligi hakkında şaşırtıcı bilgisi vardır.

  • Türkler sıcakkanlı ve pek çok konuda toleranslı olsalar da Atatürk ve bayraklarıyla ilgili yanlış bir ifade kullanmayın. Sizin yabancı olduğunuzu anladıklarında toleranslı davranacaklardır fakat yine de hassas davranın.

  • Türklerle, Ermeni soykırımı ve Kürt ayrılıkçılığı gibi konularda sohbet etmekten kaçının. Bu meseleler Türkler için hassas meselelerdir.

  • Bir yerden bir yere giderken tur rehberinden taksinin ne kadar tutabileceğine dair bilgi alın. Gece tarifesi turistleri kandırmak için en çok uygulanan yöntemdir.

  • Karanlık ve ıssız yerlerden uzak durun. Türkiye dünyanın birçok ülkesine göre güvenli olsa da tedbirli olmak gerekir.

  • Özellikle kapkaç olaylarına karşı dikkatli olun. Şehrin kalabalık mekanlarına yerleştirilen kamerelar sayesinde bu tür olaylarda ciddi bir düşüş yaşanmışsa da tedbiri elden bırakmayın.

  Trafikle ilgili uyarılar
  • Bir sürücü ile tartışırsanız arabanıza gidin, kapınızı kilitleyin, kesinlikle açmayın ve polis çağırın.

  • Arabanızla seyahat etmemeye çalışın. Petrol bölgesine komşu olmalarına rağmen Türkler dünyanın en pahalı benzinini kullanır.

  • Önünüzdeki şoförden birtakım ani manevralar, sinyal vermeden sollamalar görürseniz şaşırmayın ve dikkatli olun.

  • Ummadığınız duraklar ve dönemeçler önünüze çıkabilir.

  • Beklenmedik bir şekilde minibüsler yolcu almak için önünüze kırabilir.

  • Siz bir aracı sollamaya çalışırken diğer bir araç sizi sollamaya çalışabilir.

  • Müslümanların kutsal ayı Ramazan ayında daha dikkatli olun. Sürücüler birtakım ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için daha sinirli olabilir.

  • Yayalara çok dikkat edin, her yerde karşıdan karşıya geçmeye teşebbüs edebilirler.

  Turistlerin Türkiye'yi gezerken konforlarını ve güvenliklerini sağlayabilmek için verilen bu örnekler tamamıyla isabetli olmasa da içlerinde gerçekliği yansıtanlar da var. Güvenlikle ilgili olan ve turistlere karşı farklı ücret uygulamasının var olduğunu gösteren örnekler maalesef dünyanın birçok ülkesinde aynı. Yine de sadece Türklere ve Türkiye'ye has özelliklerin bu listelerde yer aldığını görebiliyoruz.

  Kaynak: Zaman
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yabancı turistlerin gözünden Forum Tarih
Yabancı matematikçiler ve matematiğe kazandırdıkları hakkında kısa bilgi Eğitim Bilgileri 4 Mayıs 2014
Dilimizi Yabancı Dillerin Etkisinden Korumak İçin Ne Yapabiliriz Eğitim Bilgileri 31 Ocak 2014
Osmanlı Devletinde Azınlıklar ve Yabancı Okullar Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 27 Kasım 2013
Matematik Alanında Çalışmış Yabancı Bilim Adamları Kimlerdir? Düşünürler-Filozoflar 27 Ağustos 2013
Türkçe Sanılan Yabancı Asıllı Kelimeler Konu Dışı Başlıklar 18 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş