Yünlüce Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yünlüce Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yünlüce Köyü Merkez - Yünlüce Köyü Hakkında - Yünlüce Köyü Tanıtımı - Yünlüce Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: AZİZ GÜZELOCAK
  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Telefon:
  0 (424) 251 24 83


  Nüfus 636 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23000
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Merkez
  Web Sitesi

  Yünlüce, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  TARİH

  Köyün eski adı mürüdür.eski ermeni köyü olduğu harput kayıtlarında sabittir.köye 350 yıl önce musul/karakoyundan Türkmenler iskan edilmiştir amaç Elazığ yöresini Türkleştirmektir.Karakoyunlular Yurtbaşı(hoğu),Yukarı Çakmak,Karataş,Yünlüce,Mollaköyü Elazığda kurmuşlardır.birkol sivrice çevrimtaşa,keban hörenk köyüne,bir kolda Adıyaman Gölbaşı ve Besni köylerinde bir kolda antep keferdize yerleşmişlerdir.konuyla ilgili Oktay ÇÖTELİ ve Bozkurt GÜVENÇ Hocaların ve şahsi arşiv kayıtları harput tapu ve tahrir kayıtları nettir.yöremiz özellikle musul,kerkük,erbil,halep,urfa,antep yörelerinden iskan edilen Türkmenlerce Türkleştirilmiş bir yöredir.yöre Türklerden önce Ermeni,Süryani köyleri yoğun bir yöreymiş.Mustafa GÜZELOCAK-Elazığ
  Kültür
  Köyün gelenek ve görenekleri Elazığ merkezle aynıdır.Türkmen gelenekleri sürmektedir.harput şivesi konuşulur.yemekleri; Elazığ'ın kendi yemekleridir: İçli köfte, içli gömme vb.
  Coğrafya

  Elazığ merkezine 14 Km. uzaklıktadır. Elazığ-Bingöl D-300 karayolu; çift gidiş, çift geliş şeridi asfalt yol üzerinde bulunmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Ayrıca köy baraj kenarında bulunup yaz ve kış mevsimlerinde ılıman hava şartları görülmektedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 636

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy baraj kenarında olduğundan balık avlanma mevsimlerinde balıkçılık yapılmaktadır. Köyde şeker pancarı, buğday, arpa, mısır, kavun, karpuz ekimi yapılmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Aziz Güzelocak
  2004 - Aziz Güzelocak

  1994 - Mustafa Baykal

  [​IMG]
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  bölgede en iyi sağlam ve dürüst olan soyad: aydoğdu'dur.
  [​IMG]


  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

 2. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

Bu Sayfayı Paylaş