Yaşamın İnanılmazları

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Siraç tarafından 12 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Yaşamın İnanılmazları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yaşamın İnanılmazları

  [​IMG]

  Hastalıklara Neden İhtiyacımızı olduğunu anlatan tıbbi ve inanılmaz gerçekler

  Amerika Birleşik Devletleri'nde, psikoloji ve gelişimsel tıp alanında yaptığı araştırmalarla tanınan Dr. Sharon Moalem'in, Jonathan Prince ile birlikte kaleme aldığı The Survival of the Sickest adlı kitap, ele aldığı Alzheimer, şeker, AIDS gibi çağımızın önemli hastalıkları ile ilgili yaklaşımlarıyla New York Times'ın Çok Satanlar listesine girdi. Türkiye'de Mikado Yayınları tarafından, Yaşamın İnanılmazları adıyla okurla bulaşan kitabın Önsöz'ü, dünyaca ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz tarafında kaleme alındı. Mehmet Öz'ün "muhteşem bir eser" olarak nitelendirdiği kitapta, hastalıklar "ne" ve "neden" soruları ekseninde ele alınıyor.

  Ölümcül Hastalıkların Genetik Kodumuza Nasıl Girdiğini Bulun ve Aşağıdaki Soruların Cevaplarını Bulun

  Şeker hastalığı buz çağındaki gelişime cevap mıydı? Günümüzde ölümcül bir genetik hastalık, atalarımızın hayatlarını mı kurtardı? Solaryum salonuna gitmek kolesterol seviyenizin azalmasını sağlar mı? Neden yaşlanırız? Neden bazı insanlar HIV'e bağışıklık sağlarlar? Genleriniz kapatılıp açılabilir mi? Güneş gözlükleri, güneş yanığına sebep olur mu? Avrupalılar mı, Asyalılar mı daha çabuk sarhoş olur, neden? gibi sorulara cevap arayan Dr. Sharon Moalem, mevcut hastalık anlayışımızı ele alıp, vücudumuzun ve sağlığımızın dünyada, bitkilerden hayvanlara, bakterilerden böceklere kadar tüm yaşayan diğer varlıklarla beraber iletişimde olduğunu göstererek, sorgulamamızı sağlıyor.

  Dr. Moalem bu kitapta, günlük hayatımızın gidişatını değiştiren hastalıklara, hayatımızı karartan felaketler olarak değil de, bizim ve bizden sonraki nesillerin daha güçlü metabolizmalara sahip olması için, yaşanması gereken süreçler olduğunu günümüz insanına göstermeye çalışmaktadır.

  Dr. Moalem, gelişim tarihimizi araştırdığında, esasında bugün hastalık sayılan durumların, zamanında atalarımızın piyango gibi önüne çıkarak yaşam mücadelesinde var olmasını sağladığını tespit etmiştir. Hastalıksız, kısa bir hayat mı yoksa hastalıkla beraber uzun bir hayat mı ikileminde tercih, her zaman hastalıktan yana olmuştur. Atalarımızın yaşadıkları iklimin, yediklerinin veya içtiklerinin genetik mirasımızda bulunduğunu görürüz. Ancak, Yaşamın İnanılmazları burada bitmemektedir.

  Modern tıbbın vücudumuzu ne kadar kısıtlı anladığını göstererek, daha uzun ve sağlıklı yaşamamız konusunda yeni bir görüş ortaya koymaktadır. Yaşamın İnanılmazları, muhteşem bulguları ve çok farklı araştırmaları gözler önüne sermektedir. Bu kitap, tüm canlıların dünya üzerindeki bağlantılarını ve bunların bizim için önemini bir kez daha vurgulamaktadır.

  Yazar: Dr. Sharon Moalem & Jonahtan Prince
  Kitabın Orijinal Adı: The Survival of the Sickest
  Web adresi: Survival of the Sickest: A Medical Maverick Discovers Why We Need Disease | By Dr. Sharon Moalem
  Fiyatı:19,00 YTL
  Yayınevi: Mikado
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş