Yüz İfadeleri İle İlgili Yapılan Araştırma

'Psikoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 28 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Yüz İfadeleri İle İlgili Yapılan Araştırma konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yüz İfadeleri İle İlgili Yapılan Araştırma

  Daha önce yapılan psikolojik araştırmalar, gülen bir yüz (ya da çatılmış kaşlar) görmenin, biz farkında olmasak bile, kendi yüzümüzde aynı ifadeyi oluşturan kasları harekete geçirdiğini ortaya koymuştu.

  [​IMG]

  Şimdiyse Hollanda’da yapılan yeni bir araştırma, bu eylemlerle ilgili sözleri okumanın bile aynı etkiyi yaptığını gösteriyor. Utrecht Üniversitesi’nden Prof. Gün Semin, duygu ifade eden sözcüklerin yüz kasları üzerinde etki gösterip göstermediğini anlamak için iki deney düzenlemiş.

  Birinci deneyde bir grup öğrenci bir ekran üzerinde duygu ifade eden bir dizi yüklem (gülmek, ağlamak vb.) ve bir dizi sıfat (komik, sıkıcı vb.) okurken, gülümseme eyleminden sorumlu kas ile kaş çattıran kasın hareketleri ölçülmüş. Sonuçlar, eylem fiillerini okumamnın, ilgili kası harekete geçirdiğini göstermiş. Yani, “gülmek“ sözcüğü, gülme eyleminden sorumlu kasları harekete geçirirken, kaş çattıran hareketleri çalıştırmıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yüz İfadeleri İle Forum Tarih
Photoshopta Yüz İfadeleriyle Oynama - Photoshopta Yüz İfadelerini şekilden şekile değiştirme Photoshop Dersleri 6 Kasım 2008
facebook yüz ifadeleri - face için ifadeler Msn ifadeleri Smileyler 6 Nisan 2011
MSN Ağlayan Yüz İfadeleri Msn ifadeleri Smileyler 8 Mart 2010
En yeni MSN Yüz İfadeleri Msn ifadeleri Smileyler 7 Mart 2009
Msn Karışık Yüz ifadeleri Msn ifadeleri Smileyler 7 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş