Yıldızların Büyüklükleri ve Hızları Hakkında Bilgiler

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Mavi_inci tarafından 15 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Yıldızların Büyüklükleri ve Hızları Hakkında Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yıldızların Büyüklükleri ve Hızları Hakkında Bilgiler
  Yıldızlar Hakkında Bilinmeyenler


  Geceleri gökyüzünde gördüğümüz milyonlarca yıldız her ne kadar küçük ve basit gelse de gerçekler insanı hayretler içerisinde bırakıyor.Evrende bulunan ilk yıldız ve bu yıldızın büyüklüğü ile hızı nasıl olur diye hiç düşündünüz mü? Normal olan insanın bunu düşünmesi çok zor.Yıldızları kendisine iş edinenler yaptıkları araştırmalarla insanın kğçük dilini yutacak cinsten gerçekleri ortaya koydular.  Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam ve Instituto Nazionale di Astrofisica’daki astronomlar evrende oluşan ilk yıldızlarla ilgili önemlibulgular ortaya koydu. Astronomlara göre; evrende oluşan ilk yıldızlar saatte 1.6 milyon km hızla dönüyor olabilirler.
  Yıldızın Hızı ve Büyüklüğü

  Galaktik Tümsek olarak nitelendirilen bölgedeki çok eski yıldızları, ESO’nun teleskopundan aldıkları veriler sayesinde yeniden analiz eden astronomlar yalnızca küçük kütleli yıldızların oluşturabileceğielementlerin izlerine rastladılar. Ancak araştırmacılara göre büyükkütleli ve çok hızlı dönebilen yıldızlar da bu elementleri oluşturabilirler. Bu bulguları toplayan astronomlar, evrenin en büyük ve en eski sekiz yıldızının, evrenin helyumdan daha ağır olan ilk elementlerini oluşturabilmiş olabileceğini söylüyorlar.

  Bu büyüklükteki yıldızların saatte 1.6 milyon km hızla dönmesini kafanızda biraz da olsa canladırabilmeniz için Güneş’in saatte 7.600 km hızla döndüğünü söyleyelim. Ayrıca en eski ve büyük kütleli sekiz yıldız, Güneş’in kütlesinin yaklaşık sekiz katı büyüklüğünde.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yıldızların Büyüklükleri Hızları Forum Tarih
Yıldızların Altında Flüt notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 7 Haziran 2011
Yıldızların Altında Şarkısı Flüt Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 27 Mayıs 2011
Yıldızların Arasındaki Mesafe Ne Kadardır ? Uzay ve Gökyüzü 11 Ocak 2011
Deniz Yıldızlarından Yapılmış Çam Ağacı Modeli Hobiler Ve Videolar 22 Aralık 2010
Yıldızların Oluşumu - Yıldızların Oluşumu Hakkında Bilgi Uzay ve Gökyüzü 18 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş