Yılan Zehiri - Yılan Zehiri Nedir - Yılan Zehirinin Özellikleri

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 13 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yılan Zehiri - Yılan Zehiri Nedir - Yılan Zehirinin Özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yılan Zehiri - Yılan Zehiri Nedir - Yılan Zehirinin Özellikleri


  Yılanların, Miyosen evre içindeki bir zamanda zehir oluşturma ve enjekte etme yeteneğini geliştirdiğine inanılır. Tersiyer zamanın ortalarına kadar ilkel yılanların büyük bölümü henophidia süperailesine ait pusuya yatan (ambush predator) ve avlarını boğarak öldüren avcılardı. Dünyada geniş otlakların yerini ormanlık alanların almasıyla bu yılanlar da daha küçük ve böylece daha çevik bir yapıya evrimleştiler. Ancak daha küçük yılanlar için avlarını kontrol altına almak ve öldürmek daha zor bir hale geldi ve bunun sonucu olarak yılan zehirinin evrimleşmesi başladı.


  Yılan zehiri normalde salya salgılamakla görevli olan modifiye olmuş kulak altı bezindealveol denilen yapılarda depolanır ve borumsu, içi boş dişler yoluyla istemli bir şekilde enjekte edilir. Zehir yüz binlerce protein ve enzim ihtiva eder, bunların tamamı, avın kardiyak sistemine karışması veya zehirin daha hızlı absorbe edilmesi için doku geçirgenliğini artırması gibi, çeşitli amaçlara hizmet eder.

  Yılan zehiri en kompleks yapıya sahip zehirdir. Çukur engereklerde olduğu gibi çoğu yılanın zehri, sitotoksin, hemotoksin, nörotoksin, myotoksin gibi birçok toksinin kombinasyonu olabilir ve insan vücudundaki her organ sistemini fiilen etkiler.Zehirin gücü türler arasında ve hatta aileler arasında daha fazla olmak üzere önemli ölçüde farklılıklar gösterir ancak Avusralya yılanları özellikle güçlü zehirde egemen olarak bilinir. Farlerdeki ortalama öldürücü doz (LD50, farelerin %50'sini öldürebilecek doz) ile ölçüldüğünde dünyanın en zehirli 10 yılanı bu kıtada yaşamaktadır.Bu yılanlardan inland taipanGabon engereği bu kategoride birinci sırada yer alır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yılan Zehiri Yılan Forum Tarih
Yılanların öcü kitabının özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 20 Temmuz 2014
Peygamber Efendimizin Aşkıyla Yanan Yılan Peygamber Efendimiz (S.A.V) 31 Temmuz 2012
Yılan - Squamata Hakkında Bilgiler Diğer Hayvanlar 16 Şubat 2012
Uyuyan Yılanın Kuyruğuna Basılmaz Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 11 Şubat 2012
Çıngıraklı Yılanların Avlanma Tekniği Diğer Hayvanlar 24 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş