Yılmaz Güney için İtalyanca kitap

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Dine tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Yılmaz Güney için İtalyanca kitap konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  11. Avrupa Film Festivali'nde, Türk sinemasının uluslararası üne sahip yönetmenlerinden Yılmaz Güney'i konu alan "Yılmaz Güney. Liberare il cinema" kitabı tanıtıldı.
  [​IMG]

  Avrupa Film Festivali ve Besa Kitabevi tarafından yayımlanan kitap, İtalyanca'da Güney'i irdeleyen en önemli çalışmalardan biri olma özelliği taşıyor.
  İtalyan sinema eleştirmeni Massimo Causo, Lecce'de yaptığı değerlendirmede, Yılmaz Güney hakkındaki eseri büyük bir tutkuyla hazırladığını belirterek, "Güney'in sineması, kendi yaşam öyküsünü, kendi düşüncelerini, kendi arayışını yansıtıyor" dedi.
  Causo, Güney imzalı filmlerin yönetmenin yaşamından izler taşıdığına değinerek, "Yılmaz Güney üzerine çalışanların kolayca gördükleri bir şey var: Güney'in filmlerini onun öz yaşam öyküsünden ayırmak olanaksız. Yönetmenin harikulade, yoğun ve sıra dışı yaşam öyküsü, idealizmin devrimci pratiğe dönüşmesinin onun şahsına yüklediği büyüleyicilik, ister istemez filmlere de yansıyor" diye konuştu.
  Kitap için Santa Lucia Sineması'nda düzenlenen ve de Umberto Rossi, Roberto Silvestri ve Cüneyt Cebenoyan'ın da katıldıkları tanıtım toplantısında, Güney'in eşi Fatoş Güney de hazır bulundu.
  143 sayfalık kitap dört ana bölümden oluşuyor: Roberto Silvestri, Orsola Casagrande, Silvana Silvestri, Emanuela Martini ve Giuseppe Gariazzo'nun kaleme aldıkları makaleleri içeren ilk bölümde Güney'in hayatı ve sinema anlayışı irdeleniyor. "Sanatçı ve düşünceler" başlıklı ikinci bölümde, okurlara Güney'in yazılı çalışmalarından yapılmış seçkiler sunuluyor. Üçüncü bölüm, Fatoş Güney, Ahmet Soner, Özcan Alper, Kendal Nezan, Ertuğrul Kürkçü, Fatih Akın ve Ferzan Özpetek'in de aralarında bulunduğu kişilerin Yılmaz Güney hakkındaki kısa değerlendirmelerinden meydana geliyor. Son bölümde ise Güney'in kısa bir biyografisi, kronolojik sırayla yaptığı filmler ve de bibliyografya yer alıyor.
  Avrupa Film Festivali, İtalyanlara Yılmaz'ın çalışmalarından seçilmiş 11 film sayesinde yönetmen hakkında somut fikir edinme olanağı da sunuyor. Sinemaseverler, Nisanın 13'ünde başlayan festival sayesinde Güney'in, Seyyit Han/Toprağın Gelini (1968), Aç Kurtlar (1969), Umut (1970), Ağıt (1972), Yol (1982) ve Arkadaş (1974) adlı filmlerini izlediler. Festivalin kapanış günü olan pazara dek Güney'in Endişe (1974), Zavallılar (1975), Sürü (1979), Düşman (1979) ve Duvar (1983) adlı filmleri de gösterilecek.
  Puglia bölgesinin şirin kenti Lecce'deki festival programında, Güney'in filmlerinin yanı sıra Fatih Akın, Kazım Öz, Çağan Irmak, Mehmet Güleryüz, Özcan Alper ve Reha Erdem'den de birer film yer alıyor.
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yılmaz Güney için Forum Tarih
Yılmaz Güney Kimdir Kısaca Hayatı Sanatçı Tanıtımları 24 Ocak 2014
Yılmaz Güneyin Sözleri - Yılmaz Güney Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 14 Aralık 2011
Yılmaz Güneyli Günler Kitabı - Hakkı Gümüştaş Kitap, Resim ve Dergi 14 Haziran 2010
Yılmaz Güney - Ölüm Beni Çağırıyor Kitap Özetleri & E-Kitaplar 2 Şubat 2010
Yılmaz Güney Sineması - Nihat Taydaş Kitap, Resim ve Dergi 26 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş