Yaşa Bağlı Körlüğe Kan Temizleme Yöntemi

'Genel Sağlık' forumunda DeMSaL tarafından 10 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yaşa Bağlı Körlüğe Kan Temizleme Yöntemi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yaşa bağlı körlük - sarı nokta - sarı nokta neden olur
  Halk arasında "sarı nokta" diye bilinen ve 50 yaş sonrasında görülmeye başlanan makula dejenerasyonu, körlük ve görüş azalmasının başlıca sebebini oluşturuyor.


  Hastalığın ilk belirtileri, bakılan noktanın ortasında koyu karanlık bir gölge olması, buradaki düz çizgilerde bükülmeler, renklerin daha soluk görünmesi ve okunan harflerin bozulması şeklinde ortaya çıkıyor.


  Hastalığın iki tipi bulunduğunu, kuru tipte hiçbir tedavi şansı bulunmadığından hastaların körlükle karşı karşıya kaldığını belirten İstanbul Cerrahi Hastanesi'nden Op. Dr. Sinan Göker, "Rheopheresis tedavisi" olarak kullanılmaya başlanan yeni yöntemin hastalığın kuru tipinde tüm dünyada uygulanan en etkili yöntem olduğunu belirtiyor. Yöntemin diyalize benzediğini belirten Göker şunları söylüyor:


  "Bu hastalık nedeniyle kişi evin içine kapanıyor, yürüyemez, dışarı çıkamaz hale geliyor, okuyamıyor. Hayattan kopuyor. Hastalık başladıktan sonra görme oranı yüzde 70'e, 50'ye düşüyor. Yeni yöntem bu düşüşü durduruyor, görme düzeyinde yüzde 20 artış oluyor."

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yaşa Bağlı Körlüğe Forum Tarih
Bir ülkede yaşayan bireylerin mutlu olması nelere bağlıdır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 11 Mart 2014
Anayasa Mahkemesi hukuka bağlı mı? - Mümtaz'er Türköne Köşe Yazıları 11 Haziran 2010
3. sınıf türkçe çalışma kitabı meb yayınları sayfa 15 16 17 18 19 20 Yaşasın Demokrasi cevapları Sorular ve Cevaplar Perşembe 20:31
Osmanlı'nın ilk anayasası kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi ev aletlerinin günlük yaşama etkisi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş