Yılanlıca Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yılanlıca Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yılanlıca Köyü Devrek hakkinda bilgiler - Yılanlıca Köyü Devrek resimleri  Yılanlıca, Zonguldak ilinin Devrek ilçesine bağlı bir köydür.

  * 1 Tarihi
  * 2 Kültür
  * 3 Coğrafya
  * 4 İklim
  * 5 Nüfus
  * 6 Altyapı bilgileri


  Tarihi

  yaptığımız araştırmalara göre neslimiz orta asya türklerine dayanır.adapazarı izmit civarına yerleştirilen atalarımız kız alıp verme ile zonguldak ,sinop ,kastamonuya kadar kısmen aynı şiveyle konuşan insanlarımız mevcuttur. köyümüzün adı Eski bir efsaneye göre yemek kazanına düşen yılandan gelmektedir .diğer bir rivayete göre ise yılanın köy nufusunu yok ettigi.sadece bir bebegin sag kaldıgı ve köyün o bebekden tekrar cogaldigi yönundedir.

  Kültür

  Köy kültürü :YEMEK;cevizli ekmek(kömeç),mancar(pırasa,lahana,sirken vs. otlarla),hafif yağlı mısır unu ymeği(malay),tınıtırış çorbası,keşkek(tatlı değil)DÜĞÜN;davullu , zurnalı düğünler yapılır ancak ekonomik yetersizlikten dolayı üçgün üçgece değil sade 1 gün için yapılır.BAYRAMLAR;hergün farklı bir mahallede yapılır.günler önceden belirlenmiş ve bayram günlerini herkes bilir ve ona göre hareket eder

  Coğrafya

  köyümüz devrek ilçemizin kuzeyinde yer almaktadır ve ilçeye 11 vilayete 63 km mesafededir. çevresi ormanlık alandır.dere boyunca su kuyuları açıldığından yaz aylarında deremiz tamamen kurur.devamı filyos çayına uzanır.yakın köylerde heyalan tehlikesi var olup köyümüzde alınan tedbirler neticesinde bir nebze bu tehlikeden uzaklaştırılmıştır.ani bastıran yaz yağmurları su taşkınlarına sebep olmakta fakat yerleşim yerlerine zararı olmamaktadır.


  köyümüz iklimi tipik bir karadeniz özelliği taşır.ne yazın çok sıcak nede kışın çok soğuk olur.ilkbahar aylarında ani bastıran yağmurlar nedeni ile sel sık sık görülür.çokda engebeli olmamakla birlikte dik bir araziye sahip olduğundan ticari amaçlı tarım çok az kesim tarafından yapılır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 645
  1997 535

  Ekonomi zonguldak kömür ve kömüre dayalı sanayi şehri olmasına rağmen köyümüzden bu maden çıkarılmamaktadır.ekonomi olarak yapılan katkı sadece maden işçileri , gurbetçi vatandaşlarımızın ve emeklilerin sağladıkları kendi çaplarındaki katkılardır.tarım ve hayvan ticareti yapılmamaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyümüzde Köylünün İmkanları İle Yapılmış Bazı Mahallelerde mevcut beton yol vardır.Kanalizasyon sistemleri olmakla beraber tam anlamıyla steril değildir.köyde su şebeke sistemi her mahhaledde farklıdır çünkü mahaller birbirinden uzak mesafededir.

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yılanlıca Köyü Hakkında Forum Tarih
Yılanlıcakuz Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş