Yürek Devleti

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda RiVeR_Nn tarafından 24 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  Yürek Devleti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yürek Devleti

  Bu dünyanın en büyük devletine sahip olabilmek için, önce böylesine müthiş bir imkanın farkın-da olmak gerek; içimizdeki sınırsız ve sınıfsız coğrafyanın varlığından haberdar olmak gerek. Kur'an'ın iniş biçimi ve yeri konusundaki tartışmalarda kimi alimler "arş"ı kalb olarak kabul ederler. Bu görüşü kalb konusundaki kimi ayetler de desteklemiyor değil. 'Mekansız'a mekan olabîlen kalb, insana şahdamarından daha yakın olan Allah'ı konuk edecek kapasitede yaratılmıştır. "Andolsun insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz. Biz ona şahdamarından daha yakınız." (50/16) "Biliniz ki Allah kişi ile kalbi arasına girer ve siz gerçekten O'na götürülüp toplanacaksınız."(8/24) Evet, bu müthiş mekan Allah'a tahsis edilip beytullah ve arşullah kılınmamışsa imkan zayi edilmiş demektir. Seyrani şöyle der:  "Yere çakan iki çatal kazığı

  İkiden birine eyler yazığı"  Allah bir göğüste iki kalb yaratmadığına (Ahzab, 4) göre bir kalb ya Allah'a tahsis edilmiştir ya da gayrıya. Eğer Allah'tan gayrıya tahsis edilmişse bu durumda beytullah değil beytülmakam, beytülmal, beytüşşehvet, beytünnefs ve hatta beytüşşeytan olur.  İnsanların önce yüreklerinden vurulduğu öylesi-ne bir toplumda, îslami hareket, yürek devletini kurabilmiş kaç er çıkartabilecektir?  "Değil, başkası değil, onların işlediği günahlar karartmıştır kalblerini." (83/14)  Bu karayı, bu pası temizlemek elbet kolay olmayacaktır. Nasıl temizlensin ki? En çok kullandığımız organlar el, kafa ve kalb. Bunlar içerisinde de en çok kullanılan, kalbdir. Elimizi bir kaç ay yıkamadığımızı düşünelim. Tiksindiniz değil mi? Ya ondan çok daha fazla kullandığımız kalb? Onun kirliliğini varın siz hesab edin. Bu kirlilik, kalbi sonunda öyle bir noktaya getiriyor ki, kalb taşlaşıyor, katılaşıyor, duyarsızlaşıyor. îşte bunun Kur'ani ifadesi:  "Sonra kalbleriniz yine katılaştı, taş gibi, hatta daha katı. Çünkü taşlardan öyleleri vardır ki, onlar-dan ırmaklar fışkırır; öyleleri vardır ki yarılır, ortasından sular çağlar; öyleleri de vardır ki Allah korku-suyla yuvarlanır. Allah yapmakta olduklarınızdan gafil değildir." (2/74)

  Bu gerçek, şairin dilinde ifadesini şöyle buluyordu:  "Taş taş değil bağrındır taş senin

  Nereni nasıl yaksın söyle bu ateş senin  Bir katılıktır dinamit söker mi yürekleri

  Başın bir kez bu kalbe değmesin ey ta§ senin  Kazmayı kayalara değil kalblere vur ey

  Ferhat niçindir kırdığın bunca taş senin?"
  Hani, bir başka şair Asaf Halet de içimizdeki putları, Azer'i biz olan putları hatırlatıyordu: Gönül ehli bir Çelebi'nin dilinden gönlün bir başka yüzü:  Gönlümü put sanı"İbrahim

  İçimdeki putları devir

  Elindeki baltayla

  Kınlan putların yerine

  Yenilerini koyan kim

  Güneş buzdan evimi yıktı

  Koca buzlar düştü

  Putların boyunları kırıldı

  İbrahim

  Güneşi evime sokan kim

  Asma bahçesinde dolaşan güzelleri

  Buhtunnasır put yaptı

  Ben ki zamansız bahçeleri kucakladım

  Güzeller bende kaldı

  İbrahim

  p da kıran kim"


  Kalp katılığı rahmet kıtlığıyla doğrudan ilgili bir olay olmasaydı üzerinde bu kadar durmazdık: "Sözlerini bozdukları için onları lanetledik ve kalblerini kaskatı yaptık." (5/13) Kalb katılığının illeti olarak lanetlenmenin gösterilmesi oldukça ürpertici.

  Kalbler aynı zamanda sınanıyor. Küçük kainat olan insanın bu müthiş dünyası her an sınanmakta ve fitnelerle karşı karşıya kalmakta. Kur'an, "Allah'ın takva için kalblerini sınadığı kimseler"den söz etmekte. Hele gündüzü olmayan bir geceyi yüreğe zimmetlemek demeye gelen "kasvet", sonunda hidayetin, kalbin yakıtı olan hidayetin, tümden kesilmesine neden oluyor:  "Hatemallahu ala qulübihim [Allah kalblerini mühürledi]." (2/7; 6/46)  Artık dosya kapanmış, mühürlenmiş ve imzalanmıştır. Vurandan başkası çözemeyecektir o mührü. Katılık kalbin felaketi, mühürlenmekse kıyametidir. Kalb gibi mükemmel bir coğrafyayı elden kaçıran devlet kuşunu elden uçurmuş demektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yürek Devleti Forum Tarih
Bir yürekte kardeştir tüm çocuklar sözü ile ilgili kompozisyon Edebi Türler Halk Edebiyatı 6 Nisan 2014
Kırık Yürekli İlköğretim Okulu Bilgileri Solhan Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Ağustos 2012
Yureklı İlköğretim Okulu Bilgileri İvrindi Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 25 Mayıs 2012
Demir Yürek Kitabı - Alfredo Colitto Kitap, Resim ve Dergi 4 Ocak 2012
Aslan Yürekli Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 22 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş