Yıldızların Arasındaki Mesafe Ne Kadardır ?

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Mavi_inci tarafından 11 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Yıldızların Arasındaki Mesafe Ne Kadardır ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yıldızların Arasındaki Mesafe Ne Kadardır ?

  İmparatorluğu'nun astronomları, gökyüzünde çok dikkat çekici bir ol Ayın gerçekleştiğini gözlemlediler. Gökyüzündeki boğa burcunun yakınlarında, aniden çok parlak bir Yıldız ort Aya çıktı. Yıldız o kadar parlaktı ki, ışığı gündüzleri bile kolaylıkla farkedilebiliyor, gece ise neredeyse Ay'dan daha parlak görünüyordu.

  Çinli astronomların gördükleri ve kaydettikleri bu olay, Evrendeki en ilginç astronomik oluşumlardan biriydi aslında. Bu bir "süpernova"ydı.

  Süpernova deyimi, astronomlar tarafından bir yıldızın patlayarak dağılmasını isimlendirmek için kullanılır. Dev bir Yıldız, korkunç bir patlama ile kendisini yok eder ve içindeki madde de yine korkunç bir hızla dört bir yana dağılır. Bu patlama sırasında yayılan ışık, yıldızın normal ışımasından binlerce kat daha kuvvetlidir.

  Astronomlar süpern ovaların Evrenin oluşumunda çok ö nemli bir rol oynadığını düşünürler. Bu patlamalar, astronomların tahminine göre, maddenin Evrende bir noktadan başka noktalara taşınması işine yarar. Patlama sonucunda dağılan yıldız artıklarının, evrenin başka köşelerinde birikerek yeniden Yıldızlar ya da yıldız sistemleri oluşturduğu varsayılmaktadır. Bu varsayıma göre, Güneş, Güneş Sistemi içindeki gezegenler ve bu arada elbette bizim Dünyamız da, çok eski zamanlarda gerçekleşmiş bir süpernova patlamasının sonucunda ort aya çıkmıştır.

  Ancak işin ilginç yanı, ilk bakışta basit birer patlama gibi durabilecek olan süpernovaların, gerçekte çok hassas bazı dengeler üzerine kurulmuş olmalarıdır. Michael Denton, Nature's Destiny ( doğanın Kaderi) adlı kitabında şöyle yazar:

  Süpern ovalar ve aslında bütün yıldızlar arasındaki mesafeler çok kritik bir konudur. Galaksimizde yıldızların birbirlerine ortalama uzaklıkları 30 milyon mildir. Eğer bu mesafe biraz daha az olsaydı, gezegenlerin yörüngeleri istikrarsız hale gelirdi. Eğer biraz daha fazla olsaydı, bir süpernova tarafından dağıtılan madde o kadar dağınık hale gelecekti ki, bizimkine benzer gezegen sistemleri büyük olasılıkla asla oluşamayacaktı.

  Eğer Evren yaşam için uygun bir mekan olacaksa, süpernova patlamaları çok belirli bir oranda gerçekleşmeli ve bu patlamalar ile diğer tüm yıldızlar arasındaki uzaklık, çok belirli bir uzaklık olmalıdır. Bu uzaklık, şu an zaten var olan uzaklıktır.

  Süpernovaların oranları ve yıldızların mesafeleri, aslında evrenin sahip olduğu büyük düzenin çok küçük iki ayrıntısıdır. Evreni biraz daha detaylı olarak incelediğimizde ise, karşılaştığımız düzen olağanüstüdür
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yıldızların Arasındaki Mesafe Forum Tarih
Yıldızların Altında Flüt notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 7 Haziran 2011
Yıldızların Altında Şarkısı Flüt Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 27 Mayıs 2011
Yıldızların Büyüklükleri ve Hızları Hakkında Bilgiler Uzay ve Gökyüzü 15 Mayıs 2011
Deniz Yıldızlarından Yapılmış Çam Ağacı Modeli Hobiler Ve Videolar 22 Aralık 2010
Yıldızların Oluşumu - Yıldızların Oluşumu Hakkında Bilgi Uzay ve Gökyüzü 18 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş