Yüz tanıma sistemlerini aşmak kolay !

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 7 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Yüz tanıma sistemlerini aşmak kolay ! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Laptop'ların yüz tanımasına dayalı güvenlik sistemlerini aşmak için bu basit yöntem yeterli.

  Laptop’larda basit şifrelerin modası geçeli çok oldu. Üreticiler önce parmak izine ardından da yüz tanıma teknolojisine dayalı şifreleme modelleri gerçekleştirdiler. Amaç güvenliği daha üst seviyeye çıkarmak ve kullanıcıya daha pratik bir yöntem sunmaktı. Yöntemin pratik olduğu doğru fakat hem bilgisayarın sahibi, hem de o bilgisayara girmek isteyen art niyetli kişiler için…
  Bu teknolojiyi kullanan laptop’lardan biri olan Lenovo Y430 ile yapılan bir deneme, yüz tanıma sistemlerini atlatmanın tahmin edilenden çok daha kolay olduğunu ortaya koydu. Deneme de bilgisayarın kayıtlı kullanıcısının görüntüsü bir video konferans esnasında kaydedildi. Ardından bir A4 boyutlarında çıktı alındı. Laptop’a giriş yaparken bu kez kağıda basılmış bu fotoğraf cihazın kamerasına tutuldu. Bir saniye içerisinde sadece fotoğrafı gören kamera, kullanıcı için giriş onayı verdi.
  Bu deneme var olan sistemlerin henüz yüz tanıma güvenlik yöntemini bilgisayarlar için yeterince gelişmemiş olduğunu ortaya koymuş olma açısından oldukça önemli.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş