Yürekli Köyü Yüksekova Hakkari

'Hakkari Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yürekli Köyü Yüksekova Hakkari konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yüksekova Yürekli Köyü - Yürekli Köyü Hakkında - Yürekli Köyü Tanıtımı - Yürekli Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok


  Yürekli köyü , Hakkari ilinin Yüksekova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bilgi yoktur. Köy ilk olarak Abdullah ACAR tarfından 1955 yılında kurulmuştur. 3 sene boyunca yürekli köyde yaşar. Ondan sonra GÜNDÜZ, DULUTAN,KEĞİ, KARTAL,BAŞÇI,BARUT, Ailelerinide köye kabul eder ve köy bünyesine katar. Aileler; Genel olarak Doski aşiretine mensup olup Az sayıda Herki Aşireti mensuplarıda ikamet etmektedir.Doskilerin alt dalları olan Şagolordi, Havari,Ceyilerin yanı sıra Herkilerde burda yaşar. Bu ailleler halen bu köyde yaşamaktadırlar.

  Kültür

  Köyün tamamı kürt kökenlidir. Konuşma dilleri kürtçe ve Türkçedir. Çocukların çoğu ilkokulda resmi dil olan Türkçeyi öğrenmektdir. Köyde hakkarinin simge haline getirdiği ters lale çiçeği yetişir bu nedenle bir çok turist mart-nisan aylarında köye gelirler. En önemli yemekleri keledoş ve dovindir. Köyün kadın ve erkekleri moderen kıyafetler giyer fakat yaşlıları yerel kıyafet olan şelık şepık ve kıras fistan giyerler. Köy düğünlerinde kadın ve erkekler yerel kıyafetler giyerek, halka oluşturacak şekilde halay çekerler.Her sene kuzu kırpma şenliği yapılarak eğlenilir ve halaylar çekilir.

  Coğrafya

  Hakkari illine 97 km, Yüksekova ilçesine 23 km uzaklıktadır. Köyde elektirk ve köylülerin kendi imkânları ile yaptığı su şebeksi mevcutur. Köy; jeomorfolojik olarak uygun olmyan bir vadide kurullmuştur. Bu nedenle çok defa su baskını, sel, kaya düşmesi, heyelan ve çığ gibi doğal afetlere marzu kalmıştır. Köye 2 km uzaklıkta, kireçtaşların erimesi sonucu oluşan mağra bulunmaktadır. Bu mağranın ana girişinden sonra birden çok yolla ayrılmaktadır ve yaklaşık 15-20 metre derinliğinde bir tane dere geçmektedir bu dere mağrdan 40 metre ilersinde Bérem gölünde toplanmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2000 - 1770

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köye iki yol ile ulaşım sağalnmaktadır. 1. yol yüksekova şemdinli karayollu ile birleşen 3 km lik köyün merkezine giden yoldur. Bu yol daha asfaltsızdır ama kullanıma elverişlidir. 2. yol ise yüksekova dağlıca yolluna bağlanan 10 km lik doski köylerineden geçen yoldur. Bu yollun kullanılması oldukça zordur. Köyde; su şebeksi ve kanalizasyon gibi alt yapıları yoktur. Köylülerin kendi imkânları ile çektiği sullardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yürekli Köyü Yüksekova Forum Tarih
Yürekli Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Yürekli Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Yürekli Köyü Korkut Muş Muş Tanıtımı 23 Mart 2010
Yürekli Köyü Çayırlı Erzincan Erzincan Tanıtımı 18 Mart 2010
Yürekli Köyü Baskil Elazığ Elazığ Tanıtımı 15 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş