Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 1 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yüzüncü Yıl Üniversitesi

  Tarihçe

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi, 20 Temmuz 1982 tarih ve 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulmuştur. Ancak Türkiye'nin doğu bölgesinde bir üniversite kurulması girişimleri çok önceleri başlamıştır. Dönemin Cumhurbaşkanı Atatürk, 1927 yılında Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey'i, incelemeler yapmak üzere Van'a göndermiş; Mustafa Necati Bey'de, Van'da üniversite kurulmasını gerekli görmüştür. Van'da bir üniversite kurulmasını teminen çeşitli yerel girişimlerde olmuştur. 1968 yılında 'Van Üniversite ve Yüksekokulları Kurma ve Yaşatma Derneği' kurulmuştur. Bu dernek Tayyar Dabbağoğlu, Dr. Özçelik Okayer ve Dr. Ertuğrul Yeğinaltay'ın başkanlığında faaliyetini sürdüregelmiştir. Dernek, Erzurum Atatürk Üniversitesi'ne bağlı bir fakültenin Van'da açılmasına ve daha sonra ayrı bir üniversite halinde dönüştürülmesine çaba harcamıştır. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi halen 9 Fakülte, 3 Enstitü, 13 Yüksekokul ve 12 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile eğitim-öğretim faaliyetlerini, Van Gölü kenarında kurulmuş, şehir merkezine 15 km mesafede olan kampüste devam ettirmektedir.

  Yurt ve Barınma

  Van İli merkezindeki Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencilerinin barınmaları Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nce sağlanmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun hizmet veremediği il ve ilçelerde ise, yüksekokul öğrencilerinin barınabilmeleri için özel yurtlar, kiralık öğrenci evleri gibi çözümler üretilerek sorunlar giderilmektedir.

  Kütüphane

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi kütüphanesi 5 katlı hizmet binasında 8 ayrı salonda hizmet vermektedir. Aynı anda 750 kullanıcı oturarak çalışmasına imkan sağlayabilecek kapasitededir. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 48 kullanıcılı aktif bilgisayar ağına sahiptir. Bu ağ üzerinde Yordam2001 kütüphane otomasyon programı kullanılmaktadır. Kütüphanede mevcut bütün materyal (kitap,tez,süreli yayın,CD-ROM, video-audio kaset) kütüphane programına kayıtlıdır. Kaynak tarama hizmetleri tek bir anahtar kelime yardımı ile (kitap adı, yazar adı, konu, seri, yayınevi içinde geçen herhangi bir kelime olabilir) kullanıcılar tarafından çevrim içi ve online olarak terminallerden gerçekleştirilmektedir. Kullanıcı daha sonra açık raf sistemi ile hizmete sunulan tüm materyallere kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Kütüphanedeki materyallerin sınıflaması Dewey Onlu tasnif sistemine göre tasniflenmekte, Anglo American Cataloging Rules II göre kataloglanmaktadır. Kütüphane hafta içi saat 08.00-21.30, hafta sonları ise 10.00-16.00 arası toplam haftada 80 saate yakın kullanıcılara hizmet vermektedir.

  Teknoloji

  Üniversite bünyesindeki tüm bilgi işlem uygulamaları ve bilgisayar donanımı Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından yürütülmektedir. Üniversitenin bilgisayar teknik hizmetleri ve İnternet hizmeti de aynı birim tarafından yürütülmektedir. Ulakbim aracılığı ile 512 Kbps olan bant genişliği 2048 Kbps'ye çıkarılmış, yeni yapılan altyapı ile 34 Mbps'ye yükseltilmiştir. Merkez bünyesindeki 30 adet bilgisayar (Pentium III Tabanlı; Windows işletim sistemi) Üniversite personeli ve öğrencilerinin hizmetindedir. Merkez bünyesindeki 30 adet bilgisayar da düzenlenecek olan kurslar için Üniversite personeli ve öğrencilerinin hizmetine sunulmuştur.

  Beslenme

  Üniversite öğrencilerine, Kampüs içindeki Merkez Öğrenci Yemekhanesi'nde öğle yemeği tabldot olarak verilmektedir. Yemekten faydalanmak isteyen öğrenciler, yemek maliyetinin Üniversite Yönetim Kurulu tarafından tespit edilen bir kısmını katılım payı olarak ödemek suretiyle yemek yiyebilmektedirler. Yüzüncü Yıl Üniversitesinde, Üniversite Yönetim Kurulu kararıyla ekonomik durumu iyi olmayan 1256 öğrenciye ücretsiz öğle yemeği yardımı yapılmıştır. Öğrencilerin beslenme ve ders dışı zamanlarında dinlenme-eğlenmelerine olanak sağlamak üzere, fakülte ve yüksekokullarda yeteri sayıda kantin ve kafeterya bulunmaktadır.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Sağlık

  Üniversite öğrencilerine sağlık hizmetleri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Mediko Sosyal Merkezinde poliklinik düzeyinde ve ayakta tedavi şeklinde verilmektedir. Gerekli görülmesi halinde Hastalar ileri tetkik ve tedavileri için Üniversitenin Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edilmektedirler. Sağlık Hizmetleri biriminde bir diş ünitesi, bir labaratuvar ve bir ambulans mevcuttur. Van merkezi dışanda bulunan Yüksekokullardaki öğrencilerin tedavi ve tetkikleri il ve ilçelerde bulunan resmi sağlık kuruluşlarınca yapılmakta ve ilaç giderleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'nca karşılanmaktadır.

  Kampus Hayatı

  Üniversite öğrencilerinin kültürel etkinliklerinin büyük bir bölümü Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca yürütülmektedir. Etkinliklerie katılmak isteyen öğrencilerden herhangi bir ücret alınmadığı gibi kendilerine etkinlikler gerçekleştirmede her türlü destek sağlanmaktadır. Üniversitein değişik birimleri ve öğrenci toplulukları tarafından düzenlenen konserler, kurslar, sergiler, konferanslar, paneller, sempozyumlar, seminerler, gösteriler, şiir ve müzik dinletileri, geziler ve özellikle her yıl yapılan Geleneksel Kültür ve Spor Şenlikleri vb. gibi etkinliklerle öğrencilerin ders dışı zamanlarının değerlendirilmesine yardımcı olunmaktadır Üniversite bünyesinde fotbol, Voleybol, Basketbol, Hentbol, Masa Tenisi, Bilardo, Doğa Sporları (Dağcılık, Su altı sporları, Yüzme, Kayak, Yamaç Paraşütü, Bisiklet) Kros, Badminton, Bilek Güreşi gibi faaliyetler sürdürülmektedir. Düzenlenen Üniversitelerarası Spor yarışmalarına katılınmaktadır. Kapalı Spor Salonu, Halı Saha, Masa Tenisi Salonları, Bilordo Salonları, Tenis Kortu, Futbol Sahası, Kondisyon Merkezi gibi tesisler mevcut olup; tatil günleri dahil 07.30-22.00 saatleri arasında bireysel çalışmalar, değişik branşlarda Üniversite takımları, kulüp ve öğrenci toplulukları çalışmalarını sürdürmektedirler.

  Ulaşım

  Üniversiteye ulaşım belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri ve dolmuşlarla sağlanmaktadır. Belediye otobüsleri, 7.00-19.00 saatleri arasında yarım saatte bir karşılıklı sefer yapmaktadır. Dolmuş seferleri ise sabah erken saatlerde başlamakta ve saat 22.00'a kadar devam etmektedir.

  Burslar

  Üniversitede ekonomik yönden desteğe ihtiyacı olan öğrencilere Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Birimince yapılan çalışmalarla, Üniversitenin kendi kaynakları (Öğrenci Sosyal Hizmetler Bütçesi, Üniversite tarafından kurulan Vakıflar) ve çevresinden oluşturduğu kaynaklarla (Sivil Toplum Kuruluşları, Resmi Kurumlar, Özel şahıs ve işletmeler vb.) karşılıksız burs verilmektedir. Burs verilecek öğrenciler bu amaçla kurulmuş özel komisyonlar ve kurullarca seçilerek tespit edilmektedir.
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kulüpler

  Bitki Bilimi Topluluğu
  Çevre Topluluğu
  Doğa Sporları Topluluğu
  Felsefe Topluluğu
  Fotoğrafçılık Topluluğu
  Halk Bilimi Topluluğu
  Müzik Topluluğu
  Plastik Sanatlar Topluluğu
  Sinema Topluluğu
  Tiyatro Topluluğu

  Fakülteler ve Bölümler

  Eğitim Fakültesi
  Biyoloji Öğretmenliği (SAY)
  Fen Bilgisi Öğretmenliği (SAY)
  Fizik Öğretmenliği (SAY)
  Ilköğretim Matematik Öğretmenliği (SAY)
  Kimya Öğretmenliği (SAY)
  Matematik Öğretmenliği (SAY)
  Okul Öncesi Öğretmenliği (EA)
  Sinif Öğretmenliği (EA)
  Sinif Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (EA)
  Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (SÖZ)
  Tarih Öğretmenliği (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati Öğretmenliği (SÖZ)
  Türkçe Öğretmenliği (SÖZ)


  FenEdebiyat Fakültesi
  Biyoloji (SAY)
  Coğrafya (SÖZ)
  Fizik (SAY)
  Ingiliz Dili ve Edebiyati (DIL)
  Kimya (SAY)
  Matematik (SAY)
  Matematik (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Sanat Tarihi (SÖZ)
  Sosyoloji (EA)
  Tarih (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (Ikinci Öğretim) (SÖZ)


  MühendislikMimarlik Fakültesi
  Jeoloji Mühendisliği (SAY)


  Tip Fakültesi

  Veteriner Fakültesi

  Veteriner Fakültesi (Ikinci Öğretim)

  Ziraat Fakültesi
  Gida Mühendisliği (SAY)
  Ziraat Mühendisliği (SAY)


  Van Sağlik Yüksekokulu
  Ebelik (SAY)
  Hemşirelik (SAY)
  Sağlik Memurluğu (SAY)


  Bitlis Sağlik Yüksekokulu
  Hemşirelik (SAY)


  Muş Sağlik Yüksekokulu
  Hemşirelik (SAY)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yüzüncü Yıl Üniversitesi Forum Tarih
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Taban Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
Yüzüncü Yıl İlköğretim Okulu Bornova İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Ağustos 2010
Yüzüncüyıl Köyü Hakkında Bilgi Maçka Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Yüzüncü Ad Kitap Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 26 Nisan 2009
Türkiye'de ilk nüfus sayımı kaç yılında yapılmıştır kısaca Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş