Yaşamışlar Köyü Merkez Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yaşamışlar Köyü Merkez Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yaşamışlar Köyü Uşak Merkez - Yaşamışlar Köyü Bilgileri - Yaşamışlar Köyü Hakkinda - Yaşamışlar Köyü Resimleri
  Yaşamışlar, Uşak ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: MERKEZ - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: Mehmet ÜNAL

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 11 km

  İlçeye Uzaklığı: 11 km

  Rakım: m

  yaşamışlar köyü önceden yörüklerin gelip yaşadıgı ve yaşanacak yer dedigi doga ile çam havasının bol miktarda oldugu yaylaların ve soguk suyun bol oldugu bi köydür hepinizi bekliyoruz.

  Kültür
  Köy kültür olarak türk kültürünü yaşamak ve yaşatmak için çalışmaktatır.köyün yemeklerinden TİRİT AŞI ve AYRAN corbasıdır.

  Coğrafya
  Uşak merkezine 11 km uzaklıktadır.köyün kuzey kısmı MURAT DAĞINA kadar ÇAM ağaçlarıyla kaplı orman alanıdır.DİKEN Çayı buradan başlar.üzerine kurulu orman yangınlarında kullanılmak için yapılmış gölet vardır.burada ÇAMIRAK denilen tam bir doğa harikası vadi vardır.Doğu kısmı ELMADAĞINA dayalı dağlık alandır.Burada BAĞBAŞI Köyüyle Komşudur.Güney kısmı DAĞYENİCE ve DAĞDEMİRLER köyüne dayalı Komşudur.Batı tarafı dağlık görünsede ÜÇOLUK Yaylasıyla tabiat harikasıdır.Köyün coğrafi alanlarında LİDYA ve SECUKLU Dönemlerine ait yerleşim kalıntıları ve DAGLIK alanlarında içleri doldurulmuş MAĞARALAR vardır.YAŞIMIŞLAR köyü tabiat ve doğa olarak kendini bozmamış ve ayakta tutan.Oksijeni bol bir orman Köyüdür.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. köyün iklimi yazın kurak olarak geçsede nemini kaybetmez.Kışları çok soğuk ve karlı geçer.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 200
  2000 162
  1997 151

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy orman köyü oldugundan gecimlerinin büyük kısmı ormandan gelir.Köyde kurulmuş olan birde tarımsal kalkınma kooperetifi vardır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mehmet ÜNAL
  2004 - Ramazan NECAN
  1999 - Ramazan NECAN
  1994 - Mustafa GÜNAL
  1989 - Mehmet ÜNAL
  1984 - Mustafa GÜNAL
  1980- Yusuf ILGIN

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş