Yıllanmış Kuruyemişlerde Kanser Tehlikesi

'Diyet Beslenme' forumunda DeMSaL tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yıllanmış Kuruyemişlerde Kanser Tehlikesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuruyemişler hakkında - yıllanmış kuruyemişlerin zararları - kuruyemişlerin saklanması - aflatoksin nedir

  Uzmanlar, kuruyemiş ve baharat gibi besin maddelerinin uzun süreli uygunsuz koşullarda saklanması durumunda kansere neden olan aflatoksin maddesine davetiye çıkardığını belirtiyor.


  Aflatoksin, insan ve bütün hayvan türlerinde çok yaygın görülen ve toplu zehirlenmelere neden olan en güçlü doğal kanserojen maddesi olarak ifade ediliyor.

  Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji-Toksikoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bilal Cem Liman, bu konuda şunları söyledi:

  “Karaciğerde hücre ölümlerine, siroza ve karaciğer kanserine neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalarda, ortaya çıkan sonuçlarda karaciğer kanseri olgularıyla küflenmiş besin tüketimi arasında ilişki bulunduğuna dair görüşler yaygınlaşmıştır.”

  İhtiyacınız kadar alın


  Aflatoksin, 15-27 derece sıcaklık ile yüzde 50 ve üzerindeki oransal nem bulunan ortamlarda rahatlıkla türeyebilir. Mutfaklarda, uygun olmayan depolarda aflatoksin oluşabileceği için dikkatli olmak gerekir.

  Ev kadınlarının, kuruyemiş ve baharat gibi besin maddelerini az miktarda alması, aflatoksin riskini ortadan kaldıracaktır.

  Uzun süreli saklama koşullarında ise bu risk artacaktır. Evde saklanan besin maddelerinin lezzetinde bir değişiklik görülürse tüketiminden vazgeçilmelidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yıllanmış Kuruyemişlerde Kanser Forum Tarih
Yıllanmış Sarımsak Mucizesi Şifalı Bitkiler 22 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş