Yağ Nedir - Yağ Çeşitleri Nelerdir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 15 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Yağ Nedir - Yağ Çeşitleri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yağ Nedir - Yağ Çeşitleri Nelerdir?


  Yağ Nedir


  Bitki ve hayvanlardan elde edilen esterlere verilen ad. Bunlar, bitkileri dokularında, meyve ve çekirdeklerinde bulunur. hayvanlarda ise, deri altında kalp ve böbrek gibi organların çevresince ve karaciğerlerde bulunur. yağ, yandığı zaman en çok ısı ve enerji veren besililer arasında yer alır.

  Bitki yağları keten, susam, zeytin, haşhaş, Hindistan cevizi gibi tohum ve Meyveleri yüksek basınçlı hidrolik preslerde sıkıştırılmakla elde edilir. Bitkisel yağların çoğu sıvıdır. ( zeytinyağı, pamukyağı gibi). Sıvı yağların içinde keten, haşhaş, fındık, ceviz ve kenevir yağı gibi olanları kuruyan yağlar dır.

  hayvan yağları, Hayvanların çeşitli yerlerinden çıkarılır. tereyağı, sütten donyağı, hayvanların kalp ye böbreklerinden; kuyrukyağı, hayvanların kuyruklarından; balıkyağı, Morina balıklarının karaciğerinden elde edilir. Hayvan yağları da, sert, yumuşak ve sıvı olur. don yağ serttir .kuyruk ve tereyağları yumuşaktır, balıkyağı sıvıdır.

  Yağların besin değeri, iki bakımdan önemlidir Biri, yandıkları zaman çıkardıkları ısı enerjisi bakımındandır. Bir gram yağ vücutta yandığı zaman ortalama olarak 9,5, kalori ısı verir Nişastalı ve şekerli besinlerin yanmasından ancak 4,5 K. kalori ısı çıkar. Yağların ö nemli değeri, vitamin bakımındandır. Özellikle tereyağında, A,B,C, vitaminleri balıkyağında D vitamini vardır.
   

Bu Sayfayı Paylaş