Yıldırım Akbulut Kimdir - Yıldırım Akbulut Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 3 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Yıldırım Akbulut Kimdir - Yıldırım Akbulut Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yıldırım Akbulut Kimdir - Yıldırım Akbulut Resimleri - Yıldırım Akbulut Biyografisi - Avukat Yıldırım Akbulut  Yıldırım Akbulut (d. 1935, Erzincan, Türkiye), Türkiye Cumhuriyeti'nin 47. hükümetin başbakanı.Anayasa Mahkemesi eski üyelerinden Samia Akbulut(1939-...)'un eşi. Avukat

  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirmiştir. Serbest Avukatlık yapmıştır. 1983 yılında ANAP'tan Erzincan milletvekili seçilmiştir. 1984-1987 yılları arası İçişleri Bakanlığı yapmıştır ardından 1987 seçimlerinden sonra TBMM Başkanlığı'na seçilmiştir.9 Kasım 1989'da Turgut Özal'ın cumhurbaşkanlığa seçilmesinin ardından başbakanlığa atanmış ardından ANAP genel başkanlığına seçilmiş ve 1991'e kadar başbakanlık yapmıştır.

  18 Nisan 1999 seçimlerinin ardından Mayıs ayında yapılan TBMM Başkanlığı seçimlerini kazanıp 2000 yılına kadar TBMM Başkanlığı'nı sürdürmüş ve ardından cumhurbaşkanlığına aday olmuş ancak adaylığı 2.turun ardından geri çekmiştir. XVII., XVIII., XIX.Dönem Erzincan ve XXI.Dönem Ankara Milletvekili olmuştur.
   

Bu Sayfayı Paylaş