Yürüteç Bebeklere Zararlımı

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda SeLeN tarafından 22 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Yürüteç Bebeklere Zararlımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bebeklerde yürüteç kullanımı - bebek sağlığı - bebek bakımı


  [​IMG]
  Bir çocuğun yürümesine kadar geçen dönemini 4 kısma ayırabiliriz:

  0-4 ay arasında primitif reflekslerin hakim olduğu dönemdir.Yani çocuk ayakları üzerine bastırıldığında istem dışı bacaklarını sertleştirerek dik durabilir. Bu dönem gerçek ayakta durma değildir.

  4-7. ay arasında ise çökme periodudur. Biz tıp dilinde bu döneme abazi fazı deriz. Bu dönem ailelerin, çocuklarının ayağı üzerinde duramadığı için panikledikleri dönemdir. Bu nedenle çoğu aile çocuklarını yürütece koyarlar. Halbuki yürütece bindirmelerinin hiçbir faydası yoktur. Çünkü bu dönemde çocuk ayaklarına basamaz ve yere yığılır.

  7-12. aylar arasında ise istemli ayağa kalkma dönemidir. Bu dönemde çocuk tekrar ayakları üzerine basmaya başlar.

  12-15. ay arasında ise yürüme gerçekleşir.

  0-12 ay arasındaki omurga gelişimini de gözden geçiricek olursak:

  3. ayda ön kollarına kalkarak omurga dikleşmeye başlar. 5.ayda elleri üzerine kalkmaya başlar. 6. ayda döner. Böylece vücudun sağa ve sola dönebilme kabiliyeti gelişir. 7. ayda sürünme başlar. Vücudun öne arkaya hareketi ortaya çıkar. 8. ayda emekleme başlar. Böylece vücut yer çekimine karşı en önemli hareketini yapmış olur. 9-12. aylar arasında dikleşme başlar. Diz üstü kalkabilir. 12-15 ay arasında ise uzayda üç boyutlu hareket yani yürüme başlar.
  Aileler çocuklarının belirli dönemlerinde, özellikle 4-7. aylar arasında, biraz da çevrenin baskısıyla çocuklarına YÜRÜTEÇ alırlar ve kullandırırlar. Halbuki yukarıda gördüğünüz çocuğun gelişiminin herhangi bir devresinde yürüteç kullanılırsa doğal yapıyı zorlayacağı için aşağıdaki problemlerle karşılaşabilirsiniz :

  Ayak yapısı daha hazır olmadan bastırıldığı için ayak deformiteleri oluşabilir.
  Kalça yapıları tam gelişmeden, tüm vücut ağırlığının simetrik yada asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi sonucu kalça problemleri oluşabilir.
  Yine vücudu daha yerçekimine karşı dik durmaya hazırlıklı olmadığından yığılarak duracağı için kifoz yada skolyoz gibi vücut bozukluklarına neden olabilir.

  Bacak boyları tam basmaya yetmediği ve tam basmayı bilemediği için parmak ucu basar. Bu da onda alışkanlık yapabilir ve yürüdüğü zaman parmak uçlarında yürüyebilir.

  Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan araştırmalarda 1-12 ay arasında geçirilen kafa travmalarının nedeni %90 oranında YÜRÜTEÇ KAZALARI olarak tesbit edilmiştir.
  Kısıtlı bir mekanda kaldığı için de psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkiliyebilmektedir.


  İşte bu nedenlerden dolayı bebeğinizin fiziksel, zihinsel ve psikolojik açıdan sağlıklı bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız çocuklarınıza YÜRÜTEÇ KULLANDIRMAMANIZI tavsiye ederiz. Yere konulan bir serginin üzerinde özgürce oynamasına ve gelişmesine yardımcı olun.


  Dr.Fzt. Deniz DARYAL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yürüteç Bebeklere Zararlımı Forum Tarih
ROBOT ELBİSE felçliyi yürütecek Yurt Dışı Haberler 8 Ekim 2008
Yürüteç bebekler için zararlı çıktı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ağustos 2008
Bebeklere Örgü Modelleri Ve Yapılışları El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 29 Şubat 2012
Kız Bebeklere Örgü Elbise Modelleri El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 11 Ocak 2012
Yeni Doğan Bebeklere Yapılması Gereken Testler Nelerdir? Gebelik ve Annelik 21 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş