Yıldız Sistemi

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 27 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Yıldız Sistemi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yıldız Sistemi


  HD 188753 olarak kodlanan üçlü yıldız sisteminin bir sanatçı tarafından temsili

  [​IMG]


  Yıldız sistemi birbirleri çevresinde dönen kütleçekim kuvvetiyle birbirlerine bağlı az sayıdaki yıldızdan oluşan sistemdir. Yıldız sistemi (İng. star system) çok sayıda yıldızlardan oluşan yıldız kümesi (İng. star cluster) değildir. Yıldız sistemleri genellikle çift yıldız sistemi ve çoklu yıldız sistemi olarak iki grupta ele alınır.

  Çift Yıldız Sistemi
  Birbirleri çevresinde dönen yani birbirlerinin merkezî kütlelerinin yörüngesinde dönen iki yıldızdan oluşur. Son araştırmalar yıldızların büyük bir çoğunluğunun iki ya da daha fazla yıldızdan oluştuğunu göstermektedir. Çift yıldız ya da çoklu yıldız sistemleri astrofizik için oldukça önemlidir; çünkü yörüngelerinin incelenmesiyle kütleleri öğrenilebilir. Çift yıldızlar optik olarak ya da spektroskopi gibi dolaylı teknikler uygulanarak keşfedilebilirler. Çift yıldız sistemleri kütlelerini değiştirebilirler; bu tek olan yıldızların evrimle ulaşamayacağı bir aşamadır. İlk keşfedilen çift yıldız Sirius’tur. (Fakat Sirius Sistemi’nde üçüncü bir yıldızın olabileceğinden kuşkulanılmaktadır.)

  Çoklu Yıldız Sistemi
  İki yıldızdan daha fazla sayıda fakat genellikle 100 ile 1000 yıldız içeren açık yıldız kümelerine oranla daha az sayıda (3 4 5 6) yıldızdan oluşan sistemdir. Çift yıldızlara oranla daha karmaşık bir model oluştururlar.


  Vikipedi özgür ansiklopedi​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yıldız Sistemi Forum Tarih
Çift Yıldız Sistemi Uzay ve Gökyüzü 27 Ocak 2010
Yıldız Sistemi Uzay ve Gökyüzü 1 Ağustos 2009
Çift Yıldız Sistemi Uzay ve Gökyüzü 1 Ağustos 2009
3. sınıf Türkçe çalışma kitabı meb yayınları sayfa 127 128 129 130 Yıldızla Isınmış cevapları Sorular ve Cevaplar 23 Eylül 2017
Bayrağımızdaki ay ve yıldız neyi ifade etmektedir kısaca Eğitim Bilgileri 27 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş