Yağızatlı Köyü Çelikhan Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yağızatlı Köyü Çelikhan Adıyaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yağızatlı Köyü Çelikhan-Yağızatlı Köyü Hakkında -Yağızatlı Köyü Tanıtımı -Yağızatlı Köyü Resimleri  Yağızatlı, Adıyaman ilinin Çelikhan ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: ÇELİKHAN - İl: ADIYAMAN

  Köy Muhtarı: MEHMET BÜYÜKTAŞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 416 456 2056

  Cep Telefonu:0537 332 9069

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı:96 km

  İlçeye Uzaklığı:30 km

  Rakım:850 m

  Tarihi
  köyün adı geçmiş osmanlı devletinden kalan yağızların kökünden geliyor. kendi ve civar köylerin tabiriyle BİSTİKHAN ismide gayriresmi olarak kullanılmaktadır.rivayete göre ataları 18. yy dan sonra Kars yöresinden Adıyaman'a gelmişlerdir. İlk konak yeri günümüzde Bulam (Çelikhan- Pınarbaşı)olarak bilinen yerdir. Bulamın düz bir ova olması devlet kontrölü dışında kalmak isteyen bu kabileye mesken olamamıştır.Kabile osmanlı sıpahilerinin dolaşamayacağı bir yere göç etmeye karar verip kısa sürede sarp ve dağlık olan bugünkü bistikan bölgesine ulaşmışlardır. Bu bölgeye geldiklerinde kardeşler çeşmelerin yerlerine göre her biri bir çeşme başına yerleşmiştir. bu konum günümüzdede varlığını sürdürmektedir

  Kültür
  kültürel açıdan eskiden daha belirgin bir yapıda olmasına ragmen şu an iletişimin kolaylaşması vb. teknolojik gelişmeler bu kültürel kalıntıların körelmesine sebep olmuştur. Yılbaşlarında (yılbaşına yakın bir akşam) "sersal" adı altında gençlerin toplanıp çeşitli kostümler giyerek yüzlerini boyamak suretiyle köyün bütün evlerini dolaşarak çeşitli gösteriler yapması oyunlar oynayıp karşılığında bahşiş adına yiyecek vs toplayıp gösteri sonunda bu yiyeceklerle yemek yapılıp ziyafet çekilmesi birer örnektir. köyde daha önceleri avcılık merakı ve kültürü olmasına ragmen avcılık alanlarının milli park olarak ilan edilmesi ve birçok hayvan gibi bu bölgedeki hayvanlarında soyunun tehlike altında olması bu kültürün sadece evlerde beslenen kekliklerle sınırlı kalmasına sebep olmuştur. tarihinden beri süregelen en belirgin özellik köyün misafirperverliğidir. kışın evlerde çiğköfte partileri köyün vazgeçilmez unsurları arasındadır. yemek kültürü sebze,et-süt ,ve tahıl yemeklerine dayalıdır. baharat kültürü yok denecek kadar azdır. en sevilen yemekleri kendisine has sac kavurma, ve bir tür sebzeli çorba olan "mehir" dir. bulam çayından avlanan balıklarda bunlara bir alternatif oluşturmaktadır. fakat avlanma yasağı kapsamında olan bulam çayının bu nimetinden geçici olarak faydalanılamamaktadır.

  Coğrafya
  Adıyaman iline 96 km, Çelikhan ilçesine 30 km uzaklıktadır. Etrafı dağlarla çevrili olup Hazi Dağı'nın eteklerine kuruludur.Kuzeyinde İncirli ve Şahverdi mezraları doğuda İnlice Belediyesi batıda Recep Köyü güneyde ise Yeşiltepe Köyü ile komşudur. Köyün önünden Bulam Çayı geçer. köyün karşısında Beri Kayalıkları bulunur.Yer şekilleri oldukça engebelidir. Köy toprakları akarsular tarafından derince yarılmıştır. Doğa güzellikleri oldukça fazladır. köy topraklarının çakıllı ve engebeli yapıda olması tarım alanlarını oldukça sınırlandırmıştır. Başlıca tarım ürünleri: Meyve, Sebze, Tahıl ve tütündür.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 433
  1997 440

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi daha çok mevsimlik yapılan taş duvar işçiliğine bağlıdır. Tarım ve hayvancılık yapılmakta fakat; köylünün sadece kendi ihtiyacını karşılamaya yöneliktir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. YILLARA GÖRE MUHTARLAR

  2009 - HACI TOSUN
  2004 - MEHMET BÜYÜKTAŞ
  1999 - ABDULLAH KARAKURT
  1994 - ABUZER AVCI
  1989 - HÜSEYİN ÜNAL
  1984 - HASAN BAKIRCI

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolun asfalt çalışmaları tamamlanmış olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy marketi bulunmaktadır.

  Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yağızatlı Köyü Çelikhan Forum Tarih
Yağızatlı İlköğretim Okulu Çelikhan Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş