Yağmurca Köyü Uzunköprü Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yağmurca Köyü Uzunköprü Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzunköprü Yağmurca Köyü - Yağmurca Köyü Hakkında - Yağmurca Köyü Tanıtımı - Yağmurca Köyü Resimleri
  Yağmurca, Edirne ilinin Uzunköprü ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Yağmurca Köyü; Doksanüç Harbi diye meşhur olan, Osmanlı Rus Harbinden sonra 1887 yılında Bulgaristan'ın Plevne Bölgesinden ve ağırlıklı olarak Lofça-Biliçköy ve Rahuva-Tırno Köyünden gelen Ailelerden Kestanbolu Köyü ismiyle kurulmuştur.

  Yağmurca; kuruluşundan önce, göçmen olarak gelen Ailelere Uzunköprü ile köy arasındaki bölgede ve daha başka yerlerde, daha düzlük alanlara sahip yerleşim alanları teklif edilmiş, ancak köyün ileri gelenleri daha engebeli ve daha ormanlık alana sahip bugünkü yerleşim alanını seçmişlerdir. Köye ilk yerleşenlerin, yerleşim bölgesi seçiminde, gelinen bölgenin coğrafi yapısına benzer bir yer seçmeye özen gösterdiği anlaşılmaktadır. Plevne Bölgesi, köyün yerleşim bölgesine oldukça benzer bir coğrafyaya sahiptir. Nitekim, gelinen 1887'den bu yana yoğun evliliklerin yapıldığı Çınaraltı Köyü Aileleri ile Bulgaristan'dan gelen bir yakınlığın olduğu ve aynı bölgeden gelindiği anlaşılmakta olup, sözü edilen Çınaraltı Köyü'nün de Köyümüzün kurulduğu coğrafyaya benzer bir coğrafyada kurulmuş olması, dedelerimizin doğup büyüdüğü coğrafyaya oldukça bağlı olduğunu göstermektedir. Yer seçiminde, özellikle Kızılcık ağaçlarının varlığına önem vermiş oldukları bilinmektedir.

  Osmanlı-Rus Harbinde, Rusların Romenlerden aldığı desteğin ve Osmanlı ordusuna yardım ulaştırılamamış olmasının etkisiyle, savaş Osmanlı aleyhine sonuçlanmış ve Osmanlı komutanı Gazi Osman Paşa esir düşmüştür. Savaş esnasında, ordaki köylerde, sınırlı sayıda bulunan Türklerin Osmanlı ordusu için gereken her fedakarlığı fazlasıyla yapmaya çalıştığı bilinmektedir. Savaşın kaybedilmesi, Osman Paşa'nın esir düşmesi neticesinde, bölgede yaşayan Türkler geri çekilen ordu ile birlikte Türkiye'ye göç etmek istemişler, ancak o günün şartlarında göçün aynı anda gerçekleşmesi mümkün olmamıştır.

  Yağmurca Köyü'nün ilk etapta Bulgaristan'dan göç etmiş olan 60 aile tarafından kurulduğu, Kurtuluş Savaşımızdan sonra gerçekleştirilen mübadele döneminde de köye çok sayıda aile göç etmiş, ancak bu dönemde göç eden ailelerin 2'si hariç diğerleri, ağırlıklı olarak Bursa ve Balıkesir bölgesine giderek oralara yerleşmişlerdir.

  Sosyal ve Ekonomik Yapı

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi:

  Yağmurca'nın tamamı Pomak'tır. Köyde bulunan maden ocaklarından ise iyi kalitede linyit kömürü çıkarılmaktadır. Köyde yapılan düğünlerde herkes yardımlaşma halindedir ve düğünler iki gün boyunca sürmektedir.

  Yemek Kültürü

  Köyde belli başlı ve en çok yapılan yemekler;

  1. Kuru fasulye
  2- Luçnik
  3- Brakunek
  4- Isırgan otu çorbası
  5- Keşkek
  6- Nohut ekmeği

  Ayrıca her mart ayında Cumartesi günleri Martina Sabuta denilen bayram benzeri eğlenceler düzenlenir. 6 Mayıs'ta Hıdrellez kutlanır ve o gün köyde genel olarak köy sakinleri piknik yapar.

  Köy Muhtarı : 2009 - Hüseyin ÖZTÜRK

  Coğrafya

  Edirne iline 91 km, Uzunköprü ilçesine 24 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2000 - 1160

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır

  kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi VARDIR . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.elektrik tesisatı yeni değişmiştir

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yağmurca Köyü Uzunköprü Forum Tarih
Yağmurca Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Yağmurca Köyü Bafra Samsun Samsun Tanıtımı 29 Nisan 2010
Yağmurca Köyü İdil Şırnak Şırnak Tanıtımı 24 Mart 2010
Yağmurca İlköğretim Okulu Merkez Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 26 Ağustos 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş