Yağmurda karıncalara Neden Birşey Olmaz ?

'Garip olaylar' forumunda Fatma tarafından 13 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Yağmurda karıncalara Neden Birşey Olmaz ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bir karıncayı alın, suyun içine batırın, saatlerce tutun ölmez. Sudan çıkardığınızda ölü gibi görünür ama birkaç saat içinde kendine gelir. Biz insanlar böyle suya batırılsak, nefes alamadığımız için oksijensizlikten ölürüz ama su karıncaların çok ince olan nefes tüplerinden içeri giremez. Karbondioksitten narkoz yemiş gibi olurlar. Tabii ki bu süre çok uzarsa onlar da ölürler ama dayanma süreleri inanılmazdır.

  Ne var ki, karıncalar yağmur ve seller altında bu şekilde nefeslerini tutarak mücadele vermiyorlar. Yağmuru hissedince yuvalarına giriyorlar ve giriş yollarını tıkıyorlar. Ateş karıncası denilen bir türünde ise karıncalar birbirlerine tutunarak sel sularının üstünde yüzüyorlar. Bir yerde karaya vurup çıkıyorlar. Tabii kraliçe karınca ortada, yüksekte ve mümkün olduğunca kuru tutuluyor.

  Karınca yuvaları inşaat tekniği olarak örnektirler. Yuvanın girişine bağlı ve buradaki suyu alıp başka tarafa verebilen birçok tünel daha inşa ederler. Bazıları ise yuvalarının üstünü öyle sağlam kapatırlar ki, sel sularının bir evin çatısının üstünden aşması gibi geçip giderler.

  Yine de bir aksilik olur, yuva su ile dolarsa, karıncalar çöp ve yaprak parçalarına veya yukarıda belirtildiği gibi birbirlerine tutunup yüzebilirler. Çok şiddetli yağmurdan sonra oluşan çamur tünellerini kapattığı zaman ise yuvalarını yeniden inşa etmek zorunda kalırlar.

  Gündelik hayatta artık yaygın olarak kullanılan mikrodalga fırınların kapaklarında kaçak yapmamaları, insanlara zarar vermemeleri için özel tedbirler alınır. Ancak bir mikrodalga fırınına girmiş karıncaya, fırın çalıştığı sürece bir zarar gelmeyeceğini biliyor muydunuz?

  Mikrodalga fırınlarında ışın yoğunluğu bir noktaya göre ayarlıdır. Bu nokta hemen hemen fırının ortasıdır. Bu nedenle yiyecek, her tarafı eşit pissin diye ortada dönen bir tabla üzerine konulur. Karıncalar fırında ışınların daha az yoğun olduğu bölgeleri hissederler. Zaten sıcak bölgelere girseler de, vücut yüzey alanlarının hacimlerine oranla yüksek olması nedeni ile ılık bölgeyi bulana kadar kendilerine zarar gelmez.
   

 2. gül_üm

  gül_üm Üye

  Paylaşım için teşekkür ederiz..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yağmurda karıncalara Neden Forum Tarih
Abanın kadri yağmurda bilinir konulu kompozisyon Atasözleri & Deyimler 30 Haziran 2015
Islanmışın Yağmurdan Pervası Yoktur Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 3 Aralık 2011
Denize Düşen Yağmurdan Korkmazmış Atasözünün Açıklaması Atasözleri & Deyimler 16 Ekim 2011
Abanın Kadri, Yağmurda Bilinir Atasözünün Anlamı Açıklaması Atasözleri & Deyimler 15 Haziran 2011
Abanın kadri yağmurda bilinir atasözünün anlamı açıklaması Atasözleri & Deyimler 30 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş