Yünbüken Köyü Hanak Ardahan

'Ardahan Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yünbüken Köyü Hanak Ardahan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hanak Yünbüken Köyü Bilgileri - Yünbüken Köyü Hakkında - Çukuret Köyü - Yünbüken Köyü Tanıtımı - Yünbüken Köyü Resimleri  Yünbüken ,Ardahan'ın Hanak ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: HANAK

  İl: ARDAHAN

  İle Uzaklığı:33 km

  İlçeye Uzaklığı:7km

  Rakım:m

  Nüfus:

  2000:126
  1997:121

  Tarihi

  Köyün eski adı rusça Çukuret olarak geçer, köyün aslen eski yeri adalar dediğimiz mağaralara yakın ve ziyaret olarakta bilinen yerden 1895te bugünkü yerine taşınmıştır halkı genel anlamda yerli ve muacirlerden oluşur şu an nüfusun % 60 ı büyük kentlere göç etmiştir.

  Kültür

  Köyümüz [gelenek görenek],[yemek kültürü] Kaz eti meşhurdur mantısı genel olarak hamur yemkleri ağırlıktadır. Üretimi yapılan süt ürünleri peynir çeşitleriTarımsal alanda Hayvancılık %40 paya shiptir. Bitkisel üretimin payı ise %50'dir. köyümüz mera, otlak ve yaylak varlığı olarak sınırlı alanlara sahip olduğundan sınırlı bir hayvancılık potansiyeline sahiptir. Halkın yaklaşık olarak %80'ni hayvancılıkla uğraşmaktadır. Elde edilen hayvansal ürünler köy halkının başlıca geçim kaynağıdır.

  Kurtuluşu

  Ardahan, Artvin ve Posof' un savaşla kurtulacağı bildirilmesi üzerine, Bolşevik tehlikesi karşısında bulunan Gürcistan Cumhuriyeti' nin bir gün içinde olumlu cevap vererek çekilmeyi kabul etmesi üzerine 8. Alaya bağlı birlikler fazlaca kan dökülmeden 1 Mart 1921'de Hanak ve köyümüz çevresine girerek halkla kucaklaşmıştır.

  Coğrafya

  Meşe Ardahan adıyla bilinen DOĞU ANADOLU'NUN kuzey doğusunda yer alan köyümüz Kuzeyinde Eskikılıç ve Damal İlçe'si, güneyinde Ortakent,batısında Hanak ve Avcılar köyü doğusunda Sulakçayır ve civarı orman ile çevrili olup,yüzölçümü 82 km2'dir yüzölçümü deniz seviyesinden 1900 metre yüksekliktedir.Köyümüz Ardahan iline 33 km. Hanak ilçesine 7 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Muhtarlar: Binali Baytar Şevket Ertuğrul Enser Taparı Ağali Baytar Kemal ORAL Veysel Ertuğrul Harun Baytar Paşa Taparı selami baytar

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol vardır elektrik ve sabit telefon vardır.Eksiğimiz çoktur bilhassa sosyal alanlarda hiç bir faliyet yoktur bunuda şuna bağlıyorum gençlerimizin ekonomik koşullar nedeniyle büyük kentleri tercihlerinden dolayıdır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yünbüken Köyü Hanak Forum Tarih
Yünbüken Köyü Çemişggezek Tunceli Tunceli Tanıtımı 25 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş