Yaban Gülü Düğün Pastası Tarifi Yapılışı

'Pasta ve Hamur İşleri' forumunda SeLeN tarafından 26 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Yaban Gülü Düğün Pastası Tarifi Yapılışı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  düğün pastası nasıl yapılır - düğün pastası tarifi - düğün pastası süslemek - pasta nasıl süslenir - pasta süsleme malzemeleri

  Malzemeler:

  20 cm. kare Bol Meyveli Kek
  15 cm. kare Bol Meyveli Kek
  Kayısı reçeli kaynatılmış ve ezilmiş
  Çift yoğunlukta Badem Kreması
  25 ve 20 cm. boyutlarında gümüş kağıtla kaplı iki kek tahtası
  2 kg şekerli yapılmış Royal Glase

  Süsleme:

  Pembe şekerci boyası
  4 küçük gümüş at nalı
  4 büyük gümüş at nalı
  1,25 cm. genişliğinde gümüş şeritten 1,5 m
  8 küçük yaban gülü, glaseden yapılacak
  6 orta büyüklükte yaban gülü, glaseden yapılacak
  4 iri yaban gülü, glaseden yapılacak,
  Mimoza, 4 adet kek kolonu

  Yapılışı:

  Kekleri önce Kayısı reçeli sonra da Badem Kreması ile kaplayın. Kek tahtalarına yerleştirip, kurumaları için 1 hafta bekleyin. Sonra üstlerini üç kat ince Royal Glase ile kaplayın ve kalan glaseyi süslemeler için ayırın.

  Kekleri süslemek için bir kalıp çizin. Kekin tam ölçülerini alıp, kalıbı ona uyumla ve her kek için ayrı olarak hazırlayın. Kalıpları keklerin üzerine yerleştirip, iğne ile delikler açarak hatlarını belirleyin. Bir kağıda kıvrım çizimleri hazırlayarak yağlı kağıda geçirip kağıdı ters çevirerek, bir kalemle fâzla bastırmadan kekin üstüne çizin. Kıvrımlar keklerine kenarlarından 2,5 cm. içerden başlamalıdır. Kağıt krema torbasına Royal Glase doldurup düz bir uç takarak, keklerin üstündeki desene uyumla glase akıtın. Desenin üzerinde gereken ufak düzeltmeler için iğne kullanın. İlk belirlediğiniz desen kuruyunca, aynı uçla üstünden bir kez daha geçin. İçte kalan çizgileri önce, sonra daha dıştakileri, sonra da boncukları yapın.

  Kenarlardaki kalemle çizdiğiniz kıvrımların üzerinden önce düz olarak glase sıkın, sonra ilk sıra kuruyunca, boncukları sıkın. (Düz sıkma size güç geliyorsa, çizimin üstünden yalnızca boncuk sırasını geçmekle de yetinebilirsiniz.) Her kenarı ortadan ikiye bölen ve her kenardaki iki kıvrım desenin arasından geçecek biçimde, ayrıca köşe kenarlarda da ortada daha küçük, yukarı ve aşağı yönde büyüyerek uzayan boncuklar yapın.

  Kağıt torbaya büyük bir yıldız uç takarak keklerin üst ve alt çevrelerine istiridyeler sıkın. Köşelerde başlayıp, ortadaki boncuğa doğru giderek sürdürün sıkmanızı.

  Küçük bir kaba 4 yemek kaşığı kadar glase koyup, pembe şekerci boyası ile renklendirin. Kağıt torbaya pembe glaseden koyup düz bir uç takın. Keklerin alt,çevrelerindeki istiridyelerin arasına birer pembe boncuk oturtun. Sonra da, kek tahtasının üstünde, kekteki bir boncuktan diğerine uzanacak biçimde yarı daireler çizin. Her iki kek tahtasının kenarlarına da birer sıra pembe boncuk sıkın.

  Küçük kek tahtasının bir köşesine biraz glase koyarak üstüne küçük gümüş at nallarından birini dik olarak yapıştırın. Nalın arkasına yumuşak kağıttan yapacağınız bir destek koyun. Diğer üç köşeye de nalları aynı biçimde yerleştirin. 30 dakika sonra nalların arkasına destek olarak koyduğunuz kağıtları alın.

  Gümüş şeriti tahtaların çevrelerine uyumla kesin ve glase ile tutturun. Yaban güllerini pembe olarak ve ortaları da sarı olarak yapın. Her kekin köşelerine ikişer yaban gülü ile biraz eğrelti otunu glase ile tutturun. Küçük kekte küçük gülleri, büyük kekte de orta boy gülleri kullanın.

  Kek kolonlarını büyük kekin ortasına yerleştirip, küçük keki ortalayarak tahtası ile birlikte bu kolonların üstüne oturtun. Kolonların arasına büyük ve orta boy güllerle, eğrelti otu koyarak süsleyin. Küçük kekin üstüne de gümüş bir vazo ile mimoza ve yaptığınız glase güllerden kalanları koyun.

  İki kekin ortalarının desenlerini yapmak için çizime uyumlu kalıplar çıkarın. Kesiksiz çizgiler 20 cm'lik, kırık çizgiler ise, 15 cm'lik kek içindir. Keklerin kenarlarında kullanılan kıvrımlı daire çizimi arka kazırlayın.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yaban Gülü Düğün Forum Tarih
Yaban Gülü - Hande Yener Yerli şarkı sözleri 4 Nisan 2010
Yaban Gülü Rüya Tabiri (Rüyada Yaban Gülü Görmek) Rüya Tabirleri 1 Mart 2010
YaBaN GüLüM Aşk ve Ayrılık Videoları 8 Şubat 2010
Sümer Ezgü - Yaban Gülü Yerli şarkı sözleri 13 Ocak 2010
Ahmet Gültekin Yaban Gülüm 2009 Albüm Tanıtımları 3 Ağustos 2009

Bu Sayfayı Paylaş