Yüreğine Sor Filmin Tanıtımı

'Sinema Film Tanıtımları' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yüreğine Sor Filmin Tanıtımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Ve Recep Ve Zehra Ve Ayşe, Gramafon Avrat, Karartma Geceleri gibi ses getiren filmlerin senarist-yönetmeni Yusuf Kurçenli’nin son filmi Yüreğine Sor, müslüman bir kız ile hıristiyan bir gencin aşkını konu alıyor. Karadeniz’in muhteşem doğasında çekilen filmde Asi adlı televizyon dizisinden hatırladığımız Tuba Büyüküstün’e Kenan Ece ve Hakan Eratik eşlik ediyor.

  Filmin konusu:
  19. yüzyılın sonunda, Karadeniz’de yaşayan Esma ile Mustafa birbirini çok sevmektedir. Ne var ki; bu aşkın döneme ve yöreye özgü bir engeli vardır: Mustafa bir hıristiyandır. Esma da dahil herkes onu müslüman sanmaktadır. Osmanlı, yaptığı yasal düzenlemelerle hıristiyan tebaayı müslümanlarla eşit duruma getirdiğinde ise kilise gizli hıristiyanların dinlerini açıklamasını ister.

  Bu durum kilise ile aşkı arasında kalan Mustafa için zor bir durumdur. Hıristiyan olduğu bilinirse hayatında Esma olamayacaktır. Müslüman bir kızın hıristiyan bir erkekle evlenmesi ne toplumsal, ne de yasal olarak mümkündür. Bu imkansız aşka bir başka engel de Esma’yı tutkuyla seven bey oğlu Mehmet’tir.

  İki aşık herşeyi göze almaya hazırdırlar fakat toplumsal koşullar Esma ile Mustafa’nın aşkından daha güçlüdür. Ve aşklarını savunabilmek için efsane olmaları gerekecektir…

  Yüreğine Sor

  Yönetmen: Yusuf Kurçenli
  Oyuncular: Tuba Büyüküstün, Kenan Ece, Hakan Eratik, Ayla Algan, Alp Öyken, Aliye Esra Salebci, Hakan Karahan, Nihan Büyükağaç
  Senaryo: Yusuf Kurçenli
  Türü: Dram
  Yapım: 2010 Türkiye Yapımı
  Süre:
  Gösterim Tarihi: 12 Mart 2010
   

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yüreğine Sor Film Tanıtımı ve Fragmanı


  [​IMG]
  Yüreğine Sor

  Yapım:
  2010 ~ Türkiye
  Tür:
  Dans, Dram, Romantik
  Yönetmen:
  Yusuf Kurçenli
  Senaryo:
  Yusuf Kurçenli
  Yapımcı:
  Nesteren Davutoğlu
  Görüntü Yönetmeni:
  Colin Mounier
  Müzik:
  Ayşenur Kolivar, Ayşe Önder
  Filmin Websitesi:
  www.yureginesor.com
  Gösterim Tarihi:
  12 Mart 2010 (Türkiye)

  Yüreğine Sor Oyuncuları

  • [​IMG] Tuba Büyüküstün
  • [​IMG] Şevval Sam
  • [​IMG] Ayla Algan
  • [​IMG] Mahmut Gökgöz
  • [​IMG] Kenan Ece

  Filmin Özeti

  İki genç insan Esma ile Mustafa birbirini sevmiştir.Gelecek ancak birlikte olduklarında anlamlıdır onlar için.Yoksa hayatın bir değeri yoktur.Ne var kibu aşkın döneme ve yöreye özgü bir engeli bulunmaktadır. Mustafa gizli bir Hıristiyan'dır.Esma dahil herkes onu Müslüman sanmaktadır.
  Öbür yandan Osmanlı yaptığı yasal düzenlemelerle Hıristiyan tebaayı Müslümanlarla eşit duruma getirmiştir.Kilise gizli Hıristiyanların artık dinlerini açıklamasını istemektedir.Bu zor bir durumdur Mustafa için;kilise ile aşkı arasında kalmıştır.Çünkü Hıristiyan olduğu bilinirse hayatında Esma olmayacaktır.Müslüman bir kızın bir Hıristiyan erkekle evlenmesi ne toplumsalne de yasal olarak mümkündür.Mustafa Esma'yı alıp götürecek ve açıklayacaktır durumu.Esma'nın bunu mesele etmeyeceğinden emindir.
  İki sevgili kaçmaya hazırlanmaktadır kidedesi ölüyor Mustafa'nın.”Hacı Süleyman” babası gibi ve babasının babası gibi Müslüman mezarlığına gömülecektir.Cemaat namaza durmuştur ki Mustafa'nın babaannesi bomba gibi düşüyor ortalarına.”Durun!” diyor.”Kocam Yuhannes adıyla vaftiz edilmiştir Hıristiyan'dır.”
  Şimdi bir yasak aşktır Esma ile Mustafa'nın aşkı.Yine de herşeyi göze alıp kaçacaktır aşıklar.Ama Esma'nın bir Hıristiyan'la kaçarak hayatını tehlikeye atmasına dayanamayacak biri vardır.Esma'yı tutkuyla seven Mehmet.
  Toplumsal koşullarEsma ile Mustafa’nın aşkından daha güçlüdür.
  Ve aşklarını savunabilmek için efsane olmaları gerekecektir…  Film Resimleri

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yüreğine Filmin Tanıtımı Forum Tarih
Acısı İçine Yüreğine Çökmek Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 16 Haziran 2011
Yüreğimi "Yüreğine" Gömdüm. Ayrılık ve Yalnızlık Sözleri 10 Ekim 2010
Ayşe Önder & Aytekin Ataş & Ayşenur Kolivar Yüreğine Sor 2010 Albüm Tanıtımları 13 Mart 2010
Sığamadım Yüreğine ... Şiirler 23 Ocak 2010
Yüreğine Seçtiğin Oyuncak Benmiydim? Şiirler 8 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş