Yıldırıma Karşı Topraklamada Dikkat Edilecek Hususlar

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda semyav5mitq tarafından 3 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Yıldırıma Karşı Topraklamada Dikkat Edilecek Hususlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yıldırıma Karşı Topraklamada Dikkat Edilecek Hususlar
  Topraklama sistemi, tehlikeli olarak kabul edilen adım ve dokunma gerilimlerini
  önlemeye uygun bir yapıya sahip olmak zorundadır.
  Yıldırım akımını, tehlikeli gerilim farkları ortaya çıkmaksızın toprak içine dağıtmak için, topraklama tesisinin şekli ve boyutları, topraklama direncinin belirli bir değere sahip olmasından daha önemlidir. Bununla birlikte küçük bir topraklama direnci tavsiye edilir.

  Yıldırımdan korunma yapılan yerde, yapı tesisinde tek bir müşterek topraklama sisteminin bulunması (örneğin yıldırımdan koruma sistemi, alçak gerilim sistemleri, iletişim sistemleri) yararlıdır.

  Not: Farklı malzemelerle yapılmış olan topraklama sistemlerinin birbiriyle bağlanması durumunda ağır korozyon problemleri ortaya çıkabilir.
  Topraklama sistemi için A tipi ve B tipi olmak üzere iki farklı düzenleme yapılabilir.

  A tipi topraklama düzenlemesi:
  A tipi topraklama sistemi, çubuk veya gergin telli bir yıldırımdan korunma sistemi için veya ayrılmış yıldırımdan korunma sistemi için uygundur.
  Bu tip düzenleme, her bir indirme iletkenine bağlı yatay veya düşey topraklayıcılardan meydana gelir.
  İndirme iletkenlerini aralarında bağlayan halka iletken toprak ile temasta ise ve uzunluğunun % 80’inden daha az kısmıyla toprakta temas hâlinde ise, A tipi olarak adlandırılır. A tipi topraklama sistemlerinde topraklayıcılarının sayısı en az iki olmalıdır.

  B tipi topraklama düzenlemesi:
  B tipi topraklama sistemi, ağ şeklindeki yakalama ucu sistemleri ve çok sayıda indirme iletkenli yıldırımdan korunma sistemleri için tercih edilir. Bu tip düzenleme, yapı tesisinin dışında bulunan ve uzunluğunun en az % 80’i ile toprakla temas eden halka topraklayıcıdan veya temel topraklayıcıdan meydana gelir.

  Topraklayıcıların yerleştirilmesi:
  Topraklayıcıların yerleştirildiği derinlik ve çeşitleri; korozyon, kuruma ve don etkilerinin en aza indirileceği, böylece de topraklama direncinin kararlı olacağı şekilde seçilmelidir.
  Düşey topraklayıcıların ilk metresinin, don şartlarında etkisiz olduğunun kabulü tavsiye olunur.
  Salt kayalık arazi için sadece B tipi topraklama sistemleri tavsiye edilir.
  Derin topraklayıcılar, toprağın özdirencinin artan derinlikle azaldığı, düşük özdirençli toprak tabakalarının daha derinlerde ortaya çıktığı ve topraklama elektrotunun çubuk topraklayıcı olarak normal şekilde çakılabildiği durumlarda özellikle etkili olabilirler. Eğer beton demirleri topraklayıcı olarak kullanılıyorsa, betonun mekanik olarak çatlamasını önlemek üzere birbirleriyle bağlantılarının bilhassa özen gösterilerek yapılması gerekir.

  Not:
  Ön gerilmeli beton içinde, akan yıldırım akımıyla ortaya çıkması mümkün olan izin verilmeyen mekanik zorlanmalar dikkate alınmalıdır.
  Yıldırımdan korunma sistemi tasarımcısı ve tesisatçısı, topraklayıcıların uygun
  tiplerini seçmeli ve bunları yapının giriş ve çıkışlarından, toprak içindeki dış iletken kısımlardan emniyetli bir mesafeye yerleştirmelidir. İndirme iletkenleri, yıldırımdan korunma yönetmeliğine uygun şekilde yerleştirilmelidir. Yıldırımdan korunma sistemi tasarımcısı ve tesisatçısı, topluma açık bölgelerde tesis edilen topraklama tesislerinin yakınında tehlikeli adım gerilimlerinden koruyucu özel önlemler almalıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yıldırıma Karşı Topraklamada Forum Tarih
Yıldırıma Karşı Alınabilecek Önlemler Uzay ve Gökyüzü 5 Şubat 2012
Muhtara hangi ihtiyaçlarımızı karşılamak için gideriz kısaca Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Yerel yönetim birimleri halkımızın ihtiyaçlarını karşılamak için hangi görevleri yaparlar? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Atatürk taassuba neden karşı çıkmış kısaca Atatürk Hakkında Herşey 18 Şubat 2017
Osmanlı en çok hangi devlete karşı toprak kaybına uğradı kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş