Yaban Arısı Hakkında Bilgiler

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yaban Arısı Hakkında Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yaban Arısı Hakkında Bilgiler

  Yaban Arısı
  Vikipedi, özgür ansiklopedi


  [​IMG]
  "Yaban Arısı"

  Yaban arısı, zar kanatlılar takımındaki Apocrita alttakımından, Vespidae familyasına dahil kanatlı böcekler. Bazı bilinen cinsleri Vespula ve Dolichovespula (sarı ceketliler) ile Vespadır (eşek arısı). Popüler kullanımda daha çok sadece sarı ceketliler (adi yaban arıları) yaban arısı olarak nitelendirilir.

  Bilimsel sınıflandırma


  Alem: Animalia (Hayvanlar)
  Şube: Arthropoda (Eklembacaklılar)
  Sınıf: Insecta (Böcekler)
  Takım: Hymenoptera (Zar kanatlılar)
  Familya: Vespidae

  Yaban arısı
  Sonbahar başlarında ev içleri*ne giren ya da piknik yapanları tedirgin eden sarı ve siyah desenli yabanarıları (Vespa ya da Vespula cinsi), anaarıyla birlikte yüzlerce, bazen binlerce kardeşin barındığı yuvalardan gelirler. Her yuvayı anaarı yapmaya girişir. İlkbaharda kış uykusundan kalkan anaarı, türüne göre toprak içinde yada ağaç kovukla*rında yuvasını kuracağı yeri seçer. Yaptığı yuva genellikle grimsidir ve yuva yerinin tavanına kısa bir sapla bağlanır. Golf topu iriliğindeki bu yuva kaba bir kâğıttan yapılmış izlenimi verir. Koloni oluşturan yabanarıları çürümüş ağaçlardan kazıyarak aldıkları odun kırıntıla*rını tükürükleriyle çiğneyip yuvalarını yap*makta kullanacakları bir çeşit kâğıt hamuru elde ederler. Anaarı bu konuda yavruları olan işçi arılar kadar beceriklidir. Küçük bir petek*ten oluşan yuvasının gözlerinde yumurtalar, yumurtalardan gelişen kurtçuklar ve erişkin*lere dönüşecek pupalar bulunur. Petek, zarf denen kâğıt katmanlarıyla korunmuştur. Anaarının bıraktığı ilk yumurtalardan çı*kan işçiler hemen yuvayı genişletmeye girişir. Yaz sonunda büyük bir yuvada sayıları sekize varan petekler üst üste dizilmiş, rahat hareket edilebilmesi için kâğıt hamurundan kısa des*teklerle birbirlerinden ayrılmıştır. Sonbaharda yüzlerce genç anaarı ve erkek arı yuvadan uçarak uzaklaşır ve çiftleşir. Anaarılar kışı geçirecekleri korunaklı yerlere gizlenirken, eski anaarı ile erkekleri ve işçile*rin hepsi soğukların bastırmasıyla birlikte ölür. Boş kalan yuva, toprağın içindeyse parçalanır. Toplu halde yaşayan öbür yabanarılarından kâğıt yabanarılarının (Polistes cinsi) yuvaları tavana ya da benzeri yerlere ince bir sapla tutturulmuş yuvarlakça ve çok gözlü petekten oluşur. Eşekarısı (Vespa crabro) yaklaşık 3 cm uzunluğunda iri ve yaygın bir türdür. Korku*tucu görünmekle birlikte yuvasını korumanın dışında pek saldırmaz. Yabanarıları larvalarını beslemek için çok sayıda sinek ve tırtılı yakalayıp öldürdüklerin*den yararlı böcekler arasında sayılır. Olgun meyveler gibi tatlı besinlere de çok düşkün*dürler.

  Yalnız Yaşayan Yaban arıları
  Bütün yabanarıları koloniler halinde yaşa*maz. Yalnız yaşayanları da vardır. Bunların dişileri kendi yuvalarını yapıp yardım görme*den yavrularına yiyecek sağlarlar. Aralarında işçi arı yoktur. Dişiler yakaladıkları böcekleri hemen öldürmez; sokarak felç eder. Böylece bu böceklerin üzerine bıraktıkları yumurta*lardan çıkacak aç kurtçuklar hazır ve taze yiyeceklerle karşılaşırlar. Yalnız yaşayan ya*banarılarının türüne göre avladığı böcek de değişiktir. Örneğin aynı cins içinde bile bir tür hortumlu böcekleri, başka bir tür yalnız küçük arıları avlar. Bu yabanarılarının alış*kanlıkları ve yuva yapma yöntemleri arasında önemli farklar vardır. İnce belli kazıcı yabanarılarının (Ammophila cinsi) ince, uzun gövdesi temel olarak siyah ve kırmızıdır. Dişiler yavrusu için yaka*ladığı iri bir tırtılı oyuğuna ***ürürken 45 metre kadar sürükleyebilir. Üstelik bu yol çoğu kez hiç de düz değildir. Oyuğun başına geldiğinde tırtılı çekerek yuvasına indirir ve yumurtlar yumurtlamaz, ön bacak çiftini kul*lanarak kazdığı kumla oyuğu doldurur. Bu cins üyelerinin en ilginç davranışlarından biri de dişi yabanarısının çeneleriyle aldığı bir çakıl taşını kullanarak yuvasını işaretleme-sidir. Kazıcı yabanarıları toprak yada kumda oyuklar açarken öbürleri çürümüş odunlarda tüneller kazar. Bunlar arasında Crabro cinsi*nin hemen hemen tüm üyeleri yuvalarına koymak için sinekleri avlar. Yeryüzünün sı*cak bölgelerinde birçok yalnız yaşayan yaban-arısı vardır. Avrupa'da da görülen Eumenes cinsinin üyeleri ince dallar üzerine ya da duvarlara çamurdan tek tek kuluçka odaları yapar. Bezelye tanesinden biraz iri olan bu odacıklara yumurtlamadan önce küçük tırtıl*lar bırakır. Yaz geldiğinde kemirerek kendine bir delik açan genç yabanarısı odacığından uçup gider. Çamurdan kap biçiminde yuva yapmalarından ötürü bu cins üyelerine çöm*lekçi yabanarısı denir. Örümcek yabanarıları uçmaktan çok koşarak avlanır. Son derece çevik olmakla birlikte bir dizi sıçramalardan oluşan ilginç hareketle*ri vardır. Soktukları örümceği bacağından tutup yuvalarına sürüklerler. Tropik bölgeler*de, özellikle de Güney Amerika'da yaşayan bazı türleri bilinen en iri yabanarılarını arasında yer alır. Sokmalarının çok ağrı verici olduğu belirtilmektedir. Bu türler en iri örümcekleri bile avlayıp felce uğratabilir. Tırtır denen böcekler yabanarılarının yakın akrabasıdır. Çok geniş bir grup oluşturan tırtırlar büyük ölçüde öbür böceklerle besle*nir…
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yaban Arısı Hakkında Forum Tarih
Yaban Arısı ( Apocrita ) Hakkında Bilgiler Diğer Hayvanlar 16 Şubat 2012
Avrupa Yabanarısı - Avrupa Yabanarısı Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 2 Nisan 2010
Yaban Arısı - Yaban Arısı Hakında Diğer Hayvanlar 2 Nisan 2010
Yabancı matematikçiler ve matematiğe kazandırdıkları hakkında kısa bilgi Eğitim Bilgileri 4 Mayıs 2014
Dilimizi Yabancı Dillerin Etkisinden Korumak İçin Ne Yapabiliriz Eğitim Bilgileri 31 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş