Yabancı özel okullardan engellilere yasak geldi

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 23 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Yabancı özel okullardan engellilere yasak geldi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yabancı özel okullar, gerekli altyapıya sahip olmadıklarını gerekçe göstererek, 31 Mayıs’ta yapılacak sınavlara engelli öğrenci almayacaklarını açıkladı.

  Alınan karar, başta Anayasa olmak üzere her türlü yasaya aykırı. Veliler kadar, Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Rüstem Eyüboğlu da tepkili: "Anlaşılır gibi değil."

  ÖZEL Yabancı Ortaöğretim Okulları Sınav Yürütme Kurulu, 31 Mayıs’ta yapılacak sınava engelli öğrencilerin alınmayacağını duyurdu. 20 Mart’ta sona eren başvuru süresinden iki gün önce yapılan açıklamada, "Okullarımızda özel eğitim alması gereken öğrenciler ile bedensel engelli öğrencilere hizmet verme olanağımız bulunmamaktadır. Bu nedenle 31 Mayıs 2009 tarihinde yapılacak olan Özel Yabancı Ortaöğretim Okullarına Giriş Sınavı sonucunda bu tür öğrencilerin kaydı yapılmayacağından, bu öğrenciler sınava dahil edilemeyecektir" denildi.

  ’Dava açacağız’

  Kurulun bu kararını son anda internet’ten öğrenen ve bu nedenle mağdur olan binlerce engelli öğrenci velisi ilk şaşkınlığı üzerinden attıktan sonra yasal yollara başvurmaya başladı. Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite ve Özel Öğrenme Güçlüğü Derneği Başkanı Nezih Çıngır, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

  "MEB Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nde, Özürlüler Kanunu’nda ve Anayasa’nın 42’nci maddesinde de bireylerin her ne sebeple olursa olsun eğitim haklarının engellenemeyeceği belirtiliyor. Hakkımızı dava açarak arayacağız. Sınavı iptal ettireceğiz. Sınav başvuru kılavuzunda da özürlü öğrencilerin sınava katılabileceği belirtilmişken, sadece Sınav Yürütme Kurulu kararı ile değiştirilmesi hukuka aykırıdır."

  ’Bunalıma girmesinler’

  Sınav Yürütme Kurulu Başkanı Tülin Büyükalkan ise yasak kararını savunurken, "Engelli çocuklar bunalıma girmesin diye böyle bir karar aldık" dedi. Büyükalkan, şöyle konuştu:

  "Engelli çocuklar zarar görmesin diye böyle bir karar aldık. Engelliler için devlet okulları daha çok imkán taşıyor. Devlet okuluna giden bir engelli orada yapamazsa başka bir okula gidebilir. Ama bizim programlarımız değişik olduğu için bizden giden öğrenci gittiği okula zor adapte olur. Okullarımızda özel muameleye ihtiyaç duyan öğrencilere eğitim verecek tesis yok. Bu da o çocuklara zarar olur."

  İşte engellilere engel koyan okullar

  Alman Lisesi

  Amerikan Robert Lisesi

  Galileo Galilei İtalyan Lisesi

  Saint-Joseph Fransız Lisesi

  İtalyan Lisesi

  İzmir Amerikan Koleji

  İzmir Saint-Joseph Fransız Lisesi

  Notre Dame de Sion Fransız Lisesi

  Saint-Benoit Fransız Lisesi

  Saint- Michel Fransız Lisesi

  Sainte- Pulcherie Fransız Lisesi

  Sankt Georg Avusturya Lisesi

  Sankt Georg Avusturya Ticaret Lisesi

  Tarsus Amerikan Koleji

  Üsküdar Amerikan Lisesi

  ÖZEL OKULLAR BİRLİĞİ BAŞKANI RÜSTEM EYÜBOĞLU

  Anlaşılır gibi değil

  Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Rüstem Eyüboğlu, yabancı özel okulların böyle bir karar almasını garip karşıladığını belirterek şunları söyledi: "Biz 15 sene boyunca bu sınavları yaptık. Ama hiç böyle bir yasağa başvurmadık. Tam tersine, engelli çocuklarımıza ayrıcalık tanıdık ve özel muamele gösterdik. Anlaşılır gibi değil."

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yabancı özel okullardan Forum Tarih
Özel yabancı okul sınavı kaldırıldı Eğitim Haberleri 30 Ocak 2010
2009 Özel Yabancı Ortaöğretim Okullarına Giriş Sınavı soru ve cevapları SBS - ÖSS - Sınavlar 1 Haziran 2009
Özel Yabancı Ortaöğretim Okullarına Başvurular Liselerimiz 2 Nisan 2009
Yabancı matematikçiler ve matematiğe kazandırdıkları hakkında kısa bilgi Eğitim Bilgileri 4 Mayıs 2014
Dilimizi Yabancı Dillerin Etkisinden Korumak İçin Ne Yapabiliriz Eğitim Bilgileri 31 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş