Yığıntaş Köyü Hakkında Bilgi Eleşkirt Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yığıntaş Köyü Hakkında Bilgi Eleşkirt Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağrı İli Köyleri - Yığıntaş Köyü Eleşkirt - Yığıntaş Köyü Hakkında Bilgiler - Yığıntaş Köyü Resimleri

  Ağrı
  Bilgiler
  Nüfus 162 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 04600
  Alan Kodu 0472
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Ağrı
  İlçe Eleşkirt

  Yığıntaş, Ağrı ilinin Eleşkirt ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında net bir bilgi yoktur.Fakat köy oldukça eski bir yerleşimdir.Osmanlılar döneminde kalma bir rivayete göre köye bir göçebe topluluğu gelip konaklar.Bu göçebe topluluğu köyün eleşkirt te bakan yamaçta konakladığı,burada yaşamlarını sürdürürler.Bunlar köyde tarım ve hayvancılıkla geçinirler.Fakat bu kalabalık göçebe topluluğu yaşamlarını sürdürürlerken aniden salgın bir hastalık baş gösterir.Aşiretin gençleri olan genç erkekler ve kızların çoğu vefat eder.Aşiretin büyüğü o zaman derki;şadviran dır buranın adı bizim kökümüzü kazıdı manasında şadveran ismini koyar.Zamanla köyün adı şadviran olarak anılmaya başlanır.ölen aşiretin insanlarını mezarları hala durmakta, ev yaparken temel kazma zamanında ortaya çıkmaktadır. Zamanla köyün adı cumhuriyet döneminde yığıntaş olarak değiştirilmiştir.Köyün adının tarih boyunca değişen ve bilinen isimleri şunlardır.KUÇA QULING,ŞADVERAN,ŞADYA,YIĞINTAŞ,olarak tarihi süreçte isim değişikliğine uğramıştır.(nasrettin kılıç)
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Ağrı iline 38 km, Eleşkirt ilçesine 3 km uzaklıktadır.Eleşkirt ilçesine en yakın köydür.
  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 162
  1997 180

  Köyde yerleşik olarak dört büyük aile yaşamıştır.Bu aileler veysi nin soyundan gelenler. Bunlarda kendi aralarında üç kolla ayrılırlar.Arap ailesi bunlarda ikiye ayrılır .Abdullah oğulları ve mustafa oğulları .veysinin diğer çocukları ise mıho ve ali çocukları diye ayrılırlar.ismail´in soyundan gelenler.İsmailin soyundan gelenler kendi aralarında dörde ayrılırlar.Ömer ağanın soyundan gelenler.Bunlarda amca çocukları ile beraber azınlığı teşkil ederler(Nasrettin kılıç).
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve |hayvancılığa]] dayalıdır.Ayrıca köyün önemli bir kısmı yurt dışında çalıştığından dolayı ekonomisi üreten toplumdan daha çok tüketen bir topluma dönüşmüştür.(nasrettin kılıç)
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -mehmet anniak
  1999 -şamil
  1994 -efendi kösen
  1989 -alihan anniak
  1984 -ismet kılıç

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır . sınıflar birleştirilmiş olarak ders yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.ptt şubesi yoktur. Doğrudan Eleşkirt teki şubeden görüşme sağlanmaktadır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak yol olup köyde elektrik ve sabit her eve bağlantılı telefon vardır.nasrettin kılıç  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yığıntaş Köyü Hakkında Forum Tarih
Yıgıntas İlköğretim Okulu Eleşkirt Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş