Yılın en iyi ikilisi Michael Bolton-Ferhat Göçer

'Müzik Haberleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 11 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yılın en iyi ikilisi Michael Bolton-Ferhat Göçer konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  'Yılın en süper ikilisi', 'Yılın Youtube çıldırayları', 'Yılın metalcilere kıyağı'... Türkiye'nin en özgün kalemlerinden Kaan Sezyum, Billboard Türkiye için 2009'un en'lerini seçti...

  [​IMG]


  İSTANBUL - Bir baktınız geri sayım var, bir baktınız yıl başında öptüğünüz kız yanınızda yok, bir baktınız yeni yıl gelmiş, bir baktınız yine geri sayım var. Hayat da böyle işte. O yüzden üzülmek darılmak yok, gelin 2009’da dikkatimizi çekenleri hatırlayalım. Sonra nasıl olsa unutacağız, yerine yenileri gelecek. 2010’a kadar hepinize iyi seneler.
  YILIN SANSÜRÜ
  Müzikle yaşayanları en çok üzen ve sinirlendiren olaylardan biri bu sene MÜYAP’ın sanatçılarına sahip çıkamayıp, dünyanın en büyük müzik portalı last.fm’e Türkiye’den erişimi engellemesi oldu.
  Olay, MÜYAP’a bağlı sanatçıların last.fm sayfaları açması ve insanların bu sanatçıları dinlemek istemesinden ortaya çıkmıştı. MÜYAP da her sorumlu kurum gibi sanatçılarını “Arkadaşlar last.fm’le anlaşmamız yok, kaldırın mp3’leri oradan” demedi, direkt vanaya gitti ve interneti kesti.

  Sansüre uzun süredir bu kadar maruz kalmamıştık. Erotik siteler, youtube, last.fm, google groups, worldpress derken Türkiye uygarlıktan 2009’da da sistemli bir şekilde uzaklaştı. Başbakan’ın sürekli üç çocuk istemesi de bizi “Sansür, şiddet, devlet baskısı... Ya giderek Çin’e mi dönüşüyoruz acaba?” diye düşündürdü.
  [​IMG]
  YILIN EN PAHALI İZLEYİCİ KOSTÜMÜ OSKAR’I
  Bu sene gittiğim ve gördüğüm en acayip şeylerden biri de Kuruçeşme Arena’daki Santana konseriydi. Trafik sıkışıklığıyla, giriş sıkıntısıyla tam bir konserdi. Ama esas tuhaf olan kısım konsere gelen dinleyici profiliydi. Santana dinlemeye çalışırken bir yandan size Eda Taşpınar çarpabiliyordu. Özetle müzikle ilgilenen, ilgilenmeyen herkes oradaydı. Yaş ortalaması 30 ve üstü gibiydi. Eğer 2009’daki her konser alanındaki elbiselerin fiyatlarını toplasalar Santana konseri hiç şüphesiz en pahalı izleyici kostümü oskarını alır. Oscar De La Renta.
  YILIN EN SÜPER İKİLİSİ
  Senenin en acayip olaylarından biri de Ferhat Göçer ve Michael Bolton ortaklaşa konseriydi. İki ismi ayrı ayrı bile görmek çoğu kişi için çok tehlikeliyken, bu iki cesur şarkıcı güçlerini birleştirdi ve dünyayı ele geçirmeye yemin etmişcesine bu konseri gerçekleştirdi. Biraz travmatik olsa da kazanan ve kaybeden müzik oldu. Seveni var, sevmeyeni var. Ha bir de Frank Sinatra parçaları söylemeleri daha da acayipti. Biri bana Michael Bolton’la gelsin, o da sensin.
  YILIN EN AKILLI ALBÜMÜ
  Kısmetse 2009 sonuna, değilse 2010’da çıkacak Kurban’ın yeni albümü bence bu senenin ya da 2010’un en iyi albümlerinden biri olacak. Albümü dinledim. Haberler iyi. Çok sert ve akıllı bir Kurban albümü geliyor. Davula vurmayı bilmeyen, bastan ses çıkaramayan bir sürü insanı ilgiyle dinlediğimizi düşünürsek Kurban yeni albümüyle hepimize biraz insanlık, biraz da enstrümanlarımızı nasıl kullanmamız hakkında ders verecek. Canlı bulursanız, Nekropsi’yle birlikte kaçırmayacağınız iki gruptan biri sonuçta.
  [​IMG]
  YILIN PATLAMASI
  2009’da dünyada Lady GaGa bi şekilde patladı. Güzel desen güzel değil, çirkin desen çirkin değil, ama çok güzel pop müzik yapıyor. Hatta internete sansürsüz girebiliyorsanız youtube’dan Southpark’ta Cartman’ın söylediği “Poker Face”i izleyin. Hazır girmişken Faith No More’un da “Poker Face” cover’ına bakılabilir.
  YILIN METALCİLERE KIYAĞI
  2009’un sonunda Slayer’ın son albümü World Painted Blood piyasaya çıktı. 20 küsur senedir acı metal yapan Slayer’ın yeni albümü de tam anlamıyla bir ayılama. Slayer seviyorsanız, bu albümü çok seveceksiniz. Bu arada Lamb of God ve metal olmasa da Mutemath ve The XX de 2009’da en iyi işlerine imza attılar. [​IMG]
  YILIN EN RAHMETLİSİ
  2009’da gecenin bir saatinde Michael Jackson’ın ölüm haberini aldık. Cep telefonlarına mesajlar gitti. Türkiye ilk kez bir pop starının ölümünü dünyayla birlikte izledi. Haberleri izlerken sürekli “Acaba ölmedi mi, numara mı yapıyor” diye kıllandık. Ölümden sonra sağda solda, alakalı alakasız herkes Michael Jackson çalmaya başladı. Böylesi bir etki yıllar önce Kurt Cobain’in ölümünden sonra da meydana gelmişti. Hatta ondan önce Freddie Mercury’nin ölümünden sonra herkesin “Best of Queen” albümü alması vardı. Onun gibi bir etki yaptı, Michael’ın kendini kapatması. Madonna tek başına kaldı. Onun ölümünde bakalım ne olacak? Ölüm izlemek bir keyif haline geliyor.
  YILIN NE ETLİYE NE SÜTLÜYE YAPIMI
  Türkiye’de de yılın en çok konuşulan filmi Nefes’ti. Nefes de kendinden bekleneni tam veremediyse de bu konuda yapılmış ilk film olmanın verdiği heyecanla bol bol izlendi. Film bir enstantaneler derlemesi gibiydi. Ne etliye, ne sütlüye karıştı. Ne milliyetçi göründü, ne askerliğin sorunlarını dile getirdi, seven de sevmeyen de çok fazla bir hayal kırıklığıyla sinemadan ayrılmadı. Film bir yandan da içinde hiç kadın görünmeyen ender Türk filmlerinden olarak raflardaki yerini aldı. Filmden sonra herkes askerlikle ilgili bildiklerini “Dağda o takım birbirine o kadar yakın gezmez bir kere” gibi birçok kaliteli tarzlarda açıkladı. Yönetmen Levent Semerci çok fazla röportaj vermek istemedi. “Film kendini anlatıyor” dedi. Ne dediği anlaşılmadı.
  [​IMG]
  YILIN YOUTUBE ÇILDIRAYLARI
  Bu sene ne kadar sansürlü olsa da Türkiye’den en çok girilen siteler arasında Youtube vardı. E durum böyle olunca birçok abuk subuk yetenekle karşılaştık. Tabii yeteneğin yerli olanı daha bir acayip oluyor. Ercik fenomeni, Saray Kızı ve duş altında Gülben Ergen söyleyen çocuk bu yıl çok izlendi. Önümüzdeki yıla umutla ve gülümsemeyle bakmamıza yardım ettikleri için hepsine çok teşekkür ederim.

  ntvmsnbc
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş