Yağma Köyü Seben Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yağma Köyü Seben Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Seben Yağma Köyü - Yağma Köyü Hakkında - Yağma Köyü Tanıtımı - Yağma Köyü Resimleri




  Yağma, Bolu ilinin Seben ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün isminin yağma türklerinden geldiği tahmin edilmektedir. bir başka rivayete göre ise kurtuluş savaşı zamanına kadar köyün ismi yünlerdir, savaş esnasında yağma ilçenin birkaç köyü yakılıpğ yıkılmıştır. ama yünler köyü yakılmamış ama köylünün bütün malzeme ve eşyaları yağmalanmıştır deniliyor. Köy Yağma, Söğüt ve Hıdırlar olmak üzere 3 mahalleden oluşmaktadır köyün merkez mahalleis Yağma'dır. Bunun yanında Hıdırlar mahallesi çok eski bir yerleşim yeri olup, bu mahalle sınırları içinde zengin mermer yatakları bulunmaktadır.

  Kültür

  Yağma Köyüde Seben İlçesinin diğer köyleri ile aynı kültürel özellikleri göstermekte olup Evleri ahşap bir veya iki katlıdır. Evin alt katı hayvanlar için ahırolarak kullanılmaktadır. Köyde gelellikle herkes akrabadır. Kız alıp vermeler sonucu akrabalıklar fazladır ve KÖy halkının tamamı yörüktür. Köyde düğünler davul-klarnet eşliğinde yapılır ve Kaşık ile oynanan çiftetelli oyunu oynanır. Yemekleri ise Bazlama ekmek, Kedi Batmaz, Tarhana Çorbası, Kızılcık tarhana çorbası, oğmaç çorbası, kabaklı gözleme, ıslama, höşmelim, çöleçöş, mancar hoşafı, kangal, soğanlama, soğanlı ekmek ıslaması ve yöresel olarak toprak güveç içinde yapılan et yemekleridir. Bunun yanında köyde yılda 1 defa ve genelde haziran ayının ilk haftası yapılan hacet bayramı vardır. Bayramda köy halkı topladıkları para ile pirinç ya da bulgur alıp birkaç koyun veya kuzu et ile onu pişirip daha önceden davet edilen ilçe halkı ile yenip mevlütler okunması şeklindedir.

  Coğrafya

  Bolu iline 62 km, Seben ilçesine 8 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi gelen olarak tarıma dayalıdır. Bunun yanında ilçede faaliyet gösteren süt fabrikası da köylünün büyükbaş ve süt hayvancılığına yönelmesine neden olmuştur. Ayrıca köyde kümes hayvancılığıda bir gelir kaynağı olarak görülmektedir. köylü ise genel olarak inşaat işleri ile uğraştığı için erkekler genellikle ilçe ya da il dışında çalışırlar.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca GSM operatörleri de köyde hizmet vermektedir.



  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yağma Köyü Seben Forum Tarih
Yağmapınar Köyü Hakkında Bilgi Karapınar Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Karyağmaz Köyü Dursunbey Balıkesir Marmara Bölgesi 16 Nisan 2010
Karyagmaz İlköğretim Okulu Bilgileri Dursunbey Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Mart 2012
Ütü Yağmanın Püf Noktaları Nelerdir Pratik Bilgiler 9 Ocak 2012
Yağma Yok Ne Demek - Yağma Yok'un Anlamı FrmArtuklu TatLı SöZLük 5 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş