Yüzlerce Çeşit Başağrısı Var

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yüzlerce Çeşit Başağrısı Var konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Özellikle 20 ile 50 yaş arasındaki grupta gerilime bağlı baş ağrıların çok yüksek.

  Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Babür Dora, yüzlerce çeşit baş ağrısı bulunduğunu bildirdi.

  Yüzlerce çeşidi olan baş ağrılarını iki grupta değerlendiriliyor.Birinci grubun genetik geçişli migren ile gerilime bağlı baş ağrıları, ikinci grubun ise hastalık sonucu oluşan baş ağrıları olduğunu ifade eden Dora, çalışanlarda en sık görülen baş ağrısının, yoğun iş temposu, sıkıntı ve stres sonucu ortaya çıktığını söyledi.

  Dora, özellikle 20 ile 50 yaş arasındaki grupta gerilime bağlı bu çeşit ağrıların yüksek olduğunu kaydetti.

  Eğitim koşullarının ağırlığı ve sınavlar nedeniyle ilkokul çağındaki çocuklarda da strese bağlı baş ağrılarının arttığına işaret eden Dora, "Çocuklara sınavlar nedeniyle büyük yük bindiriliyor. Stresten bunalan çocuklarda da baş ağrısı görülüyor. Erişkinler streslerini ifade edebiliyorlar ama çocuklar stresli olduklarını ifade edemedikleri için baş ağrısından şikayet ediyorlar" dedi.

  Doç. Dr. Babür Dora, yüzlerce çeşit baş ağrısından en sık görülenin migren olduğunu söyledi. "Türkiye'de 5 kadından ve 15 erkekten birinde migren olduğunu" bildiren Dora, migreni olan kişilerin, normal insanların aksine ışık, ses ve kokudan rahatsız olduklarını anlattı.

  Dora, migrenli kişilerin bazı ilaçlar sayesinde yaşam kalitesinde artış sağlanabildiğini vurguladı.

  Sürekli ağrı kesici ilaç kullanmanın bağımlılık yapabileceğini ifade eden Dora, baş ağrısında hemen ilaç kullanmak yerine ağrının nedeninin belirlenmesi gerektiğini söyledi.

  "Bir kişi 10 günden fazla ağrı kesici ilaç kullanıyorsa o kişi ilaç bağımlılığına gidiyor demektir" diyen Dora, başı üç günden fazla ağrıyanlar mutlaka nöroloğa muayene olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.  Alıntı...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yüzlerce Çeşit Başağrısı Forum Tarih
İbni Sina Hastanesi'ne neden yüzlerce yıl önce yaşamış bir bilim insanının ismi verilmiştir Sorular ve Cevaplar 7 Şubat 2017
msn için yüzlerce yazı fontu MSN Diğer Paylaşımlar 24 Şubat 2011
Yüzlerce Kelebek Bir Arada - En Güzel Kelebek Resimleri Diğer Hayvanlar 16 Aralık 2010
Yüzlerce cep telefonu melodisi ve ses efektleri Cep Melodiler 2 Mart 2010
Okul Öncesi Eğitim Yüzlerce Sunu indir Okul Öncesi Eğitim 28 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş