Yüzyılın en kötü mirası metobolik sendrom

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yüzyılın en kötü mirası metobolik sendrom konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Antalya'nın Belek beldesinde bulunan Cornelia Diamond Otel'de 8-12 Nisan tarihleri arasında 6'ıncısı düzenlenen Metabolik Sendrom Sempozyumu'nda konuşan sempozyum başkanı Prof. Dr. Aytekin Oğuz, insanoğluna 20'inci yüzyıldan kalan en kötü mirasın metabolik sendrom olduğunu söyledi. Dünyadaki yaşam tarzının değişmesi sonucu insanların daha az hareket ettiğini, bunun da insanların bel çevresinin kalınlaşmasına ve obezleşmesine yol açtığını anlatan Oğuz, "Çevrenin bozulmasına paralel gelişen bir tablo.

  Sağlıklı yaşama uygun olmayan bir tarzı seçmemizin karşılığını doğa belki de bir şekilde ödetiyor. Bel kalınlığının kalınlaşması, başta diyabet, kan yağlarında bozulma, hipertansiyon ve kalp-damar hastalıkları olmak üzere birçok sağlık problemine yol açıyor" dedi.

  Metabolik sendromun en başta masa başında oturan, beslenmesi düzensiz, yoğun stres altında çalışan kişileri etkilediğini belirten Oğuz, "Metabolik sendrom, insanın yaş ilerledikçe kalp veya şeker hastalığına yakalanma olasılığını arttıran bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

  Toplumda sıkça görülmesine ve sıklığı giderek artmasına rağmen günümüzde pek bilinmeyen bir hastalık olan metabolik sendromun en önemli belirtileri; bel çevresinin fazlalığı, trigliserid düzeyinin yüksekliği, kötü huylu (LDL)
  kolesterol düzeyinin yüksekliği, kan basıncının yüksekliği ve kan şekerinin olması gereken rakamların üzerinde bulunmasıdır" diye konuştu.


  İHA

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yüzyılın kötü mirası Forum Tarih
Yüzyılın deneyinden kötü haber - CERN'deki parçacık hızlandırıcısında meydana gelen arıza Bilim & Teknoloji 20 Eylül 2008
21. Yüzyıl İcatları, 21. Yüzyılın İcadları Bilim & Teknoloji 13 Kasım 2012
Can Dündar \ YüzyıLın AşkLarı.. Şairlerimiz Ve Şiirleri 6 Nisan 2010
Yüzyılın en önemli bilimsel buluşu Bilim & Teknoloji 6 Kasım 2009
Yüzyılın Yazarları : DORIS LESSING (1919 - ) Şairlerimiz Ve Şiirleri 29 Ağustos 2009

Bu Sayfayı Paylaş