Yüzüklerin efendisi...

'Sinema Film Tanıtımları' forumunda saagoo21 tarafından 11 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. saagoo21

  saagoo21 Üye

  Yüzüklerin efendisi... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ORTA DÜNYA
  [​IMG]
  işte orta dünya
  işte orta dünyanın haritası...umarım ilginizi çeker...
  ARDA'NIN YARATILIŞI:HER ŞEY SADECE KARANLIK VE BÜYÜK BİR BOŞLUK HALİNDEYDİ. BU BOŞLUĞUN İÇİNDE SADECE ERU, YANİ TEK VARLIK ILÚVATAR VARDI. ILÚVATAR'IN İLK DÜŞÜNCELERİ AİNUR'U, KUTSAL VARLIKLAR OLARAK BİLİNEN TANRILAR SOYUNU YARATTI. ILÚVATAR, YARATTIĞI TANRILARA KENDİ RUHUNDAN VE SÖNMEZ ATEŞİNDEN SONSUZ HAYAT VERDİ. ONLAR İÇİN BOŞLUKTA, SONSUZ ODALAR OLARAK BİLİNEN BİR SARAY İNŞA ETTİ. ONLAR, BURADA ŞARKI SÖYLEMEYİ ÖĞRENDİLER VE KUTSAL BİR KORO OLUŞTURDULAR. AİNUR'UN TANRISAL MÜZİĞİNDEN, BOŞLUKTA DÖNEN KÜRESEL BİR KUTSAL GÖRÜNTÜ OLUŞTU..."ARDA, ŞARKILARLA YARATILMIŞ VE YARATILIŞINDA, KAVGA VE UYUMSUZLUK ŞARKILARI SÖYLEYEN ŞEYTANİ RUH MELKOR DAHİL, TÜM TANRISAL VARLIKLAR ROL OYNAMIŞ. AİNUR'UN MÜZİĞİ YALNIZCA BİR GÖRÜNTÜ YARATMIŞ FAKAT BİLİNEN DÜNYA, EÄ, ILÚVATAR'IN SÖNMEZ ATEŞİN GÜCÜNÜN SÖZÜ VE EMRİ İLE YARATILMIŞ. BÖYLECE İLK GÖRÜNTÜ MADDE VE GERÇEKLİK KAZANMIŞ. SONRA, BU DÜNYANIN YARADILIŞINDA DAHA ÖNEMLİ ROLLER OYNAMIŞ OLAN AINUR, BU DÜNYAYA İNMİŞ.
  BU TOLKIEN'İN, ARDA ADINI VERDİĞİ DÜNYANIN YARATILIŞINI NASIL ANLATTIĞINI GÖSTERİR. BU İLGİNÇ ŞEKİLDE UÇUCU VE MÜZİKSEL BİR DÜŞÜNCEDİR. AYNI ZAMANDA, AINUR'UN DÜNYAYA İLK KEZ VARDIĞI ZAMAN, DÜNYAYI ŞEKİLLENDİRECEK GÜCÜN KENDİLERİ OLDUĞUNU ANLAMALARI, İKİ AŞAMALI BİR YARATILIŞ SÜRECİNİ GÖSTERMİŞTİR. MUZİK VE GÖRÜNTÜ, GELECEĞİ ŞEKİLLENDİREN BASİT ANA TEMALAR OLMUŞTUR. ARDA'NIN ŞEKİLLENMESİ VE TARİHİNİN OLUŞUMU ÇOK DAHA ZOR BİR İŞTİR.TOLKIEN, AINUR'UN BÜYÜK BÖLÜMÜNDEN, ILÚVATAR İLE BİRLİKTE SONSUZ ODALARDA KALDIKLARI İÇİN BİR DAHA BAHSETMEZ. TOLKIEN YALNIZCA DÜNYAYA İNEREK FİZİKSEL VARLIKLARA BÜRÜNEN TANRISAL RUHLARLA İLGİLİDİR. BUNLAR DOĞANIN BİLEŞENLERİ VE GÜÇLERİ HALİNE GELMİŞ VE AYNI ZAMANDA FİZİKSEL BİÇİM, KİŞİLİK, CİNSİYET VE BİRBİRLERİ İLE AKRABALIK KAZANMIŞLARDIR. ARDA'YA İNEN AINUR, İKİ SINIFA AYRILMIŞTIR: VALAR VE MAIAR - YANİ TANRILAR VE YARI-TANRILAR.


  BALROGLAR

  ARDA'NIN BAŞLANGICINDA MELKOR'UN TARAFINA ÇEKTİĞİ BU MAIAR BAŞLANGIÇTA İNSAN BENZERİ GÖRÜNÜME SAHİP OLMASINA RAĞMEN ATEŞİN VE KÖTÜ SANATLARIN ETKİSİYLE KARA RUHLARA DÖNÜŞMÜŞLERDİR. ÖFKE SAVAŞI'NDA ÇOĞU YOK EDİLMİŞTİR. KALANLARSA MAVİ DAĞLARIN ÜZERİNDEN KAÇMIŞLARDIR. GANDALF'IN MORİA'DA KARŞILAŞTIĞI DA BUNLARDAN BİRİDİR.
  ORGLAR
  MELKOR TARAFINDAN YAKALANAN ELFLER KÖTÜLÜĞÜN SANATLARIYLA İĞRENÇLEŞTİRİLİP BU IRKI OLUŞTURDU. GÜNEŞ IŞIĞINDAN NEFRET EDERLER VE HATTA 3. ÇAĞDAN ÖNCEKİLERİN ÇOĞU GÜNEŞ IŞIĞINDA KÖR OLURDU.
  [​IMG]This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 750x728.[​IMG]
  [​IMG]This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 750x563.[​IMG]
  TROLLER
  ORCLARIN ELFLERDEN TÜRETİLDİĞİ GİBİ ENTLERDEN ÜRETİLDİĞİ SANILAN BU IRK GÜNEŞ IŞIĞINA ÇIKARSA TAŞA DÖNÜŞÜR. (NOT: BAŞKA BİR ÖNEMLİ DÜNYA OLAN EJDERHAMIZRAĞI'NA GÖRE [KRYNN] TROLLER BAŞLANGIÇTA YARATILAN ÜÇ IRKTAN BİRİDİR. BUNA GÖRE İYİ TANRILAR ELFLERİ, TARAFSIZ TANRILAR İNSANLARI VE KÖTÜ TANRILAR TROLLERİ YARATMIŞTIR.)
  İNSANLAR:ILUVATAR'IN MELKOR'A KARŞI YÜKSELTTİĞİ 3. TEMADA OLAN İNSANLAR ORTA DÜNYA'YA DOĞUDAN GELMİŞLERDİR. BİR KISMI MELKOR TARAFINDAN KÖTÜLEŞTİRİLEN BU IRKIN KISA BİR ÖMRÜ VARDIR VE ÖLDÜKTEN SONRA RUHLARI ORTA DÜNYAYI TAMAMEN TERKEDER. ÖLÜMLÜLÜK ONLARA ILUVATAR'IN BİR HEDİYESİDİR.
  elfler ve cüceler
  ELFLER:IRKLARIN İLKİ OLAN ELFLER ORTA DÜNYA'DA DOĞUP VALAR TARAFINDA VALINOR'A GÖTÜRÜLMÜŞLERDİR. AMA BİR KISMI ORTA DÜNYA'DA KALMAYI TERCİH ETMİŞTİR (KARANLIK ELFLER). DAHA SONRA FÉANOR VE FİNGOLFİN BAŞKANLIĞINDA YENİDEN NOLDOR DENİLEN KISMI ORTA DÜNYA'YA DÖNMÜŞTÜR. ÖLÜNCE RUHLARI MANDOS'UN SALONLARI'NA GİDER. BURADA ZAMANIN TAMAMLANMASINI BEKLERLER. CÜCELER: AULE'NİN ELFLERİN GELİŞİNİ BEKLEYEMEMESİ SONUCU YARATILAN BU IRK ÇOK DAYANIKLIDIR. DEMİRCİLİK VE TAŞ İŞLEMEYE ÇOK BÜYÜK BİR YETENEKLERİ VARDIR. MORİA ZAMANINDA ELFLERLE İYİ OLAN İLİŞKİLERİ SONRADAN BOZULMUŞTUR. İNSANLARA GÖRE UZUN BİR ÖMÜRLERİ VARDIR

  [​IMG]

  [​IMG]
  HABİTLER
  [​IMG]Resimi büyültmek için tıklayın. Orjinal Boyut: 1024x768[​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]Resimi büyültmek için tıklayın. Orjinal Boyut: 800x600[​IMG]
  [​IMG]Resimi büyültmek için tıklayın. Orjinal Boyut: 800x600[​IMG]


  [​IMG]Resimi büyültmek için tıklayın. Orjinal Boyut: 1024x768[​IMG]  [​IMG]Resimi büyültmek için tıklayın. Orjinal Boyut: 1024x768[​IMG]


  [​IMG]Resimi büyültmek için tıklayın. Orjinal Boyut: 1024x766[​IMG]  [​IMG]This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x453.[​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yüzüklerin efendisi Forum Tarih
Yüzüklerin Efendisi-3 (Kralın Dönüşü) kitap özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 19 Kasım 2009
YÜZÜKLERİN EFENDİSİ III kitap ozeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 26 Ocak 2009
YÜZÜKLERİN EFENDİSİ II kitap ozeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 26 Ocak 2009
YÜZÜKLERİN EFENDİSİ 1 kitap ozeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 26 Ocak 2009
Yüzüklerin Efendisi-2 (Kitap Ozeti) Kitap Özetleri & E-Kitaplar 30 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş