Yaşlanma nasıl geciktirilir?

'Genel Sağlık' forumunda DilzaR tarafından 31 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Yaşlanma nasıl geciktirilir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Yaşlanmayı geciktirmek isteyenler biraz zahmete katlanmak zorunda. Bakın neler yapmalı?


  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Plastik Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, 30 yaşından sonra yılda bir kür meyve asidi, iki kez botoks, iki kez dolgu ve bir kür yüzeysel mikrotraşlamanın yaşlanmayı geciktireceğini belirtti.

  Prof. Dr. Karacalar, yaptığı yazılı açıklamada, yaşlanmayı geciktiren koruyucu estetik uygulamaların deformasyon oluştuktan sonra yapılan müdahalelere göre çok daha avantajlı olduğunu kaydetti.

  Deformasyon oluştuktan sonra estetik yaptırma anlayışının doğru olmadığını belirten Karacalar, kırışıklık ve sarkma oluşmadan önlem alınırsa estetiğin daha başarılı olacağını ifade ederek, açıklamasında şunları kaydetti:

  "Mesela bir koruyucu hekimlik hizmeti olan aşının estetik cerrahide de benzerleri vardır. Bunlardan biri botokstur. Yüzde çizgiler çok oluşmadan, özellikle çok mimik kullanan biri koruyucu estetik önlemi olarak botoks yaptırabilir.

  Bir başka koruyucu estetik yöntemi dolgudur. 30 yaşından sonra hücreler arasında bulunan jel azalmaya başlar. 40'lı yaşlarda ise iyice etkisini gösterir. Yüzümüzün yaşlanmasının nedenlerinden bir tanesi hücreler arası maddenin ve yağ dokusunun erimesi ve yer değiştirmesidir. O nedenle 30 yaşından sonra kayıp olan yerlere dolgu takviyesi yapılırsa bu çökme olmaz."

  Karacalar, 30 yaşından sonra ciltte damarlanma ve lekeler oluştuğuna, lekelerin zaman içerisinde koyulaştığına dikkati çekerek, bu nedenle "temel meyve asiti" uygulamasının her yıl en azından bir kere yaptırılmasının yararlı olacağını belirtti. Ahmet Karacalar, meyve asitlerinden oluşan özellikle glikolik asit gibi asitlerle cildin ölü tabakası soyularak, leke yapıcı hücrelerin baskı altına alındığını anlattı.

  Karacalar, "Son zamanlarda çok popüler bir uygulama olan askılar da özellikle yanağı ağır, sarkmaya meyilli olan kişilerde destek amaçlı koruyucu estetik tedavisi olarak uygulanır" dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yaşlanma nasıl geciktirilir Forum Tarih
Yaşlanmayı Önleyen Diyet Nasıl Yapılır Diyet Beslenme 10 Aralık 2010
Cildimiz Nasil ve Neden Yaslaniyor? Cilt Yaslanmasinin Nedenleri Cilt Hastalıkları 22 Şubat 2009
Erken Yaşlanmayı Önlemek İçin Neler Yapmalıyız Güzellik & Bakım 4 Eylül 2013
Nüfusun Yaşlanmasının Sonuçları Nelerdir? Seviyeli-Ciddi Konular 30 Haziran 2012
Günümüzde Yaşlanma Sorunu Yaşayan Ülkeler Hangileridir? Seviyeli-Ciddi Konular 30 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş