Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi

  Kışlanın bulunduğu alandaki askeri yerleşimin Bizans dönemine kadar uzandığı; bölgenin, askeri ve saray törenlerine hizmet eden konumda olduğu; İstanbul'un alınması sırasında da askerin konaklamasına hizmet verdiği ve Sultan Mehmed'in otağının burada kurulmuş olduğu söylenir. Bu işlevler Osmanlı döneminde de sürdürülmüş, bölge 15.yy'dan itibaren saray ve askeri törenlere hizmet veren bir alan olmuştur. Davutpaşa Kışla'sı, II.Mahmud'un (1808-1839) Yeniçeri Ocağı'nı tamamen ortadan kaldırarak yerine oluşturduğu Asakir-i Mansure-i Muhammediye adlı orduya kışla olarak yapılmıştır. Mimarı Krikor Balyan olduğu tahmin edilen yapının 1826-1827 yılında başlanan inşaatı 1831-1832'de bitirilmiştir. Kışla, Balkan Savaşı sırasında onarılarak göçmenlerin barınması için kullanılmış, I.Dünya Savaşı sırasında ise bir askeri hastane açılmış ve hastane 1920'de kapatılmıştır. Özgün işleviyle günümüze ulaşan Davutpaşa Kışlası, Yıldız Teknik Üniversitesi mülkiyetine verilmesi (1999 yılında) ile askeri işlevini tamamlayarak, eğitime hizmet veren kışla yapıları arasına katılmıştır.

  Şehir merkezinde, bir ‘doğal park’ görünümündeki Yıldız Teknik Üniversitesi (YTU) Davutpaşa kampusü içinde bulunan Fen ve Edebiyat Fakültesi (FEF), tarihi yapı içinde oluşturulmuş modern mekanlarda, kütüphanesi, konferans salonu, basketbol, futbol, yüzme vd. spor tesisleri, ve çok yakında hizmete girecek olan öğrenci kulüpleri, cep sineması, sergi salonu, kantin vd. sosyal tesisleriyle, gürültüsüz ve huzurlu bir ortamda akademik ve sosyal faaliyetlerini sürdürmektedir.
  Fakültemizde, Batı Dilleri ve Edebiyatları, Biyoloji, Fizik, İnsan ve Toplum Bilimleri, İstatistik, Kimya, Matematik, ve Türk Dili ve Edebiyatı olmak üzere sekiz(8) bölüm bulunmaktadır.
  Halen, Batı Dilleri ve Edebiyatları(Fransızca Tercümanlık), Fizik, İstatistik, Kimya, Matematik, ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde, I. Öğretim kapsamında, Lisans programları yürütülürken, Biyoloji Bölümünde, sadece Yüksek Lisans programı bulunmaktadır. İnsan ve Toplum Bilimleri bölümü, Üniversite genelinde tüm öğrencilere ‘Zorunlu Kültür’ derslerini sunmakta, ayrıca, Üniversite ‘Sosyal Seçimlik’ derslerini de organize etmektedir. Doktora programı ise, Batı Dilleri ve Edebiyatları (Fransızca Tercümanlık), Fizik, Kimya, Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde bulunmaktadır.
  Tüm YTU’de olduğu üzere, FEF’in bölümlerinde de eğitim dili ‘Türkçe’ dir; ancak, yeni giren öğrenciler için, lisans eğitimine başlamadan önce, bir yıllık, zorunlu ‘İngilizce Hazırlık’ okulu vardır. Fakültemizde, bu zorunlu İngilizce hazırlık döneminden sonra, sayıları 280 ‘e varan, alanlarında iyi yetişmiş dinamik ve deneyimli öğretim elemanları ve yardımcıları tarafından, yukarıda belirtilen bölümlerde okuyan, yaklaşık 2500 öğrenciye*, fen ve sosyal bilimlerde kaliteli ve çağdaş bir eğitim sunulmaktadır. Bu süreçte, Avrupa Birliği (AB) Eğitim Programlarından da (Erasmus, Sokrates) etkin bir şekilde yararlanılarak, özellikle öğrencilerimizin, mezuniyetleri öncesi bir veya iki dönem için, anlaşmalı bir AB ülkesi üniversitesinde eğitim görmelerine olanak sağlanmaktadır. Ayrıca, Lisans eğitimleri sırasında ‘Çift Anadal’ programı uygulanarak, yetenekli ve başarılı öğrencilerin, kendi ana dalları dışında ikinci bir ‘Lisans Diploması’ kazanmalarına olanak verilmektedir.
  Öğrenciler, Lisans programlarında, bir taraftan, sağlam temel bilgilerle ‘Yüksek.Lisans’ ve ‘Doktora’ programlarına, diğer taraftan da, pratik bilgi, deneyim ve sosyal etkinliklerle mesleki yaşamlarına hazırlanmaktadırlar. Ayrıca, her öğretim döneminde, bölümlerde çok sayıda seçimlik dersler açılmakta, ve bu dersleri diğer fakültelerin öğrencilerinin de alması sağlanarak, öğrencilerin kendi ana dalları dışında kalan bilimsel alanlarda da bilgi sahibi olmalarına, dolayısıyla da, mesleki yaşamlarına daha donanımlı hazırlanmalarına olanak sağlanmaktadır.

  Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü,
  Fen Edebiyat Fakültesi ,
  Davutpaşa Cad., 34210 Esenler, İstanbul,
  Türkiye.
  Tel: (212) 383 41 04
  Faks: (212) 383 41 06
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yıldız Teknik Üniversitesi Forum Tarih
Yıldız Teknik Üniversitesi Milli Saraylar ve Tarihi Yapılar Meslek Yüksek Okulu Üniversiteler 2 Şubat 2011
Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Üniversiteler 3 Nisan 2010
İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Taban Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümü Üniversiteler 15 Haziran 2009
Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Bölümü Üniversiteler 15 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş